Gözenekli cilde makyaj: Makyajla gözenekleri kapatmak için 10 püf noktası

Büyük gözenekler hepimizin problemi. Gözenek belli etmeyen fondöten, gözenek küçültücü makyaj bazı önerileri hepimizin sıkça araştırdığı konular arasında. Gözenekli cilde fondöten nasıl sürülür örneğin? Bu konuda bir bilginiz var mı? Fondötenin gözeneklere dolmaması için tercih edeceğiniz pek çok fondöten var ama önemli olan seçmeyi bilmek. Gözenek sıkılaştırıcı ürünler elbette en iyi arkadaşınız olacak ama gözenekleri küçük gösteren makyajlar da bizim için hayli önemli.

06 Ocak 2021, Çarşamba 15:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 1. İnce bir fondöten kullanmak

1. İnce bir fondöten kullanmak

90’lı yıllardan itibaren fondöten ten makyajının vazgeçilmez adımı oldu. Ancak zaman içerisinde doku ve renk konusunda çok gelişti. Eskiden ister istemez kalın sürmek zorundaydık çünkü dokuları kalındı, oysa günümüzde ikinci ten etkisi denilen oldukça ince, ışığı toplayan parlaklıkta fondötenler kullanılıyor, tek bir kat yeterli oluyor. Fazlasından kaçının. Çünkü; kalın sürülmüş fondöten sanıldığı gibi ciltteki kusurları örtmez aksine daha da görünür kılar. İnce çizgilerin arasına girer, gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olur. 

 2. Cildinizi temizlemeden makyaja başlamayın

2. Cildinizi temizlemeden makyaja başlamayın

Makyajla gözeneklerinizi kamufle etmek istiyorsanız önceliğiniz cildinizi hazırlamak olmalı. Çünkü kirli gözenekler kendini daha çok belli eder. Makyaja başlamadan önce cildinizi temizleyin, hatta özel bir gündeyseniz maske bile yapabilirsiniz. Ardından cildinizi uygun bir nemlendiriciyle nemlendirin.


 3. Majyaj bazını atlamayın

3. Majyaj bazını atlamayın

Makyaja başlarken mutlaka makyaj bazı uygulamalısınız. Geniş gözeneklere sahip olanlar, bu adımı asla atlamamalı. Gözenek küçültücü makyaj bazı sayesinde pürüzsüz ve gün boyu kalıcı görünen ten makyajına kavuşabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına göre doğru seçeceğiniz bir makyaj bazı, porselen etkisinde bir ten makyajı elde etmeni sağlayacak.

 4. Makyajdan önce pudra

4. Makyajdan önce pudra

Bazdan sonra kullanacağınız ince öğütülmüş bir pudra size ikinci filtre efekti verecektir. Büyük gözeneklerin yoğunlaştığı yerlere dairesel ve tampon hareketler kullanarak pudrayı yedirin. Bu adım yağlı ciltler için de gerçek bir kurtarıcı, üstelik fondötenin kusursuz bir şekilde uygulanmasını sağlıyor.


 5. Parlak değil, mat fondötenler

5. Parlak değil, mat fondötenler

Sıra geldi fondöten seçimine. Büyük gözeneklerden şikayetçiyseniz önceliğiniz mat bitişli fondötenlerden yana olmalı. Parlak dokular ışığı yansıtarak cilt dokusunu belli eder, bu da gözeneklerin olduğundan daha büyük ve belirgin görünmelerine sebep olur. Eğer nemli bitişli ürünlerden hoşlanıyorsanız gözenekli ciltler için özel olarak tasarlanmış formüllerden tercih ettiğinize emin olur.


 6. Tampon hareketler önemli

6. Tampon hareketler önemli

Tüm bu ürünleri cilde nası uygulayacağınızın altını bir kez daha çizmek istedik. Fondöteni cilde 'sürme' ya da 'yayma' hareketleriyle uygulamak hem gözenek dokusunu belli eder hem de silikon yapılı ürünler kullandıysanız bu dokuların soyulmasına yol açar. Dolayısıyla tampon hareketler gözenek küçültücü makyajın olmazsa olmazı.

 7. Mat bitişli ürünlü tercih edin

7. Mat bitişli ürünlü tercih edin

Bu kadar pudra kullandıktan sonra kalan makyajınızda krem ürünlere yer verecekseniz, bu ürünlerin formüllerinin alt tabakaları ayrıştırmayacağından ve makyajın homojenliğini bozmayacağından emin olun. Mümkünse mat bitişli ürünler tercih edin ve parmaklarınızla, cildi çekiştirmeden uygulayın.


 8. Simli highlighter'dan kaçın

8. Simli highlighter'dan kaçın

Highlighter kullanmak gözenekli ciltler için hassas bir karar. Işığı yüksek dozda yansıtan highlighterlar cilt dokusunu olduğundan daha kötü bile gösterebilir. Bu noktada en doğru ürünü bulmanız oldukça önemli. Ciltle bütünleşen, incecik öğütülmüş, simli değil içten gelen bir ışıltı veren formüller kullanarak istediğiniz kusursuz yansımayı elde edebilirsiniz.

  9. Sabitleyici sprey kullanın

9. Sabitleyici sprey kullanın

Pudra ürünlerin odak noktasında olduğu bir makyajda 'cakey' sonuçla karşılaşmadığınıza emin olun. Her aşamada cildi kontrol edin, gerekirse nemli bir süngerle makyaj üzerinden geçin. Makyajın sonunda ise sabitleyici bir sprey kullanarak ürünlerin cilde iyice oturmasını sağlayın ve pudralı görünümü engelleyin.

 10. Makyajınızı iyice temizlemeden günü kapatmayın

10. Makyajınızı iyice temizlemeden günü kapatmayın

Gözenek kapatıcı makyajlar gözenekleri cilt seviyesine tamamlayarak eşit bir yüzey elde etmeye çalışır, yani gözenekleri doldurur. Dolayısıyla gün sonunda makyajınızı iyice temizlemeniz büyük önem taşır. Gerekirse iki aşamadan oluşan bir temizleme rutini uygulayabilirsiniz. Önce makyajı kırın ardından arındırın. Cildi ve gözenekleri derinlemesine temizleyen ürünlerle güne son noktayı koyun ve tabi ki nemlendiricinizi unutmayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER BB ve CC krem nedir? BB ve CC krem arasındaki farklar