Gündem 13. Alaçatı Ot Festivali

13. Alaçatı Ot Festivali

Paylaş
13. Alaçatı Ot Festivali

18-21 Nisan arasında 13’üncüsü düzenlenecek Alaçatı Ot Festivali; birbirinden eğlenceli konserleri, şefler meydanı, sergileri, söyleşileri, heyecan dolu yemek yarışmaları ve zengin stantlarıyla unutulmaz anılara ev sahipliği yapacak. En renkli görüntülere sahne olan geleneksel festival korteji ise 19 Nisan Cuma 14.00’te gerçekleşecek.

Geçen günlerde Alaçatı Ot Festivali’nin İstanbul’da yapılan lansmanına katılan Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, “Ülkemize ve uluslararası gastronomiye değer katan bu festivalin marka değerini, her geçen yıl daha da ileriye götürmeyi hedefliyoruz. Yurt dışında bulunduğum gastronomi fuarlarında gördüklerimi, Alaçatı Ot Festivali’nde de uygulamak ve organizasyonu Alaçatı’nın tüm sokaklarını kapsayacak bir şekle dönüştürmek planlarımız içinde” dedi.

Haberin Devamı

BAŞLANGIÇ RUHU YAKALANACAK

İstanbul’un ardından Alaçatı’da düzenlenen basın lansmanında konuşan Denizli, festival ruhunun son yıllarda değiştiğini söyledi, halkın özlediği başlangıç ruhuna geri dönmesinin önemine vurgu yaptı. Bu nedenle, “Öz’e Dönüş” konseptinin belirlendiğini ve festivalin özündeki ruhu yeniden yakalamak için bu yönde bir adım atıldığını ifade etti. Denizli, “Ot Festivali sadece gastronomi değil aynı zamanda bir eğlence festivali. Benim hayalim, bu sene bir miktar ancak önümüzdeki sene tamamen olmak üzere tüm Alaçatı’yı canlandırdığımız bir festival ortamı yaratmak. Festival süresince, esnafımızın da kazanacağı bir konsept yaratmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda gelen tüm misafirlerimizin günübirlik değil konaklamalı şekilde burada zaman geçirmelerini istiyoruz. Böylece hem turizmimiz hem de tüm yerel emekçilerimiz kazanç elde edecek” diyerek festivalin ekonomi ve turizm yönündeki faydalarına dikkat çekti.

Haberin Devamı

BU YILKİ KONSEPT: “ÖZ’E DÖNÜŞ”

Alaçatı Ot Festivali’nin 13. yılında belirlenen konsept, “Öz’e Dönüş” olarak açıklandı. Doğayla ve hayvanlarla kopan bağları canlandırarak, doğaya zarar vermeden, hayvanlara ve doğaya saygı duyarak ahenkli bir uyum içinde “Öz’e Dönüş” temasıyla festivalin hedefi, değişimi vatandaşların kalbinde hissettirmek ve festivalin özüne dönebilmek.

BAŞ KONUK: ŞEVKETİ BOSTAN

Ege mutfağının özel ve vazgeçilmez bir lezzeti olan şevketi bostan, birbirinden yetenekli şeflerin tabaklarında yer alacak. Şefler Meydanı’nda bu senenin teması olan “Şevketi Bostan”lı lezzetler, ünlü şefler Özlem Mekik, Hazer Amani, Semen Öner, Emrah Köksal Sezgin, Safanur Bol Yürekli, Gökçen Adar, Ayşe Nur Mıhçı, Hüseyin Pancar, Mustafa Dumanlıdağ’ın ellerinden çıkarak ziyaretçilerle buluşacak. Birbirinden değerli jüri üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek “En Güzel Ot Yemeği” ve “En Çok Ot Çeşidini Toplama” yarışmalarında yemek yarışmasının jüri başkanlığını Ayhan Sicimoğlu üstlenirken sunuculuğu Doğa Rutkay yapacak.

ÜNLÜ İSİMLER GELECEK

18 Nisan Perşembe, Özlem Gürses ve Sinan Meydan, 19 Nisan Cuma, Mine Söğüt ve Tuna Kiremitçi, 20 Nisan Cumartesi, Aylin Balboa, Barış İnce ve Nebil Özgentürk, 21 Nisan Pazar, Murat Menteş gibi edebiyatın ünlü isimleri ziyaretçilerle buluşacak. Ayrıca, İmren ve Köstem Otel’de düzenlenecek söyleşiler ve sergilerle festival, sanatseverlere zengin bir içerik sunacak. Söyleşileri gerçekleştirecek uzmanlar ise; Prof. Dr. Menşure Özgüven, Dr. Ayfer Tan, Dr. Tamer Güvenir, Ahmet Keçeci, Mine Pakkaner, Ahmet Uhri, Betül Öztürk, İbrahim Topal, Hülya&Engin Önen, Sibel Önbaş, Hasan Tütüncüoğlu, Hamide Çakır Sarı ve Ece Er Aydın.

Haberin Devamı

ÇOCUKLAR İÇİN RENKLİ ETKİNLİKLER

Festivalde, çocukları eğlendirecek birbirinden renkli etkinlikler ve gösteriler yer alacak. Sunucular arasında Halil Bal, Seyithan Cabri ve Gökhan Alarçin gibi tanınmış isimler bulunurken, Sihirbaz-Orhan Başboğa, Jonglör-Tayfun Obüs, Bubble Show Deniz Karademir, Sosis Balon Sanatı-Ceyhun Önder, Eğlenceli Bilim Show- Emre Can Bülbül ve Zumba Kids-Kids Zumba gibi çeşitli gösteriler gerçekleşecek. Programlar, ailelerin ve çocukların festivalden memnun ayrılmalarını sağlayacak.

Haberin Devamı

SANAT SOKAĞI’NDA ŞÖLEN VAR

Alaçatı Ot Festivali’nin Sanat Sokağı, sanatseverler için buluşma noktası olacak. Görsel ve edebi sanatların bir araya geldiği bu özel alanda, ziyaretçiler unutulmaz bir deneyim yaşayacak. Heykel, resim, çini, mozaik gibi görsel sanatlar, yazar söyleşilerinin yer aldığı edebiyat buluşmaları gibi birçok etkinlikle dolu Sanat Sokağı’nda ziyaretçiler, sanatla iç içe zaman geçirebilecek.

MÜZİĞİN RİTMİ DOĞANIN KALBİNDE

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli’nin ziyaretçilerle sık sık bir araya gelip sohbet edeceği Alaçatı Ot Festivali, renkli konserlere ev sahipliği yapacak. 18 Nisan Perşembe ‘Ayhan Sicimoğlu&Latin All Stars’, 19 Nisan Cuma ‘Edis’ ve 20 Nisan Cumartesi ‘Mor ve Ötesi’ konserleri gerçekleştirilecek. Ziyaretçiler, müzik dolu gecelerde sevdikleri sanatçıların şarkılarıyla eğlenceli ve unutulmaz anlar yaşayacak

HER NOKTADA MÜZİK

Alaçatı’nın her noktasında müzik, festivale damgasını vuracak. Alaçatı Cumhuriyet Meydanı (Köşe Kahve karşısı), Hacımemiş (Dutlu Kahve karşısı), Alaçatı Amfi Tiyatro gibi mekanlarda sokak müzisyenleri, çocuk etkinlikleri, dans ve müzik performansları ziyaretçilere keyifli anlar yaşatacak. Festival atmosferini daha da renklendirecek olan sokak sanatçıları, ziyaretçilerin yolculuğunu müzikle süsleyecek. Alaçatı’nın dar sokaklarında ve keyifli mekanlarında sokak sanatçıları, festival coşkusu yaşatacak.

Haberin Devamı

YENİ MEKANLARLA FESTİVALE YENİ SOLUK

Özellikle festivalin ana sahnesinin Hacımemiş’te olması, festival deneyimini daha da renkli hale getirecek. İlk kez yer değiştiren ana sahne, festivalin köy içine sıkışmış dokusuna yeni bir soluk getirecek ve ziyaretçilere unutulmaz bir müzik atmosferi sunacak.

OTLARIN FAYDALARI

Şevketi Bostan: Şevketi bostan otu, sindirim sistemini destekler. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Radika: Papatyagiller ailesinden olan bu özel ve şifalı ot, C vitamini ve magnezyum açısından önemli bir kaynaktır.

Ebegümeci: Ağız ve diş sağlığını korur. Sindirimi düzenler. İltihap gidericidir.

Arapsaçı: En çok bilinen özelliklerinden birisi, ağrı kesici olması.