Gündem 2022-2023 zorunlu kış lastiği ne zaman başlıyor? Kış lastiği takmama cezası ne kadar, hangi araçlar takmalı?

2022-2023 zorunlu kış lastiği ne zaman başlıyor? Kış lastiği takmama cezası ne kadar, hangi araçlar takmalı?

Paylaş
2022-2023 zorunlu kış lastiği ne zaman başlıyor? Kış lastiği takmama cezası ne kadar, hangi araçlar takmalı?

Kış mevsime girmeye sayılı günler kala birçok araç kullanıcısı zorunlu kış lastiği hakkında bilgi edinmek için araştırma yapıyor. Can ve mal kaybını önlemek amacıyla uygulanan kış lastiği zorunluluğu, belirlenen tarihlerde takılı olmadığı zaman ceza kesilmesine neden oluyor. Peki, 2022 kış lastiği ne zaman, hangi tarihlerde takılıyor?

Trafik güvenliği için her yıl araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu gündeme geliyor. Kış lastiği takma zorunluluğu yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için zorunluluk geçerli oluyor. Peki, 2022 kış lastiği ne zaman, hangi tarihlerde takılıyor?

Haberin Devamı

Karayolları Trafik Kanununa göre yılın belli zamanlarında zorunlu olan kış lastiği kuralı ile trafikte can ve mal kaybının da önüne geçilmek hedefleniyor. İllerin hava ve iklim şartlarına göre zorunlu olan kış lastiği kullanımı şahsi araçlarda geçerli mi, hangi araçlarda kış lastiği zorunluluğu var?

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU TARİHLERİ 2022-2023

Kış lastiği uygulaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 1 Aralık’tan - 1 Nisan'a kadar geçerli oluyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Belirtilen tarihler arasında kış lastiği taktırmayanlara 846 lira ceza uygulanıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU OLAN ARAÇLAR

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan yabancı ve yerli plakalı araçlar kış lastiği takmak zorundalar. 1 Aralık itibarıyla başlayacak kış lastiği zorunluluğunun tarihi sıcaklıklara göre il valileri tarafından belirlenir.

Haberin Devamı

Kış lastiği; kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde zorunludur.