Gündem Ardahan'da bulunan Rus General'le ilgili kılıç iddiası

Ardahan'da bulunan Rus General'le ilgili kılıç iddiası

Ardahan'da bulunan Rus General'le ilgili kılıç iddiası

Rus NTV televizyonu geçtiğimiz günlerde Ardahan'da bulunan Rus Tümgeneral Geyman'a ölümünden bir süre önce pırlantalı bir kılıç hediye edildiği iddia edildi

Rus NTV televizyonu, Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan ve Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'ın olduğu düşünülen tabutun içinden generale ait pırlantalı kılıcın nereye kaybolduğunu sordu.

1878'DE TİFÜS YÜZÜNDEN ÖLDÜ


Sputnik'te yer alan habere göre, konuyu gündeme getiren Rus televizyonu, Tümgeneral Geyman'ın 1878 yılında tifüs hastalığından dolayı hayatını kaybettiğine ve askeri törenle toprağa verildiğine işaret ederek, "Ama kimse nerede toprağa verildiğini bilmiyordu" ifadelerini kullandı.

"GENERALİN PIRLANTALI KILICI NEREDE?"


Rus televizyon yorumuna şöyle devam etti: "Muhtemelen bulunan meçhul mezar ünlü generale ait. Rus tarihçiler çok ilginç bir detaya da değindi. Mesele şu ki, general pırlantalı kılıcıyla (askeri geleneklere göre) toprağa verilmeliydi. Bu silah ödülü ölümünden kısa bir zaman önce kendisine sunulmuştu. Her zaman kılıcıyla gezerdi, fakat mezarı ortaya çıktığında değerli bir eşyası tabutun içinde yoktu."


Ardahanlılar 'Rus General'in tabutunu görmeye koştu


Ardahan'da tabutun içindeki iskeletin sırrı çözüldü (Ardahan Rus generale koştu)


Ardahan'daki cesetle ilgili uzmanlar ne diyor? (Ardahan'daki ceset generale mi ait?)

SIRADAKİ HABER