Gün içinde dokunduğumuz en pis 7 şey

Gündelik hayatımızda ellerimizi ne kadar çok eşyaya değdirdiğimizi hiç düşündünüz mü? Peki bu eşyaların aslında ne kadar kirli olduğunun farkında mısınız? Gelin günlük hayatımızın bu en pis parçalarına bir göz atalım...

06 Kasım 2018, Salı 13:44 Son Güncelleme:
A A

Ellerimizi sık sık yıkıyoruz çünkü gün içinde her şeye dokunuyor ve her yere temas ediyoruz. Peki aslında ellerimizi az bile yıkadığımızı, dokunduğumuz şeylerin düşündüğümüzden çok daha pis olduğunu düşünmüş müydünüz?

PARA

PARA

Çok fazla el değiştirdiği için en çok kir tutanlardan biri. Özellikle metal paraların tırtıklı yerleri mikropların birikmesi için en ideal ortam. Cüzdanınızdaki paradan mikropların daha az bulaşmasını istiyorsanız cüzdanınızı ve para çantanızı sık sık silip yıkamanızı öneririz.


 


TELEFONLAR

TELEFONLAR

Bir araştırmaya göre her 6 telefondan biri dışkısal madde içeriyor. Telefonun bir klozetten daha fazla mikrop taşıdığını belirten bilim insanları hijyenik mendillerle sürekli temizlenmeleri gerektiğini söylüyor. Bir de telefonla tuvalete girmemek gerektiğini de unutmamak lazım...

EVCİL HAYVAN DIŞKISI

EVCİL HAYVAN DIŞKISI

Evinizde beslediğiniz kedi ya da köpeğinizin dışkısını bir iki hafta dışarıda bıraktığınızda sertleşip şekil değiştirerek toprağa dönüştüğünü göreceksiniz. Bahçede ya da sokakta toprak zannederek üzerine bastığınızda ya da yere bir şey düşürüp geri aldığınızda dışkıdan bulaşan mikrobu eve getirmiş olacaksınız. Bu nedenle evcil hayvanınızın dışkısını kısa bir süre içinde temizlemenizi tavsiye ederiz.

ALIŞVERİŞ SEPETİ VE ARABALARI

ALIŞVERİŞ SEPETİ VE ARABALARI

Yüzlerce dokunan insan yüzünden en çok kirlenenler eşyalar arasında. Sanılanın aksine yağmur altında dışarıda duran arabalar bile mikrop yuvalarıdır. Bunlar arasında plastik olanlar ise en az hijyenik olanlar. Alışveriş sepetinizin içine attığınız meyve ve sebzeleri yemeden önce iyice yıkamayı sakın unutmayın.


 

KUMANDALAR VE KÜÇÜK ELEKTRONİK EV ALETLERİ

KUMANDALAR VE KÜÇÜK ELEKTRONİK EV ALETLERİ

Televizyon kumandası ev aletleri içinde en kirliler arasında yer alıyor. Bilgisayar klavyesini temizlemek daha kolay olsa da kumandanın minik düğmelerinin arasını temizleyip kurumasını beklemek pek de kolay olmuyor özellikle kanal değiştirmek için sabırsızlananlar varsa...


KAPI KOLLARI

KAPI KOLLARI

En çok tutulup en az temizlenen yerlerden biri de kapı kollarıdır. Gün içerisinde o kadar çok insan tarafından kullanılır ki üzerinde biriken kir, pas ve mikrobu tahmin bile edemezsiniz.


TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

Çoğumuz her gün otobüs, minibüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Ve bizimle beraber binlerce başka insan daha... Otobüslerde tuttuğunuz her şeyin milyonlarca mikrop barındırdığını hiç unutmayın ve inince ellerinizi hemen dezenfekte edin.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.