Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplandı! İşte masadaki başlıklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplandı! İşte masadaki başlıklar

Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplandı! İşte masadaki başlıklar

Seçimler ve ardından Ramazan Bayramı’nın da sona ermesiyle 1,5 aylık aranın ardından kabine, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. İşte masadaki kritik konular.

Yerel seçimlerin ardından ilk Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Külliye’de toplandı. Kabine en son 4 Mart’ta toplanmıştı. Hem Erdoğan’ın hem de bakanların sahada olduğu yerel seçim sürecindeki yoğun mesai nedeniyle kabine toplantılarına bir süre ara verilmişti.

Haberin Devamı

 Seçimler ve ardından Ramazan Bayramı’nın da sona ermesiyle 1,5 aylık aranın ardından toplanan kabinede, İsrail ile İran arasındaki gerilim en sıcak başlığı oluşturacak.

TANSİYON DÜŞMELİ

Bölgeyi yeni bir savaşın eşiğine getiren gerilimle ilgili Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmelerin yansımaları, Türkiye’nin mesajları ve beklentileri ile bölgede tansiyonun düşürülmesi için atılabilecek adımlar kabinede ele alınacak.

Öte yandan İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulması, ateşkesin sağlanması ve bölgeye yapılan insani yardımların iyileştirilmesi konusu da kabine toplantısının ana gündem maddelerinden biri olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI MASADA

Erdoğan, kabine toplantısında yerel seçimlere yönelik değerlendirmesini de paylaşacak. Ayrıca enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadeleye dönük atılacak adımların da konuşulacağı toplantıda, tarım politikaları, çiftçilerin durumu, emeklilerin maaş zamları, asgari ücretlilerin ve dar gelirlilerin desteklenmesi gibi başlıklar masada olacak.

Haberin Devamı

'İSRAİL BİR AN ÖNCE DİZGİNLENMELİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve insani durum ele alındı. Erdoğan, İsrail’in bu gaddarca saldırılarının durdurulması ve işlediği insanlık suçlarının cezasını görmesi için İslam dünyasının birlik içinde gayretlerini artırması gerektiğini ifade etti. Erdoğan, bölgede gerginliğin yayılmaması için İsrail’in bir an önce dizginlenmesi ve aklıselimle hareket edilmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

IRAK ZİYARETİ PAZARTESİ GÜNÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran-İsrail gerilimi Ortadoğu’da etkilerini sürdürürken, 12 yıl önce Başbakanken gittiği Irak’a, bu kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla 22 Nisan’da günübirlik resmi bir ziyarette bulunacak. Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde en önemli konu başlıklarını bölgedeki son gelişmeler ile terörle mücadele oluşturacak.

Haberin Devamı