Gündem Başkent’te ‘kış lastiği’ uygulaması başladı

Başkent’te ‘kış lastiği’ uygulaması başladı

Paylaş
Başkent’te ‘kış lastiği’ uygulaması başladı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ticari araçlara kış lastiği denetlemesi yaptı

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan 4 milyondan fazla ticari araç için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başladı.

Haberin Devamı

Yaklaşık 8 yıl önce yürürlüğe giren yönetmeliğe göre kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takmamış araçlar trafikten men edilecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine ise 625 TL para cezası uygulanacak.

SÜRÜCÜLERE CEZA KESİLDİ

Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Konya istikametine doğru Ankara’nın çıkışında kış lastiği uygulaması ve alkol kontrolü yaptı. Sürücülere uyarılar yapıldıktan sonra kış lastiklerinin diş boyu ölçüldü. Uygulamada kış lastiği takmadığı tespit edilen sürücülere ceza kesildi.

Uygulama ve yasa ile ilgili bilgi veren polis memuru, "Kış lastik uygulamasında 2 çeşit ceza işlemi uygulanıyor. Birincisi, hiç kar lastiği takmaması. Bu durumda Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/a dediğimiz 625 lira ceza işlemini uyguluyoruz. Sürücü aracı işleten ise ehliyetine uygulanıyor. Eğer değilse sadece plakasına gönderiliyor ceza işlemi.

Haberin Devamı

''BU UYGULAMA SÜPER OLMUŞ''

Eğer aracın kar lastiği var ise ama diş kalınlığı standardın altındaysa lastik ve standartlara uygun bir şekilde bulundurmamaktan ceza işlemi uyguluyoruz. Lastikleri standardına uygun haline getirmesi için sürücüye 1 hafta süre tanıyoruz. Hiç kar lastiği yoksa 625 lira ceza işlemi uyguluyoruz. Lastiği standartlara uygun değilse 108 lira ceza işlemi uygulanıyor" dedi.

Lastiği standartlara uygun olmadığı için uygulamada ceza yiyen Recep Demiray, "Aracım lastikleri kış şartlarına uygun olmadığı için ceza yedim. Benlik bir durum yok. Şirketi defalarca uyardım. Fakat onlar lastik almıyor. 715 lira ceza yedim. Bu uygulama süper olmuş. Keşke tüm araçları böyle kontrol etseler" ifadelerini kullandı.

Ekiplerin bu tarz denetimlere aralıksız devam edeceği öğrenildi.

ANKARA (İHA)