Gündem İstanbul barajlarında son durum! 'Son yağışlar sadece 15 gün yeter'

İstanbul barajlarında son durum! 'Son yağışlar sadece 15 gün yeter'

Paylaş
İstanbul  barajlarında son durum! 'Son yağışlar sadece 15 gün yeter'

İstanbul'da kış kurak geçince barajlarda tehlike çanları çaldı. Yağmur kendisini ilkbaharda gösterdi ancak son yağışlar kentin su ihtiyacını yalnızca 15 gün karşılayacak.

İstanbul’da geçtiğimiz hafta etkili olan yağışlar, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranını artırdı. Ama son yağışlar kentin sadece 15 günlük su ihtiyacını giderebilecek.

Haberin Devamı

İstanbul’da kurak geçen kışın ardından yağışlar kendisini ilkbaharda gösterdi. Beklenen yağışların yağmaması ülke genelinde barajlarda tehlike zillerini çaldırdı.

TASARRUF ÇAĞRISI

Uzmanlar ve belediyeler “su tasarrufu” çağrısında bulunurken son yağışlar, İstanbul’daki barajları olumlu etkiledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) 14 günlük verilerine göre, barajlardaki doluluk oranı yaklaşık yüzde 4.5 artarak yüzde 44.38 seviyesine ulaştı. Son bir haftada su seviyesindeki artış yüzde 3,56, son iki haftada da yüzde 4,92 olarak hesaplandı.

Son yağışların barajlardaki durumunu Milliyet’e değerlendiren İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, şunları söyledi:

 “Son on günlük sürede biz toplamda baraj rezervlerimizde 40 milyon metreküplük bir artış oldu. Bu 40 milyonluk bir artışın yanında şehre günlük 3 milyon su verdiğimiz için onu da düşündüğünüz zaman on günlük sürede bize yaklaşık 70 milyon metreküp gibi su gelmiş oldu barajlarımıza. Buna bizim Melen’den transfer ettiğimiz sular da dahil.

Haberin Devamı

 Artı olarak baktığımız 40 milyonluk su bizim 15 günlük su ihtiyacımızı karşılar. Bizi 15 gün daha ötelemiş olur. Zaten İstanbul’da su yönetimi, bir döngüdür. Dolayısıyla bizim bu sene tehlikeli bulduğumuz durum özellikle Terkos ve Istrancalar’a çok az su almıştı. Bu son yağışlar özellikle Istranca ve Terkos’lara nispeten diğer bölgelere göre daha fazla yağdığı için sistemi dengeledi diyebiliriz. Ama yine de 2014 yılı hariç son 20 yılın en düşük seviyelerindeyiz” diye konuştu.

 DOLULUK ORANLARI

Barajların doluluk oranları Alibey’de yüzde 19,16, Büyükçekmece’de yüzde 31,95, Darlık’ta yüzde 58,22, Elmalı’da yüzde 46,3, Istrancalar’da yüzde 47,91, Kazandere’de yüzde 13,21, Ömerli’de yüzde 69,68, Pabuçdere’de yüzde 10,66, Sazlıdere’de yüzde 32,77, Terkos’ta ise yüzde 36,81 olarak kaydedildi.