Gündem Kanlı Ay'dan sonra göl kırmızıya döndü iddiası

Kanlı Ay'dan sonra göl kırmızıya döndü iddiası

Paylaş
Kanlı Ay'dan sonra göl kırmızıya döndü iddiası

Antalya’nın Alanya ilçesi kırsalında bulunan Karın Gölü, kırmızıya bürününce bölge halkı tedirgin oldu. Kanlı Ay Tutulması'ndan sonra gölün bu hale geldiğini iddia eden bölge halkı, yaşanan doğa olayı karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Alanya'nın Çakallar Mahallesi Söbiçemen Yaylası’ndaki Karın Gölü'nde ürküten bir manzara ortaya çıktı. Göldeki renk değişikliğinin geçtiğimiz gün yaşanan Kanlı Ay Tutulması'nın sonrasına denk gelmesi köylüleri hem şaşırttı hem de korkuttu. Bölgede yaşayan vatandaşlar Kanlı Ay Tutulması'ndan önce gölün gayet normal olduğunu ancak sabah uyandıklarında bu manzara ile karşılaştıklarını söyledi.

Haberin Devamı

"PLANKTONLARIN RENK DEĞİŞTİRMESİ"

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, göllerde tuz yoğunluğunun artmasına bağlı olarak, sudaki planktonların yaşam koşullarının değişmesiyle birlikte kırmızı bir renge bürünebildiğini söyledi. Bu olayın Karın Gölü'nde de yaşanmış olabileceğine dikkati çeken Prof.Dr. Gökoğlu, yaşanan olayın gayet doğal olduğunu, bir tehlike bulunmadığını, Akdeniz ve çevresindeki göllerde bu tür olayların zaman zaman yaşandığını sözlerine ekledi. (İHA)