Göz altı şişliği nedenleri ve çözümleri

Göz altı şişliği, yorgun, mutsuz ve yaşlı görünmemize neden olabilir. Göz altı torbaları da dediğimiz bu şişliklerin nedenleri arasında yediklerimiz ve genetiğimiz de yer alıyor. Önemli bir günde göz altı şişliklerinizle görünmek istemiyorsanız, şişliklerden kurtulmak için bazı yöntemlere başvurmanız gerekiyor. Ne yaparsanız yapın göz altı şişliklerinden kurtulamıyorsanız, bu haber tam size göre! Göz altı şişliği neden olur ve nasıl geçer anlattık...

26 Eylül 2021, Pazar 15:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİ NEDEN OLUR?

GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİ NEDEN OLUR?

Göz altı şişlikleri ya da göz altı torbaları, gözlerimizin çevresindeki yağdan kaynaklanır. Yaşımız ilerledikçe de bu yağlar gevşemeye ve öne doğru sarkmaya başlar. Böylelikle yaşlanmaya başlı göz altı şişlikleri ortaya çıkmış olur.

Öte yandan, genç insanlarda da göz altı şişliklerinin olduğunu görüyoruz. Bunun başlıca nedeni ise yorgun olmaktır.

GÖZ ALTI TORBALARININ NEDENLERİ

GÖZ ALTI TORBALARININ NEDENLERİ

Uzun süre yattığımız zaman, yer çekiminin etkisi ve kan dolaşımının değişmesi, sabahları uyandığımızda göz altı şişlikleriyle karşılaşmamıza neden olur.

Ayrıca çok fazla ekrana bakmak, stres, uykusuzluk gibi nedenler de göz altı torbalarına neden olabilir.

GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİNE NEDEN OLAN YİYECEKLER DE VAR

GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİNE NEDEN OLAN YİYECEKLER DE VAR

Sadece yaşam biçimimiz değil, beslenme şeklimiz de göz altı şişliklerinin oluşmasına neden olabilir. Bu durumda da uykumuzu almış olsak bile sabahları göz altı torbalarıyla uyanmamız mümkün. Ne yaparsanız yapı göz altı şişliklerinden kurtulamıyorsanız, tükettiğiniz besinlerde değişiklik yapmanın vakti gelmiş demektir.

Göz altı şişliklerine neden olan bazı yiyecekler ise şöyle...

KONSERVE GIDALAR

KONSERVE GIDALAR

Konserve gıdalar her ne kadar pratik olsa da sağlık için pek de yararlı değil. Göz altı şişliklerinin yanı sıra farklı sağlık sorunlarına da yol açabilirler. Bu nedenle konserve gıdalar yerine taze yiyecekleri tercih edin.

DOMATES

DOMATES

Domatesteki solanin maddesi, vücutta şişliklere neden olur. Düzenli olarak göz çevrenizin şiştiğini fark ediyorsanız, domates yemeyi bırakmanızda fayda var.

BUĞDAY, ARPA VE ÇAVDAR

BUĞDAY, ARPA VE ÇAVDAR

Glüten duyarlılığınız ya da buğday, arpa ve çavdara karşı alerjiniz varsa bu yiyecekleri tükettikten sonra göz altılarınızda şişlik meydana gelecektir. Glütensiz beslenmeye başlamanız, göz altı şişliklerinden de kurtulmanızı sağlayabilir.

SÜT ÜRÜNLERİ

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünlerindeki laktoza karşı intoleransınız varsa, tükettikten sonra göz altlarınızda şişme meydana gelebilir. Dünya üzerindeki birçok insanın laktoza intoleransı vardır. Bunu kesin olarak bilmek için gıda testi yaptırabilirsiniz.

ŞEKER

ŞEKER

Şeker tüm vücutta şişkinliğe neden olabilir. Göz altındaki deri ince olduğundan şişmeye daha fazla meyillidir. Yapay şekerler ve tatlandırıcılar da göz altı şişliklerine neden olabilir.

ACI BİBER

ACI BİBER

Patlıcangiller ailesinden olan acı biber, solanin ve kapsisin bileşikleri içerir. Bu bileşikler, göz altlarının şişmesine neden olabilir.

GÖZ ALTI ŞİŞLİĞİ NASIL GEÇER?

GÖZ ALTI ŞİŞLİĞİ NASIL GEÇER?

Göz altı şişliklerinden kurtulmak için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Uyku saatlerinize dikkat etmeniz çok önemli. Her gün aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin.

Dengeli beslenin ve yemeklerinizde çeşit olsun. Ayrıca hafif bir ara öğünle de diyetinizi destekleyin.

Günlük en az 2 litre su içtiğinizden emin olun.

Tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Tuz, vücutta ödem ve göz altı şişliklerine neden olur.

Kullandığınız cilt bakım ve kozmetik ürünlerine karşı alerjiniz olmadığından emin olun. Aşırı yağlı kremler, göz altı şişliklerine neden olabilir.

Alerjinizin olduğunu yiyecekleri ve maddeleri kendinizden uzak tutun.

Tüm bunların yanı sıra, göz altı şişliklerini gidermek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de var...

GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİNE İYİ GELEN YÖNTEMLER

GÖZ ALTI ŞİŞLİKLERİNE İYİ GELEN YÖNTEMLER

Bir patatesi buzdolabında iyice soğuyana kadar bekletin. Ardından ikiye kesin. Patatesi yuvarlak hareketlerle göz altlarınızda 15 dakika gezdirin.

E VİTAMİNİ SÜRÜN

E VİTAMİNİ SÜRÜN

Soğuk suyu bir kaseye koyun. Üzerine birkaç damla E vitamini damlatın. Makyaj pedi yardımıyla gözlerinizin üzerinde 20 dakika bekletin.

SALATALIK

SALATALIK

Göz altı torbalarına ev yapımı çözümler arasındaki en popüler yöntem salatalık! İki dilim salatalığı gözlerinizin üzerinde 30 dakika bekletin. Şişliklerin indiğini göreceksiniz.

SOĞUK ÇAY POŞETLERİ

SOĞUK ÇAY POŞETLERİ

Çay içtikten sonra içindeki poşeti soğumaya bırakın. Soğuyan çay poşetlerini 20-30 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin. Çay poşetleri göz altı şişliklerine iyi gelir.

Siyah çay kadar yeşil çayın poşetleri de göz altı şişliklerinde etkilidir.

SOĞUK KAŞIK

SOĞUK KAŞIK

Buzdolabında soğuttuğunuz tatlı kaşığını gözlerinizin üzerine tutun. Bir süre sonra şişlikler inecektir.

YUMURTA AKI

YUMURTA AKI

1 yumurtanın beyazını ve sarısını ayırın. Yumurtanın akını iyice çırptıktan sonra fırça yardımıyla göz çevrenize dikkatlice uygulayın. Bölgenin gerildiğini hissedeceksiniz. 20 dakika sonra soğuk suyla durulayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cilt için en iyi besinler