Gündem Açık cezaevi izinleri uzadı mı? Ne kadar uzadı? Adalet Bakanlığı açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? İşte Kabine'den çıkan karar!

Açık cezaevi izinleri uzadı mı? Ne kadar uzadı? Adalet Bakanlığı açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? İşte Kabine'den çıkan karar!

Açık cezaevi izinleri uzadı mı? Ne kadar uzadı? Adalet Bakanlığı açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? İşte Kabine'den çıkan karar!

Açık cezaevi izinleri, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından mart ayında yapılan açıklama ile mayıs ayı sonuna kadar uzatılmıştı. Mayıs ayının bitmesine kısa süre kala gözler CTE açık cezaevi izinlerinin ne zaman biteceğine çevrilmişken, Kabine toplantısında izinlerin uzatılıp uzatılmayacağı da merak konusu olmuştu…Ve beklenen karar çıktı..

Açık cezaevi izinleri 2020 Nisan ayından bu yana devam ederken, izinlerden yaklaşık 80 bin mahkum faydalanıyor. Mayıs ayının son haftasında mahkum ve mahkum yakınları yoğun şekilde ‘Açık cezaevi izinleri uzadı mı?’ ‘CTE açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek?’ ‘Kabine toplantısında uzatılır mı?’ araştırması yapıyor…

CTE AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada açık cezaevi izinlerinin 31 Mayıs tarihine kadar uzatıldığı belirtilmişti.

Bu kapsamda izinler 31 Mayıs’ta sona eriyor. Cezaevine dönen mahkumlar ise kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevini seçebiliyor.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZADI MI?

Açık cezaevi izinlerinin bitmesine son bir hafta kala gözler izinlerin uzayıp uzamadığına çevrildi ancak böyle bir uzama söz konusu değil.

Koronavirüs sürecinden çıkılıp artık normal hayata dönülürken, alınan önlemlerde de serbestleşme yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayısı da günden güne düşüş gösteriyor. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada açık cezaevi izinlerinin uzaması gibi bir durum olmadığı ve izinlerin 31 Mayıs tarihi itibariyle sona erdiği bildirildi.

İşte Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açık cezaevi izin açıklaması;

"Açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, 5275 sayılı yasanın 105/A maddesi kapsamında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ülkemizde yaşanan salgın süreci nedeniyle Covid-19 iznine gönderilmiş olup söz konusu izinler 31.05.2022 tarihinde sona erecektir.

Salgın hastalığın seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle Covid-19 izninde bulunan hükümlülerin 31 Mayıs tarihi itibarıyla açık ceza infaz kurumlarına dönmeleri; denetimli serbestlik yükümlülerinden hakkında denetim planı hazırlanarak yükümlülükleri belirlenmiş olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren denetim planlarında yazan yükümlülüklere aynen uymaları, hakkında henüz denetim planı hazırlanmamış olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeleri ve işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Hükümlülere dönecekleri ceza infaz kurumlarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenme imkanı sağlanacaktır" 

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ KABİNE TOPLANTISINDA UZATILDI MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Açık cezaevindeki covid izinleriyle ilgili yeni bir değerlendirme yaptık. Açık cezaevlerindeki hükümlülerin covid izinlerini 31 Temmuz 2023 temmuz'una kadar uzatıyoruz. Meclisimizin bu husustaki yasal düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğine inanıyorum. dedi. 

SIRADAKİ HABER