Görme engelli doktor rehber köpeğiyle 8 yıl sonra göz göze geldi...

ABD'li Mary Sedgwick, görme yetisini kaybettikten sonra evlat edindiği rehber köpeği Lucy'yi teknoloji sayesinde ilk kez görebildi ve bu muhteşem hikaye izleyen herkese duygu dolu anlar yaşattı...

23 Mayıs 2018, Çarşamba 17:16
A A

posta.com.tr


48 yaşındaki Mary Sedgwick, 1997 yılında Optik nevrit (Göz siniri iltihabı) hastalığına yakalandığında tıp fakültesi 4 sınıf öğrencisiymiş. Optik nevrit (Göz siniri iltihabı), görme bozukluğuna ve zaman içinde de körlüğe yol açan bir göz hastalığı. 

Mary Sedgwick 2003 yılında görüşünü tamamen kaybedip kör olmuş. 

Bu talihsiz olayın ardından geçen 6 yıl Mary Sedgwick için oldukça zor geçmiş. Hastalarının güvenliğini tehlikeye atmamak için doktorluk mesleğinden vazgeçen kadının hayatı bir anda alt üst olmuş. 

Ancak sonraki dönemde sahiplendiği Lucy adındaki Golden Retriever cinsi rehber köpek Lucy işleri biraz kolaylaştırmış. 

Mary, "Lucy olmasaydı bu kadar rahat hareket edemez, kendime güvenli olamaz ve hayattan zevk alamazdım." diyor. 

 Mary, 8 yıldır en iyi arkadaşı olan Lucy'nin nasıl göründüğünü hep merak etmiş. Ve nihayet eSight adı verilen ve görme yetisini kısmen de olsa yerine getiren elektronik bir gözlüğü denemeye karar vermiş. 

 8 yıl sonra ilk defa görebildiği rehber köpeğinin gözlerine bakabilince çok duygulandığını söyleyen Mary Sedgwick, gelecekte yaşanabilecek potansiyel gelişmeler konusunda da heyecanlı ve umutlu olduğunu söylüyor... 

İşte Mary ve rehber köpeği Lucy'nin göz göze geldiği o duygusal anlar... (Kaynak:BoredPanda)


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.