Göz kapağı sarkması nasıl tedavi edilir?

Yıllar içinde yer çekiminin etkisi ile kaş bölgesinin çökmesi, üst göz kapaklarında birikmeye neden oluyor. Yanak bölgesinin sarkması ise alt göz kapağının altında bulunan desteğin kaybına ve oluklaşma, torbalanma gibi sorunların oluşmasına yol açıyor. Bu sorunların kalıcı olarak çözümü ancak ameliyatla mümkün. Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Diren Çelik Konu, göz kapağı sarkması ve göz kapağı estetiği hakkında bilgi verdi.

17 Mayıs 2020, Pazar 12:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Göz kapağı sarkmasına alternatif yöntemler

Göz kapağı sarkmasına alternatif yöntemler

Dolgu ve botoks gibi uygulamalar göz kapağı için kısmi çözümler sunmakla birlikte, birçok hasta operasyon ile kesin çözümü tercih ediyor.

Göz kapağı ameliyatı öncesi

Sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılacak ise lokal anestezi uygun oluyor. Fakat alt göz kapağı ameliyatı için sedasyon veya genel anestezi gerekli.

Genel anestezi altında yapılacak ameliyatlar için, ameliyat öncesinde 6 saat boyunca su, yemek ve sigara kullanılmaması gerekiyor. Ameliyat saatinde ise hasta, yatağında yapılan ilacın verdiği rahatlıkla ameliyathaneye indirilir ve operasyon tamamlanır.


Göz kapağı ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatında çoğunlukla fazla derinin alınması yeterli. Bazı hastalarda ise deri ile birlikte fazla olduğu tespit edilen yağlar da alınır.

Alt göz kapağı ameliyatlarında asıl problem torbalanma ise ve cilt gevşekliği veya sarkması görülmüyorsa göz kapağı iç kısmından operasyon tamamlanır (transkonjunktival blefaroplasti). Cilt gevşekliği ve sarkması var ise fazla cildin gerilerek alınması gerektiğinden, kirpiklerin hemen altından yapılan girişim ile operasyon tamamlanır.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrasında bir miktar şişlik olması kaçınılmaz. Bu şişlik bir hafta içerisinde geçer. Daha sonraki dönemde ise aylar içerisinde nihai halini alır. Göz kapağı ameliyatlarından kısa bir süre sonra izlerin görünmez hale geldiğini fark edebiliriz.

Sonuç olarak, zor olmayan bu sürecin sonunda, arzu edilenden daima daha iyi bir sonuca ulaşılmış olur.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bentonit kili bağışıklığı güçlendiriyor: Bentonit kili nedir?