GündemBaşbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nerede oldu? Başbağlar Katliamı’nda kaç kişi öldü? Katliamı kim yaptı?

Başbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nerede oldu? Başbağlar Katliamı’nda kaç kişi öldü? Katliamı kim yaptı?

Başbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nerede oldu? Başbağlar Katliamı’nda kaç kişi öldü? Katliamı kim yaptı?

Başbağlar Kalimanı’nın yıl dönümünde ölenler gözyaşları ile anılırken, yürekleri yakan bu acı olay bir kere daha konuşuluyor. Bundan tam 29 yıl önce onlarca kişi kanlı terör örgütü tarafından hayattan koparılmıştı. Peki Başbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nerede oldu? Başbağlar Katliamı’nda kaç kişi öldü? Katliamı kim yaptı? İşte yürekleri yakan acı olay hakkında detaylar…

Başbağlar Katliamı 29. yıl dönümünde bir kere daha acıları tazeledi. Hain terör örgütünün namlusunda çıkan kurşunlar ile ve yaktıkları evlerde hayata gözlerini yuman masum siviller bugün bir kez daha anılıyor. İşte Başbağlar Katliamı’na dair merak edilen tüm ayrıntılar…

BAŞBAĞLAR KATLİAMI NE ZAMAN VE NEREDE OLDU?

Başbağlar Katliamı, 5 Temmuz 1993 tarihinde Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı, Tunceli'nin Ovacık ve Hozat ilçeleri sınırındaki Başbağlar köyünde gerçekleşti.

BAŞBAĞLAR KATLİAMI’NDA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Başbağlar Katliamı’nda 28 kişi terör örgütünün silahından çıkan kurşunlarla hayatını kaybederken, 5 kişi de teröristlerin yaktığı evlerde can verdi.

Başbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nerede oldu Başbağlar Katliamı’nda kaç kişi öldü Katliamı kim yaptı

BAŞBAĞLAR KATLİAMI’NDA NELER OLDU?

1993 yılının 5 Temmuz akşam namazı saatlerinde elleri silahlı 100 kadar PKK teröristi Köyün tam karşısındaki dağdan, köyü merkeze bağlayan tek yoldan köye indi.

PKK'lılar aynı zamanda 540 nüfuslu köyün yolları, yardım gelmesin diye keserken aynı zamanda telefon şebekesine de zarar verdi.

PKK'lılar, bir toplantı yapacaklarını söyleyerek, namazı biten cemaati sıraya dizdi. Ardından “Atış serbest” diyerek sıraya dizdiği 28 köylünün üzerine 558 mermi sıktı.

Bununla birlikte PKK’lılar koca köyü ateşe verdi. Evler, köy okulu, cami, halk evleri yanıp küle dönerken, 1’i kadın 5 kişi de bu yangında hayatını kaybetti.

Katliamın ardından 20 kişi gözaltına alındı. Haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle 1994'te Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. Ancak 1998'de dava takipsizlikle kapandı. Sanıkların 18'i beraat etti, 2'si ise mahkûm edildi.

SIRADAKİ HABER