Gündem Kar ve fırtına geliyor! Meteoroloji'den 64 kente hava durumu uyarısı: İstanbul, İzmir, Ankara dahil...

Kar ve fırtına geliyor! Meteoroloji'den 64 kente hava durumu uyarısı: İstanbul, İzmir, Ankara dahil...

Paylaş
Kar ve fırtına geliyor! Meteoroloji'den 64 kente hava durumu uyarısı: İstanbul, İzmir, Ankara dahil...

Kar, fırtına, kuvvetli yağış geliyor. Meteoroloji uyardı. İstanbul, Ankara ve İzmir dahil 64 kent için şiddetli yağış, kar ve fırtına uyarısı yapıldı. Kar yoğun olacak. Sıcaklıklar hızla düşecek. Sel ve su baskınlarına dikkat! İşte Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu tahminleri.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Orta Karadeniz'in; Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Sinop'un; Iğdır ve Ağrı hariç Doğu Anadolu'nun; Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği; Torosların, Doğu Anadolu'nun doğusunun ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde görülecek yağışların karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

Yağışların Marmara'nın batısı, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in batı ve kuzey kesimleri ile İç Anadolu'nun güneybatı ve kuzey kesimlerinde kuvvetli; Ege'nin güneybatısı ve Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

BAKAN YERLİKAYA'DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya vatandaşlara çağrıda bulunarak dikkatli ve tedbirli olmalarını hatırlattı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Yerlikaya, 'Vatandaşlarımızdan ricamız, uyarıları hassasiyetle takip etmeleri. Özellikle turuncu uyarı verilen illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmalarını bir kez daha önemle hatırlatmak istiyorum.' dedi.

Haberin Devamı

HAVA SICAKLIĞI

Mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının etkisi altına girmekte olduğumuz yağışlı hava kütlesinin etkisi ile batı bölgelerimizden başlayarak azalması bekleniyor.

SEL, SU BAKINI, DOLU...

Yapılan son değerlendirmelere göre; batı bölgelerde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Muğla çevrelerinden başlamak üzere zamanla Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege genelinde kuvvetli (30-60 kg/m2), Muğla kıyıları ile Edremit Körfezi’nde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (60-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su askını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YOĞUN KAR BEKLENİYOR

Yapılan son değerlendirmelere göre; Antalya’nın batısından başlamak üzere, zamanla il geneli ile Konya’nın güneybatı ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli (25-60 kg/m2), Antalya’nın batısının kıyı kesimleri ile doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (60-120 kg/m2) olması bekleniyor. Yağışların, zamanla 1800 m üzeri rakımlı kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Muhtemel sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haberin Devamı

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Genellikle güneyli yönlerden, Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege kıyılarında gece saatlerinde (26.11.2023) zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden, hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli (40-70 km/saat) ve yer yer fırtına şeklinde (70-100 km/saat) esmesi bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre: Rüzgarın Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 km/saat), Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli fırtına (10-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Genel olarak güney yönlerden, Pazar günü sabah saatlerinden itibaren Marmara’nın kuzeyi ile zamanla yurdun kuzey kesimlerinde batı ve kuzeybatıdan esmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Muhtemel çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haberin Devamı

25 KASIM CUMARTESİ 64 KENT İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU ALARM

🟠 Balıkesir, Muğla, Antalya, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize

🟡 Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, K.Maraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova, Karabük, Osmaniye, Düzce

26 KASIM PAZAR GÜNÜ İÇİN BİR UYARI DA AFAD'DAN

26 Kasım pazar günü için AFAD'dan son dakika uyarısı yapıldı.

Haberin Devamı

"Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun Kuzeyinde Kuvvetli Rüzgar ve Fırtınaya Dikkat!" başlığıyla verilen uyarıda şu ifadeler kullanıldı;
Meteoroloji'den alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 44 ilimiz için Turuncu, 20 ilimiz için Sarı uyarı olmak üzere toplam 64 ilimiz için meteorolojik uyarı yapılmıştır.

🟠 Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

🟡 Adana, Adıyaman, Ardahan, Aydın, Bilecik, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kırklareli, Malatya, Mersin, Nevşehir, Niğde, Osmaniye ve Uşak.

* 81 ilimizde İl AFAD Merkezlerimiz, 7/24 esasına göre ilgili TAMP grupları ile teyakkuz haline geçirilmiştir.

* Uyarı verilen illerimizde vatandaşlarımıza, valiliklere, kaymakamlıklara ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır.

* Vatandaşlarımızın çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.

SICAKLIKLAR HIZLA DÜŞECEK

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de hava sıcaklıklarının hızla düşeceğini belirterek kar yağışı beklenen bölgeleri açıkladı.

Şen'in açıklamaları şöyle; Bugün cumartesi... Lodos rüzgarı hakim. Bu nedenle sıcaklıklar ortalamanın üzerinde. İstanbul 19 C°. Bu gece yarısından başlayarak Trakya, Kuzey Ege ve Marmara'da kuzey batı yöne dönerek fırtına hızına erişebilir ve sıcaklıkları hızla düşürecek. Yarın İstanbul 8 C°'ye inecek.

Muğla, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege genelinde kuvvetli yağış var. Muğla kıyıları ile Edremit Körfezi’nde öglenden sonra Antalya'da yağış 100 kg.'ın üzerinde olması bekleniyor. Antalya'da 1500 m. üzeri rakımlı kesimlerde kuvvetli KKY ve yoğun kar. Su baskını riski yüksek.

Bugün Türkiye'nin büyük bölümünde yağmur var. İstanbul'a yağmur kuvvetli olarak gece gelir. Yarın, pazar öğlen etkisini kaybeden. İstanbul'da kar yok. Sıcaklık yarın ve pazartesi 8 C°, gece 4 C°.

Yarın Anadolu'da kuvvetli yağmurlar var. Trakya'da KKY ve zamanla kar olabilir. Pazar gece ve pazartesi Batı Karadeniz iç kesimleri Uludağ, Kartepe, Ilgaz gibi dağlarda Erzurum, Erzincan, Kars, Bayburt çevresinde yoğun kar. Kıyı kesimlerde yağmur etkili olur.