Gözlük kullananlar maskelerden dertli: Gözlük camlarının buğulanmasına çözüm

Corona virüs nedeniyle yüz maskeleri artık hayatımızın parçası haline geldi. Ancak gözlük kullanan insanlar için maske takmak biraz daha zor. Çünkü maske gözlük camlarının buğulanmasına ve görüşün engellenmesine neden oluyor. Peki gözlük camlarının buğulanmasını önlemek için neler yapılabilir?

22 Nisan 2020, Çarşamba 16:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son zamanlarda gözlük takan insanlar aynı şeyden şikayetçi: Maske nedeniyle gözlük camlarının buğulanması. Gözlük takan insanlar, sıcak bir evden soğuğa çıktığında veya sıcak bir içecek içtiklerinin gözlük camlarının buğulandığını zaten bilir. Maske taktığımızda da sıcak nefes, yanaklardan yukarı çıkar. Sıcak hava daha soğuk merceklere geldiğinde, yüzeyde yoğunlaşma ve sisli bir görünüm oluşturur. Peki maske nedeniyle gözlük camlarının buğulanmasını nasıl engellersiniz?

Maske takarken gözlük camlarınızın buğulanmasını engellemek için şunları yapabilirsiniz:

  • Uzmanlar bu duruma karşı gözlüğü sabunlu suyla yıkayıp kurumaya bırakmanızı tavsiye ediyor. Sabun, gözlük camında bir tabaka oluşturarak buğulanmayı önlüyor.
  • Maskenizi burnunuz köprüsüne sabitlemeniz de nefesin yukarı çıkmasını engelleyebilir.
  • Maskeyi sıkın. Bağcıkları veya kulak halkalarını, maske yüzünüze tam olarak oturacak şekilde ayarlayın.

  • Maskenizi bantlayın. Başka bir seçenek, maskenin üstünü burun köprüsünün etrafına sabitlemek için tıbbi bant veya yapışkan bandaj kullanın.
  • Maskenizi yukarı çekin. Günlük maske kullanımı için daha kolay bir ipucu, havayı engellemek için gözlüklerinizin ağırlığını kullanmaktır. Maskeyi olabildiğince yüksek bir şekilde burun köprüsü üzerinden çekin (hala çenenizin altında olduğundan emin olun) ve gözlüğünüzün maskenin üstünde durmasına izin verin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evden verimli çalışma teknikleri