Gündem Kanlı Ay Tutulması için nefesler tutuldu! Kanlı Ay Tutulması SAAT KAÇTA?

Kanlı Ay Tutulması için nefesler tutuldu! Kanlı Ay Tutulması SAAT KAÇTA?

Paylaş
Kanlı Ay Tutulması için nefesler tutuldu! Kanlı Ay Tutulması SAAT KAÇTA?

Tüm dünya günlerdir Kanlı Ay Tutulması için heyecanlı bir bekleyiş içerisindeydi. Büyük gün geldi çattı, bu akşam tüm dünya göğe bakacak ve 21 yüzyılın en uzun kanlı ay tutulmasını canlı seyredecek. Peki, Kanlı Ay Tutulması SAAT KAÇTA?

KANLI AY TUTULMASI SAAT KAÇTA? Tüm dünya nadir görülen doğa olayına kilitlenirken Türkiye'de yaşayanlar bu soruyu sorarak bir yanıt arıyorlar. Muhteşem doğa olayı için nefesler tutulurken herkes bu akşam resmen göğe bakacak. Bazıları fotoğraf makinalarını alarak en güzel görüntüyü yakalamaya çalışacak. Kanlı Ay tutulması Kuzey Amerika hariç tüm kıtalardan izlenebilirken en net görüntü Denizli'den elde edilecek. İşte detaylar...

Haberin Devamı

KANLI AY TUTULMASI SAAT KAÇTA?

Tutulma, Kuzey Amerika hariç tüm kıtalardan izlenebilirken 1 saat 42 dakika 57 saniye sürecek. Kanlı ay tutulması Türkiye saatiyle 20.15'te başlayacak.

27 Temmuz saat 20.15 Kısmi Tutulma başlangıcı

27 Temmuz saat 21.25 Parçalı Tutulma başlangıcı

27 Temmuz saat 22.30 Tam Tutulma başlangıcı

27 Temmuz saat 23.22 Azami Tutulma

28 Temmuz saat 00.14 Tam Tutulma sonu

28 Temmuz saat 01.19 Parçalı Tutulma sonu

28 Temmuz saat 02.29 Kısmi Tutulma sonu

KANLI AY TUTULMASI NEREDEN İZLENİR?

27 Temmuz'da son yüzyılın en uzun tam ay tutulması gerçekleşecek. Tam ay tutulmasının en net görülebileceği yerlerden biri de Denizli olacak. 27 Temmuz gecesi saat 20.30-01.15 arasında Laodikya Antik Kenti'nde tam ay tutulması gözlemi konusunda Türkiye'deki tek organizasyonun Denizli'de gerçekleştirileceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Yüzyılın en önemli gök olaylarından birine şahit olunacak programa ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bilim insanlarından astronomi biliminin duayenleri de katılacak” dedi.

Haberin Devamı

Bu yılın en uzun Ay tutulması, yarın akşam Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde de izlenebilecek. Rasathane Müdür Vekili Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu, 27 Temmuz’da gerçekleşecek tutulma esnasında Ay’ın, yerin oluşturduğu gölgenin içinden geçeceğini ve kızılımsı renk alacağını söyledi.

Tutulmanın TSİ ile 20.15’te başlamasına karşın 21.24’e kadar Ay’ın ışığında belirgin değişim olmayacağını belirten Kılıçoğlu, bu saatten itibaren Ay’ın, yerin tam gölgesi içine girmeye başlayacağını ve gökyüzünde bir bölümünün kararmış gibi gözükeceğini dile getirdi.

Saat 22.30’da ise Ay’ın tamamen yerin gölgesi içine gireceğini ve kızılımsı renge bürüneceğine dikkati çeken Kılıçoğlu, “Ay’ın bu görüntüsü saat 00.13’e kadar sürecek olup bu andan sonra Ay bir ucundan yavaş yavaş aydınlanmaya başlayacak, saat 01.19 gibi tam gölgenin içinden çıkacak ve eski haline yakın hale dönecektir. Tam tutulma bir saat 43 dakika olup en iyi gözlem yapılabilecek saatler 22.30 ile 00.13 arasıdır. Bu anlamda son yüzyılın en uzun gözlenen Ay tutulmalarından biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı