Gündem Bursa'da termik santral protestosu

Bursa'da termik santral protestosu

Paylaş
Bursa'da termik santral protestosu

Bursa'da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) yaptırılmak istenen kömürlü çalışacak termik santrale, çevredeki mahalle sakinleri tepki gösterdi

Bursa’nın merkez Osmangazi İlçesi’ne bağlı Panayır Mahallesi’nde oturanların çoğunluğu oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grup, DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu Üyeleri ile eylem gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

"TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ"

Kent merkezine yakın DOSAB’da termik santral istemediklerini belirten platform üyeleri, seslerini duymadıkları gerekçesiyle kent yöneticilerini de eleştirdi. Termik santrali istemediklerine yönelik sloganların da atıldığı eylemde konuşan Mahallelilerden Durmuş Berk, bölgede bulunan ve elektrik ve buhar ihtiyacını ağırlıklı olarak doğalgaz ile üreten firmaların maliyeti düşürmek için kentin göbeği olan Bursa Ovası’na kömür yakıtlı termik santral kurulmak istendiğini hatırlattı.

"BÜTÜN BURSA ZARAR GÖRÜR"

Yapılacak termik santralden Bursa halkının tamamının olumsuz etkileneceğini dile getiren Berk, "Kömür yakıtlı termik santral yapılırken, kent yaşayanlarının yok sayılarak sadece bir kısım sanayiciye para kazandırmak amacıyla santral kurulmak istenmektedir. Bu santral kurulursa sadece yakınındaki yerleşim bölgeleri değil, tüm Bursa zarar görecektir" diye konuştu.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN SİGARA SÖZÜNE GÖNDERME

Termik santral kurulmaması yönünde sloganlar atan vatandaşlar arasındaki 25 yıllık mahalle sakini 46 yaşındaki Feyzi Zengin, "Cumhurbaşkanı tek sigaraya tepki gösterirken, termik santrali neden görmezden geliyor?" dedi.