Gündem Dışişleri'nden "Uygur Türkleri" açıklaması

Dışişleri'nden "Uygur Türkleri" açıklaması

Paylaş
Dışişleri'nden "Uygur Türkleri" açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türkleri hakkında açıklama geldi. Bakanlık "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki duruma dair ahiren yayımlanan raporu, bölgede yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara ilişkin ülkemiz ve uluslararası kamuoyunda dile getirilen endişeleri teyit eder niteliktedir" dedi.

Dişileri Bakanlığı Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, uzun süredir beklenen Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerine dair hazırlanan rapor hakkında açıklama yaptı.

Haberin Devamı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; "BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki duruma dair ahiren yayımlanan raporu, Bölge’de yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara ilişkin ülkemiz ve uluslararası kamuoyunda dile getirilen endişeleri teyid eder niteliktedir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Bu bakımdan raporun içerdiği tespit ve değerlendirmelerin dikkate alınması önem taşımaktadır.

Uygur Türkleri’nin refah ve huzur içinde yaşamalarına, temel hak ve özgürlüklerinin korunmasına ilişkin beklenti ve hassasiyetlerimiz gerek ÇHC makamlarıyla ikili düzeydeki temaslarımızda, gerek Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası platformlarda vurgulanmaktadır.

Haberin Devamı

Nitekim, ÇHC’nin daveti üzerine ülkemizden bir heyetin ve ayrıca Pekin Büyükelçimizin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaretleri bir süredir gündemdedir. Ziyaretlerin anlamlı, kapsamlı ve engelsiz olarak yapılmasına yönelik beklentilerimiz karşılandığı takdirde sözkonusu ziyaretler gerçekleştirilebilecektir."