Gündem CHP'den 'İYİ Parti 26 Ağustos'taki seçime giremez' iddiası

CHP'den 'İYİ Parti 26 Ağustos'taki seçime giremez' iddiası

Paylaş
CHP'den 'İYİ Parti 26 Ağustos'taki seçime giremez' iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, 26 Ağustos 2018'de seçimin yapılması durumunda 1 Nisan'da büyük kurultayını yapan İYİ Parti'nin seçime katılamayacağını öne sürdü. Posta.com.tr'nin ulaştığı Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu ise İYİ Parti'nin erken seçim ihtimalinde seçimlerde yer almasında herhangi bir sakınca olmadığını belirtti

Posta.com.tr / ÖZEL


Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim çağrısı'nı değerlendirdi. CHP olarak seçime hazır olduklarını belirten Özel, "CHP olarak ilk kararımızın arkasındayız. Devlet Bahçeli'yi buna ne zorladı, bunu bulmak lazım." dedi. Çok konuşulacak bir iddiaya imza attı:

"İYİ PARTİ SEÇİME KATILAMAZ"


26 Ağustos'ta seçimin gerçekleşmesi durumunda İYİ Parti'nin seçime giremeyeceğini öne süren Özel, "Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül'de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos'ta gerçekleşirse İYİ Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli 'Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz' diyor." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin kurucu isimlerinden Müsavat Dervişoğlu ise İYİ Parti'nin erken seçim kararı çıkması durumunda, partisinin seçime katılıp katılamayacağını açıkladı.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: 12 HAZİRAN'DAN SONRA YAPILACAK HER SEÇİME KATILMA HAKKIMIZ VAR


Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu, "10 Aralık 2017'de yaptığımız 1. Olağan Genel Kurultay'ımızı gerçekleştirdiğimiz için, 12 Haziran'dan itibaren seçimlere dahil olmamızda bir engel yok. 75 ilde örgütlenmiş ve bunların 65'inde kongre yapmış İYİ Parti'nin yasal şartları yerine getirdiği aşikardır. Devlet Bahçeli, 2002'de erken seçim isteyerek yeni bir dönemin başlamasına öncülük etmiştir. Bugün de erken seçim çağrısı yapan Bahçeli tekrar yeni bir dönemin başlamasına öncülük edecektir: Eğer 26 Ağustos'ta erken seçim yapılırsa, İYİ Parti'nin dönemi başlayacaktır" ifadelerini kullandı


Kemal Kılıçdaroğlu'dan erken seçim yorumu

İYİ PARTİ'DEN ALTUN ÇIRAY DA KONUŞTU


İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Aydınlık.com.tr'ye yaptığı açıklamada partilerinin seçime girmesinin önünde bir engel olmadığını söyledi.

Aytun Çıray, “İyi Parti kesinlikle seçimlere katılabiliyor. Hiçbir hukuki sıkıntı yok. Geçmişte buna benzer uygulamarda açıkça ortadır” ifadelerini kullandı.


Son Dakika...MHP lideri Bahçeli Bakan Gül ile görüştü


Çıray aynı zamanda Bahçeli'nin açıklamasını, danışıklı dövüş olarak tanımlayarak şu ifadeleri kullandı:

Sayın Bahçeli'nin açıklamasını Erdoğan'dan habersiz yaptığını düşünmüyorum. Türkiye için erken seçim kararının hayırlı olduğu kanatindeyim. Türkiye daha zor günler yaşamadan ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan rahata kavuşacaktır. Seçimler ülkeye şimdiden hayırlı olsun.”


Devlet Bahçeli erken seçim kararını nasıl aldı?