Gündem Kar yağışını unutun! Sıcaklıklarda rekor geliyor: Önümüzdeki 4 güne dikkat!

Kar yağışını unutun! Sıcaklıklarda rekor geliyor: Önümüzdeki 4 güne dikkat!

Paylaş
Kar yağışını unutun! Sıcaklıklarda rekor geliyor: Önümüzdeki 4 güne dikkat!

Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen'in son hava durumu uyarısına göre, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günü Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekorları kırılacak. Birçok şehir kar yağışına hasret kalacak. İstanbul, Ankara ve diğer illerde hava durumu nasıl olacak? İşte 5 günlük hava durumu raporu.

Ocak aynın ikinci haftasını geride bıraktık ancak kar ve yağmur yurdun tamamını etkisi altına almadı. Birçok kentte kar nedeniyle okullar tatil edilirken Antalya geçtiğimiz hafta sele teslim oldu. Geçen yıla göre bu sene İstanbul ve Ankara gibi birçok şehir ise kara hasret kalırken kuraklık tehlikesi de kapıya dayandı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şe ise “Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günü Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekorları kırılacaktır” dedi.

Haberin Devamı

Kuraklık tehlikesi günden güne kendini hissettiriyor. Ocak ayında mevsim ortalamalarının üzerinde olan sıcaklıklar daha da artacak.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, ocak ayında sıcaklık rekorunun kırılabileceğine dikkat çekti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise 5 günlük hava durumu tahminini açıkladı.

Prof. Dr. Şen, Türkiye’de bizim bulunduğumuz bölgede yağış azlığı ve ortalamanın üzerinde sıcaklıklar devam ediyor. Çarşmabadan sonra perşembe, cuma ve cumartesi günü Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekorları kırılacaktır. O sıcaklıklar daha da artacak. Öyle ki ocak ayı sıcaklık rekorları yenilenebilir.

"BU SICAĞA KAR DA YAĞMUR DA GELMEZ"

Şen, Twitter hesabından, "Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklar hissedilir şekilde artıyor. Ocak ayı Sıcaklık rekorları yenilenebilir. Özellikle Perşembe Cuma Cumartesi. İstanbul 20 C olur. Marmara ve Karadenizde 20 dereceleri geçen bölgeler olacaktır. Bu sıcağa kar da yağmur da gelmez." notunu düşmüştü.

Haberin Devamı

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara'nın kuzeyi, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz kıyıları ile Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Denizli, Gaziantep, Adıyaman, Kilis çevreleri, Antalya'nın batı kesimleri, Karaman, Niğde, Malatya çevreleri ve Kayseri'nin güney kesimleri ve Şanlıurfa'nın batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun güneydoğusunun yüksekleri, Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ve Malatya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle doğu ve güneydoğu, Marmara ve Akdeniz'de kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye için sarı kodlu uyarı geldi.

DOĞU AKDENİZ'DE KUVVETLİ SAĞANAK

Doğu Akdeniz'de (Mersin'in doğusu, Adana, Hatay ve Osmaniye çevreleri, Kahramanmaraş'ın güneyi ile Gaziantep'in ve Kilis'in batı kesimleri) beklenen sağanak yağışların; bu akşam (15.01.2023 Pazar) saatlerinden itibaren kuvvetli (21-50 kg/m2), Adana'nın güneyi ile Hatay çevrelerinde yer yer çok kuvvetli (40-60 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların 16.01.2023 Pazartesi günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haberin Devamı