Gündem Hizbullah ve PKK çatışması yeniden mi başladı?

Hizbullah ve PKK çatışması yeniden mi başladı?

Paylaş
Hizbullah ve PKK çatışması yeniden mi başladı?

90'lı yıllarda işlenen sokak cinayetleri, PKK ve Hizbullah'ın Doğu ve Güneydoğu'daki hakimiyet savaşının bir sonucu olarak gösteriliyordu. Aradan 20 yıl geçti ve benzer infazlar yeniden başladı. Peki, neden?

POSTA.COM.TR

Haberin Devamı

HÜDA-PAR PKK çatışması ne zaman, nasıl başladı? Türkiye, özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki sokak infazlarını yeniden yaşamaya başladı. Bölgede 20 yıl önce yaşanan PKK-Hizbullah çatışmasının yeniden eski şiddetinde başlayacağına yönelik endişeler giderek artıyor.

NEWROZ VE KUTLU DOĞUM HAFTASI

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarından bir kare

Yaklaşık 20 yıldır Hizbullah ve PKK arasında ‘gizli’ bir ateşkes olduğu iddia ediliyordu. Ancak başta Diyarbakır’daki Nevruz ve Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri olmak üzere her iki örgüt de gövde gösterisi için tabanını yüzbinlerce kişinin katıldığı kutlamalara çağırıyordu.

Diyarbakır'daki Kutlu Doğum Haftası etkinliğinden bir kare

Bölgede siyasi olarak en büyük rakip konumundaki iki örgütün karşı karşıya gelmesi geçtiğimiz Ramazan ayına denk geliyor.

Haberin Devamı

İFTAR ÇADIRINA BASKIN

15 Temmuz’da Dağkapı Meydanı’nda açılan iftar çadırını ABD Adana Başkonsolosu John L. Espinoza’nın ziyaret edeceği haberi üzerine yaklaşık 500 kişilik grup iftar çadırına saldırmıştı. Saldırı sırasında 8 kişi yaralanmış ve iftar çadırı yerle bir edilmişti. Yemekler, ekmekler yerlere dökülmüş ve büyük bir facianın eşiğinden dönülmüştü. İddiaya göre bu saldırıyı Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen HÜDA-PAR taraftarları yapmıştı.

KIŞANAK: “SOKAKTA İNSANLARI DOĞRAMA GİRİŞİMİ”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Gültan Kışanak, ABD Adana Başkonsolosluğu’nun iftar vereceği çadıra yapılan saldırıya tepki göstererek, "Bu büyük bir provokasyondu. Diyarbakır bunu ucuz atlattı. Bu sıradan bir protesto meselesi değildir. Sokakta insanları satırlarla doğrama girişimidir" demişti.

KOBANİ PROTESTOLARI VE DİYARBAKIR

HDP Kobani’de yaşanan çatışmalara Türkiye’nin kayıtsız kaldığı ve geçişlere izin vermediği gerekçesiyle hükümete tepki göstermiş ve tabanını sokağa çıkmaya çağırmıştı. 6-7 Ekim tarihlerinde yaşanan olaylar şiddetlenerek sürmüş ve Diyarbakır’da HÜDA-PAR ile PKK karşı karşıya gelmişti. Yaşanan çatışmalarda toplam 12 kişinin öldüğü iddia edilmiş ve bunların 6’sının HÜDA-PAR’lı olduğu ileri sürülmüştü.

Haberin Devamı

“İFTAR ÇADIRINA SALDIRININ RÖVANŞI”

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Kobani protestosuyla Diyarbakır'da Kurban Bayramı sonrası çıkan ve 12 kişinin hayatına mal olan olayların, ABD Adana Başkonsolosluğu'nun Ramazan ayında Diyarbakır'da iftar yemeği verdiği çadırına yapılan saldırının rövanşı olduğunu söyledi.

ADANA’DA KÜRTÇE GAZETE DAĞITICISINA İNFAZ

Diyarbakır’da yaşanan şiddetli çatışma sonrası her iki taraf da tansiyonu düşürecek açıklamalardan kaçınmıştı. Ve çok geçmeden Adana’da 90’lı yıllarda yaşanan infaz görüntüleri yeniden yaşanmaya başlandı. Kürtçe yayın yapan Azadiye Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu 14 Ekim’de gazete dağıtımı yaptığı sırada uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybetti. İddiaya göre Hizbullah, Diyarbakır’da yaşanan olaylara karşı misilleme olarak bu saldırıyı gerçekleştirdi.

VAN’DA HÜDA PAR’A YAKIN İSME İNFAZ

Gazete dağıtımı yaptığı sırada ensesinden tek kurşunla vurulan Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun ölümünden sonra bu kez de Van'da bir esnaf ensesine sıkılan tek kurşunla öldürüldü. Van'ın İskele Caddesi'nde 66 yaşındaki Muhammet Latif Şener, ensesine ateş edilerek öldürüldü. Müslüm Şener, 'İnançlı' olarak nitelendirdiği babasının tehditler aldığını belirtirken, Hüda-Par il Başkanı Rasim Saygın da Muhammet Latif Şener'i yakından tanıdıtklarını, ancak parti üyesi olmadığını söyledi.

Haberin Devamı

BİNGÖL’DE HÜDA PAR ÜYESİNE İNFAZ

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde kendisini takip eden araçtan açılan ateş sonucu Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) üyesi bir kişi hayatını kaybetti. Kale Mahallesi'nde oturan Fethi Yalçın (35), sabah evinden çıkarken kendisini takip eden bir otomobilden açılan ateş sonucu ağır yaralandı. HÜDA PAR üyesi Yalçın'ın evli ve 4 çocuk babası olduğu öğrenildi.

BİNGÖL HÜDA-PAR İL BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde yaşayan Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyesi Fethi Yalçın'ın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine basın açıklaması yapan Hüda-Par Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, "Bütün kardeşlerimize çağrıda bulunuyoruz, herkes kendi güvenliğini alsın, kendi nefsi müdafaasını yapsın" dedi.

Haberin Devamı

HATİP DİCLE'DEN KRİTİK AÇIKLAMA

Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, Bingöl’de Hüda-Par üyesi bir kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Diyarbakır’daki tüm sivil toplum örgütlerinin de devrede olduğu bir ortamda, Hüda-Par ile dolaylı ve direk diyalog sürdürürken halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır" dedi.

BİNGÖL'DE ÖLEN KİŞİNİN KARDEŞİ DE HDP ÜYESİ

DTK Eşbaşkanı Dicle, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Hüda-Par üyesi bir kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Dicle, "AKP hükümetinin yanlış politikaları sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında meydana gelen ve birçok yerleşim merkezini yangın yerine çeviren olayların esas olarak Öcalan’ın müdahaleleri ile sona erdiği tüm kamuoyunun malumudur. O acılı günlerden itibaren bazı medya organlarının PKK-Hizbullah çatışması olarak körüklediği olayların yeni bir karanlık eylemler sürecine yol açmaması için çözüm sürecinin ilerletilmesinden yana tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin tavırlarını takdirle karşılamaktayız. Gerek Öcalan’ın İmralı’dan gönderdiği mesajlar, gerekse KCK yönetiminden alınan mesajlar, KCK’nın, Hüda-Par’ı hedef alan ve onu IŞİD çeteleriyle aynı kefeye koyan politikalarının olmadığı yönündeyken, DTK Diyarbakır’daki tüm sivil toplum örgütlerinin de devre de olduğu bir ortamda Hüda-Par ile dolaylı ve direk diyalog sürdürürken halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır. Bu sabah Hüda Par üyesi Fethi Yalçın’ın Karlıova’da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi ve yalçının bir kardeşinin de HDP ilçe yöneticisi olması kontrolü veya karanlık güçlerin provokasyon amaçlı devrede olduğunu dair endişelerimizi artırmıştır. Yaşamını yitiren Fethi Yalçın’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu kritik süreçte çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz" dedi.