Gündem Kadıköy'de miting yapmak da artık yasak

Kadıköy'de miting yapmak da artık yasak

Paylaş
Kadıköy'de miting yapmak da artık yasak

İstanbul Valiliği, kentteki siyasi parti, sendika ve kitle örgütlerine bugün öğle saatlerinde bir yazı göndererek, miting alanı olarak sadece Yenikapı, Kartal Meydanı ve Maltepe sahilinin saptandığını duyurdu. Valilik bu kurumlardan, 'iki mesai sonuna kadar' görüş belirtmelerini de istedi. Sendikalar ise valiliğe gönderdikleri yanıtta, 2 saat içinde toplanıp karar veremeyeceklerini belirtti

İstanbul Valiliği’nden bugün TMOOB, KESK ve DİSK’in yanı sıra parti, oda, vakıf, dernek il başkanlıklarına gönderilen yazıda, şehirde miting alanı olarak Yenikapı, Kartal Meydanı ve Maltepe Sahili olarak belirlendi.

Gönderilen yazıda, şehrin Avrupa Yakası’ndaki mitingler için sadece Yenikapı’da izin verileceği belirtildi. Bu meydanda yapılacak etkinlikler için Kennedy Caddesi ve Park İçi A5 Giriş Önü’nde toplanılıp Yenikapı Meydanı’na yürüneceği anlatıldı.

Anadolu Yakası’nda ise Kartal Meydanı ve Maltepe Sahili toplantılar için adres gösterildi. Kartal’da, Neyzen Tevfik Caddesi’nde toplanılıp Kartal Meydanı’ndaki Çeçenistan Parkı’na yürüneceği belirtilirken, Maltepe’de ise Atatürk Caddesi’nden sahile doğru yürüneceği ifade edildi.

Vali Yardımcısı Aziz Mercan’ın yazısında, bugün saat 14.30 sularında tebliğ edilen yazıya en geç mesai bitimine kadar görüşlerin e-posta ya da faks yoluyla iletilmesi talep edildi. KESK Şubeleri Kurulu tarafından valiliğe yazılan yazıda, iki saatlik bir süre içinde sendikanın toplanmaya vaktinin kalmadığı ifade edildi.

İSMAİL SAYMAZ / RADİKAL