Gün, barış cesaret ve aklın günü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Zürih'te konuşsaydı "Gün barış, cesaret ve aklın günüdür" diyecekti

12 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik protokolün İsviçre’nin Zürih kentindeki imza töreninde kriz çıkmıştı.

Türk heyeti, Ermeni Dışişleri Bakanı Nalbantyan’ın konuşma metninde ‘soykırım’ ifadesini kullanmak istemesi, Ermeniler de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, konuşma metnini kabul edilemez bulmuştu. 3.5 saatlik kriz iki dışişleri bakanının konuşma yapmadan imzayı atmasıyla çözülmüştü.

Ermenistan’ın, Davutoğlu’nun konuşma metninde yer alan, “Kafkas halkları el ele vermeli” ve “1915 olayları konusundaki algılama farkı, gelecek nesillere önyargı ve intikam olarak yansımamalı” ifadelerinden rahatsız olduğu ortaya çıktı. Davutoğlu “Kriz prosedürle ilgiliydi. Biz rahattık. Bir süre sonra kimse hatırlamaz” dedi. Ermeniler itiraz etmeseydi Davutoğlu özetle şu konuşmayı yapacaktı:

1915 için ‘hafıza çatışması’ dedi
“Bugün Türkiye ve Ermenistan olarak yeni bir ufka doğru yol almak için ilk adımı atmak üzere buradayız. Bu yolculuk ancak burada bulunan ortaklarımızla ve Kafkasların bütün halklarıyla el ele verilerek yapılabilir. Barışa ulaşmanın kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Zorlu şartlarda bu tür adımları ancak vizyon ve cesaret sahibi olanlar atabilir.

Nitekim, Türkiye ve Ermenistan bu adımı atmışlardır. Türk ve Ermeni halkları arasında ortak tarihlerinin çok acı bir dönemi hakkında görüş ayrılığı bulunmaktadır. Bu algılama farkı gelecek nesillerimize önyargı ve intikam duyguları olarak yansımamalıdır.

Protokoldeki alt komisyonun tarihimizin acı sayfaları ile ilgili gerekli bilimsel incelemeyi yaparak tüm gerçeklere ışık tutacağına inanıyoruz. İki büyük ve onurlu milletin hafıza çatışmasını geride bırakarak tarihsel gerçeklerde buluşmalarının ve adil hafızaya ulaşmalarının yegane yolu budur.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.