Gündem Galata Kulesi’nde 15 Temmuz fotoğraf sergisi: ‘O an’ı unutma unutturma

Galata Kulesi’nde 15 Temmuz fotoğraf sergisi: ‘O an’ı unutma unutturma

Paylaş
Galata Kulesi’nde 15 Temmuz fotoğraf sergisi: ‘O an’ı unutma unutturma

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 7 yıl geçti. O karanlık gecede yaşanan ve hafızalara kazınan fotoğrafların yer aldığı ‘O AN’ fotoğraf sergisi ‘olanları unutmayalım, unutturmayalım’ diye Galata Kulesi’nde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı.

Hain darbe girişiminin 7. yıl dönümünde 15 Temmuz Derneği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birlikte gerçekleştirdiği ‘O AN’ fotoğraf sergisi, 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç’un da katılımıyla dün İstanbul Galata Kulesi’nde ziyarete açıldı.

Haberin Devamı

 

 1 HAFTA BOYUNCA ZİYARETE AÇIK

Darbe girişiminin yaşandığı geceye ait zihinlere kazınmış fotoğrafların yer aldığı sergide, FETÖ’cü hainlerin gerçekleştirdiği saldırılar ve o gece yaşanan anlara ait görüntülerin yer aldığı kısa videolar da ziyaretçilere gösterilecek. Sergi, tarihi Galata Kulesi’nde 1 hafta boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olacak.

 "BİNLERCE İNSAN BURADAN GURURLA ÇIKACAK"

Sergi açılışında konuşma yapan 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, “Türkiye’de yıllar öncesinde darbeler olmuştu ama bu kez milletimizin ortaya koyduğu cesaret, Cumhurbaşkanımızın devlete sahip çıkma duygusuyla millet sokaklara çıkarak hayatlarını ortaya koydular. Bu fotoğraflardan binlerce kare var, her biri çok anlamlı. O günü hatırlamak adına, darbecilere karşı uyanık olmak adına bu fotoğraf kareleri çok anlam ifade ediyor. Ziyaret edecek binlerce insan buradan gururla çıkacak” dedi.

Haberin Devamı

İsmail Hakkı Turunç

Galata Kulesi’nde 15 Temmuz video mapping gösterisi gerçekleştirildi. Türk bayrağı kuleye yansıtıldı. Vatandaşlar fotoğraf ve video çekerek yoğun ilgi gösterdi.

 

"FOTOĞRAFLAR ÇOK GÜZEL AMA İÇ ACISI VAR"

Sergiyi ilk gün ziyaret eden vatandaşlardan olan Hatice Yeniay ise “15 Temmuz’u tekrar yaşadık, Allah milletimize bu acıları bir daha yaşatmasın. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Fotoğraflar çok güzel ama iç acısı var, sanki o anları tekrar yaşıyor gibiyim” diye konuştu.