Gündem İzmir bu vilları konuşuyor!

İzmir bu vilları konuşuyor!

Paylaş
İzmir bu vilları konuşuyor!

İzmir İl Genel Meclisi şubat ayı olağan toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da tatilini geçirdiği Urla'nın Zeytineli Köyü sınırları içerisindeki Hacılar Koyu villaları tartışıldı

Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, "Burası; İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu kararıyla 1'inci derece doğal sit alanıdır. Yapılar kaçak ve ruhsatsızdır. Siteye giden yol, valilik yedek ödeneğinden 300 bin TL ayrılarak yapılmıştır. Yapılar ruhsatsız olduğu için imar para cezası kesilmiş, yıkım kararı alınmıştır. Yıkımın durdurulması için yapılan başvuruyu İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi Danıştay'a temyiz yolu açık olmak üzere reddetmiştir" dedi.

İl Genel Meclisi Şubat ayı olağan görüşmelerinin 3'üncü toplantısının açılışı ardından Başkan CHP'li Serdar Değirmenci, Urla Zeytineli Köyü yakınlarında bulunan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da tatillerini geçirdiği villarla ilgili açıklama yaptı. Değirmenci konuşurken AK partili üyelerin bulunduğu sıralardan, "Hükümeti bırak, sen Aziz Kocaoğlu'nun yolsuzluklarını anlat" sözleriyle tepki geldi. Bunun üzerine CHP sıralarındaki il genel meclisi üyeleri üzerine dolar baskısı bulunan peçeteleri salladı. Serdar Değirmenci de, Ak partili üyelere dönerek, şöyle konuştu:

"Komisyonları ayarlayan Binali Yıldırım İzmir'den aday oldu. Parfüm dağıtıyor. O parfümünün hepsini de sıksanız. İzmirliler'i kandıramazsınız. Ayakkabı kutularındaki dolarları, Urla'daki villa pazarlıklarını, liman yolsuzluğunu bu millete anlatamazsınız."

Değirmenci, Urla Zeytineli Köyü Hacılar Koyu'ndaki villalarla ilgili şöyle konuştu:

"Usulsüzlük İzmir Limanı'ndan sonra Urla'ya da uğramış arkadaşlar. Urla Zeytineli köyünün en güzel koyunda kaçak olarak yapılmış 16 villa var. Bu bölge 1'inci derece doğal sit. Başbakan zaman zaman tatilini yakın dostu Mustafa Latif Topbaş'ın yaptığı bu villalarda geçiriyor. Buradaki 2 villanın da başbakana ait olduğu ileri sürülüyor. Kızı Sümeyye'nin villalardaki tadilat için Latif Topbaş'la konuşmaları, Topbaş'ın 1'inci derecedeki doğal sit alanının 3'üncü derece sit alanına çevrilmesi için Başbakan'dan, Çevre ve Şehircilik bakanlığından yardım istediği ve ceza kesildiği için zamanın İzmir Valisi M. Cahit Kıraç'ı şikayet ettiği internette yayınlanan konuşma tapelerinde görülüyor. Bunlar doğru mudur, yanlış mıdır bilmem ama Özel İdare ve İl Genel Meclisinin görev alanında olduğu için bildiğim bazı gerçekler var. Bu gerçekleri de sizlerle ve kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Bu alan İzmir 1 numaralı Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurulu kararıyla 1'inci derece doğal sit alanıdır. Buradaki yapılar kaçak ve ruhsatsızdır. Yapı sahipleri 1'inci derece doğal sit olan bu alanın, 3'üncü derece sit alanına döndürülmesi için çalışmalar yapmaktadırlar. Bu siteye giden yol Zeytineli köyünün içinden geçmektedir ve köy yolu valilik yedek ödeneğinden 300 bin TL ayrılarak yapılmıştır. Bu yapılar ruhsatsız olduğu için imar para cezası kesilmiştir, 3 bin 194 sayılın kanunun 32'nci maddesi uyarınca bu ruhsatsız yapılar için yıkım kararı alınmıştır. Yıkım parası gereği için ilgili kaymakamlığa gönderilmiştir."

Serdar Değirmenci, yapı sahiplerinin yıkımın durdurulması için yaptığı başvuruyu İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi Danıştay'a temyiz yolu açık olmak üzere reddettiğini ifade ederken şöyle devam etti:

"Şimdi soruyorum 30 Mart 2014 tarihinden sonra bu alandaki imar yetkileri, ilgili belediyeye ve İzmir Büyükşehir belediyesine geçecektir. AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Binali Yıldırım, belediye başkanı seçilirseniz bu villaları yıktıracak mısınız yoksa Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar gibimi yapacaksınız. Ben soruyorum, bu alan 3'üncü derece sit alanı olacak mıdır, olmayacak mıdır? Bu iş kimler tarafından kitabına uydurulmak isteniyor? Bu işi yapanları açıklamak boynumuzun borcu. Bu arada Sayın Yıldırım, İzmir'de il genel meclisinin sahibi olduğu yerlerle ilgili ne düşünüyor açıklayın. Bu iddialarla giderse zaten, Binali Yıldırım değil 'Yüzbin Ali' gelse seçimi kazanamaz."

VİLLALARLA İLGİLİ YIKIM KARARI ÇIKMIŞ

Bu arada Hacılar Koyu'ndaki villalarla ilgili geçmişte yapılan işlemler de ortaya çıktı. Mustafa Latif Topbaş, Abidin Topbaş, Afife Topbaş, Hamdi Boyacı, Hayri Boyacı, Kadir Boyacı ve Halit Cizmeci'ye ait olan villaların bulunduğu koyun, 6 Ekim 1995 tarihinde, İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 5 bin 932 sayılı kararıyla 1'inci Derece doğal sit alanı kabul edildiği belirtildi. İl encümenince, koydaki yapıların ruhsatsız olmasından dolayı 15 Eylül 2010 tarihinde para cezası verildiği ve 29 Şubat 2012 tarihinde ise, yıkım kararı çıktığı, bu karar için de yaklaşık 80 bin TL tutan yıkım masrafının 2012 yılının eylül ayında Urla Kaymakamlığına gönderildiği ortaya çıktı. Bunun yanı sıra Vali Cahit Kıraç döneminde valilik yedek ödeneğinden 5 Ekim 2011 tarihinde 300 bin TL'lik ödenek ile yolu yapılan koydaki villalar için sahiplerinin, hem yıkımın durdurulması hem de 1, derece sit alanı olma özelliğinin kaldırılması için İzmir 4'üncü İdare Mahkemesine yapılan müraacatın da, yine 31.12.2012 tarihindeki kararıyla reddedildiği ve bu karar için de Danıştay'a itiraz edildiği belirlendi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)