Gündem Karadeniz'de sel ve taşkın... Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapandı

Karadeniz'de sel ve taşkın... Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapandı

Paylaş
Karadeniz'de sel ve taşkın... Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapandı

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından birçok kentte sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi Samsun'da dün sel sularına kapılan Türkan Yılmaz'ın (45) cansız bedenine ulaşıldı. TEM Otoyolu'nda da meydana gelen heyelan sebebiyle Ankara - İstanbul yönü trafiğe kapandı. Meteoroloji yağışlara karşı bugün için de uyarıda bulundu. AFAD, 15 il için "turuncu kod"lu sağanak uyarısı yaptı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bölgede yaptığı incelemelerin ardından açıklamasında, "Doğu Karadeniz'de risk sürüyor, dikkatli olunmalı" dedi.

Karadeniz Bölgesi'ni sel vurdu. Şiddetli yağış nedeniyle dereler taştı, heyelanlar meydana geldi. Yağış ve heyelanlar nedeniyle, Bolu Dağı Tem Otoyolu'nun İstanbul istikameti ile Karadeniz Sahil Yolu ve Zonguldak-İstanbul Karayolu ulaşıma kapandı. Çorum, Bartın, Sakarya, Karabük, Düzce, Erzincan ve Zonguldak'ta kuvvetli sağanak yağış nedeniyle kentlerde maddi hasar oluştu.

Haberin Devamı
Karadeniz'de sel ve taşkın... Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapandı

METEOROLOJİ'DEN YENİ HAVA DURUMU RAPORU

Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, (Eskişehir hariç) İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Karadeniz bölge geneli ile Kayseri ve Niğde ile Sakarya'nın kuzeydoğu, Yozgat'ın doğu, Sivas'ın kuzey ve batı çevrelerinde kuvvetli, Batı Karadeniz geneli ve Ordu, Giresun, Rize, Artvin çevrelerinde çok kuvvetli, yer yer şiddetli olması bekleniyor.

"RİSK SÜRÜYOR, DİKKATLİ OLUNMALI"

Karadeniz'de peş peşe uyarıların ardından başlayan sağanak yağış sel ve heyelana neden oldu. Bakanlar bölgede incelemelerini sürdürüyor. 

Haberin Devamı

Zaman zaman metrekareye 250 kilogram yağış düştüğünü söyleyen Bakan Yerlikaya, "Devletimiz vatandaşımızın yanında. Ekipler çok büyük bir hassasiyet içerinde bölgeye koştular. 137'ye yakın vatandaşımızı kurtardık. Bir can kaybımız yok, yaralanan vatandaşımız yok. Doğu Karadeniz'de risk sürüyor, dikkatli olunmalı" dedi. 

Ali Yerlikaya, "Lütfen vatandaşlarımız Meteorolojik uyarılara dikkatli olsun. Bu gece 24'e kadar kuvvetli bekleniyor. Doğu Karadeniz'e doğru sistem gidiyor. Valimizi, belediyemizi uyardık. Hazırlıkları yaptık. Vatandaşlarımız kendi önlemlerini de almalı" ifadelerini kullandı.

BAKANLAR SEL BÖLGESİNDE

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sel sularının çekildiği Bartın Irmağı kenarındaki Yalı bölgesine geldi. Burada inceleme yapan Tunç ile Yerlikaya, zarar gören iş yerlerini gezip, sahiplerine 'geçmiş olsun' dileklerini iletti. Bakanlar ayrıca DSİ yetkililerinden Bartın Irmağı kenarında devam eden ıslah projesi ile ilgili bilgi aldı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Karadeniz bölge geneli ile Kayseri ve Niğde ile Sakarya'nın kuzeydoğu, Yozgat'ın doğu, Sivas'ın kuzey ve batı çevrelerinde kuvvetli, Batı Karadeniz geneli ve Ordu, Giresun, Rize, Artvin çevrelerinde çok kuvvetli, yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haberin Devamı

Meteoroloji bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle 13 kente turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Rüzgarın, Ege Bölgesi, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun batısında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 13 ilde yoğun yağış sonucu meydana gelen sel felaketi hakkında açıklamada bulundu.

Ülke genelindeki yağışlar hakkında açıklama yapan AFAD, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre 10 Temmuz 2023 tarihinde 13 ilde Turuncu Kod (Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak) uyarısı bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, uyarı verilen illerde, Valilik ve İl AFAD Müdürlüklerine Mesaj Formu ile bilgilendirme yapıldığı ifade edildi. Ayrıca, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından turuncu kod uyarısı verilen 15 ilde yaşayan tüm vatandaşların başkanlık tarafından kısa mesaj ile bilgilendirildiği belirtilirken, turuncu uyarı verilen illerden periyodik olarak bilgilerin alındığı bildirildi.

Haberin Devamı

Aşırı yağışlar sonucunda toplamda 2 bin 515 ihbar alındığı ifade edilirken, açıklamaya şöyle devam edildi:

“Çalışmalara destek vermek üzere bölgeye 449 arama kurtarma, 25 dalgıç olmak üzere toplam 4 bin 328 personel, 2 helikopter ve 439 iş makinesi görevlendirilmiştir. Yağışlar sonrası mahsur kalan 23 vatandaşımız helikopterlerle, 570 vatandaşımız bot ve iş makineleri ile kurtarılmıştır. Zonguldak, Bartın ve Rize illerine AFAD Başkanı, 1 Başkan Yardımcısı, 1 Genel Müdür, 4 Daire Başkanı ve 2 İl Müdürü çalışmaları koordine etmek amacıyla görevlendirilmiştir.”

Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde meydana gelen yağmurların il il bilançosu yer aldı. AFAD’tan il il yağmurun meydana getirdiği yağış bilançosu:

Haberin Devamı

Bartın:

“Yağışlar 8 Temmuz günü akşam saatlerinde tarihinde başlamış, Bartın Arıt Beldesine 201 kilogram, Amasra ilçesine 183 kilogram, Bartın Merkez’e 139 kilogram yağış düşmüştür. Bölgede yağışlar devam etmekte olup, 588 ihbar bildirilmiştir. İl genelinde 3 bin 333 personel, 80 motopomp, 170 iş makinesi, 4 çamur pompası, 13 dalgıç pompa, 1 helikopter, 156 araç, 20 ambulans, 11 kurtarma botu ve 1 adet mobil ikram aracı çalışmalara devam etmektedir. Bin 900 Jandarma personeli çalışmalara destek vermek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. DSİ’den 596 personel çalışmalara destek vermek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. 155 AFAD Gönüllüsü, 40 Yerel Destek Ekibi görevlendirilmiştir.

Aşırı yağışlar sonucunda olay bölgesine toplam 62 (JAK/SAK) personel görevlendirilmiştir. Merkezde ve Ulus ilçesinde toplam 61 yerleşim yerine enerji verilememektedir. İl genelinde 26 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu ve 32 farklı noktada heyelan meydana geldiği bilgisi alınmıştır. Ekiplerce 126 vatandaşımız helikopter, bot ve iş makinaları ile kurtarılmıştır. Kurucaşile ilçesinde 3, Amasra ilçesinde 1 ve Merkez ilçede 25 kişi olmak üzere toplam 29 kişi tahliye edilmiştir. Kurucaşile ilçesinde tahliye edilen 3 kişi sosyal tesislerde misafir edilmektedir. Amasra tüneli geçici olarak kapatılmış, Bartın Abdipaşa yolu, İnkum Mugada yolu, İnkum - Karasu yolu kapatılmış olup çalışmalar devam etmektedir. Bartın- Karabük yolu, Bartın- Zonguldak yolu ve Boğaz girişi İnkum yolu boğaz mevki ve Karasu yol ayrımından kapalı olduğu bilgisi alınmıştır. Toplam 51 konumda 29 hasar giderilmiş, 22 konumda ise çalışmalar devam etmektedir.”

Zonguldak:

“Yağışlar 8 Temmuz günü akşam saatlerinde tarihinde başlamış, Zonguldak Radar Sahasına 232,2 kilogram, Beycuma Beldesine 201,2 kilogram yağış düşmüştür. Alınan ihbar sayısı 890 olup gelen ihbarlara AFAD ve İtfaiye ekiplerince müdahale edilmektedir. Zonguldak Valiliği bünyesinde 348 araç, 5 bot ve bin 117 personel ile olay bölgesinde çalışmalara devam edilmektedir. Arama kurtarma ekipleri tarafından 7 kişi mahsur kaldığı yerden kurtarılmıştır. Devrek İlçesinde 98, Gökçebey ilçesinde 40 kişi olmak üzere toplam 138 kişi tahliye edilerek yurtlara yerleştirilmiştir. İl genelinde 9 bölgede çalışma yapılmış olup 4 bölgenin ulaşıma kapalı olduğu ve 5 bölgenin yapılan çalışmalar sonucu ulaşıma açıldığı bilgisi alınmıştır. Çaycuma-Bartın karayolu ulaşıma kapalıdır. İl Özel İdaresince 124 adet köyde 99 personel ve 45 iş makinası ile çalışma yapılmış olup 224 km köy yolu ve 12 adet köprü hasar görmüştür. Zonguldak Gökçebey ve Devrek Devlet Hastaneleri’nde yoğun yağışlar sonrası su baskını meydana geldiği, acil servislerin kullanım dışı kaldığı, tedavisi devam eden 7 kişinin başka hastanelere sevk edildiği bilgisi alınmıştır. 38 ambulans, 2 UMKE timi, 1 acil müdahale aracı ile 123 sağlık personeli bölgeye sevk edilmiştir. İl genelinde 1700 arılı kovan, 200 bin kanatlı hayvan, 8 büyükbaş hayvanın ve 2 bin adet sera ve 37 bin dekar ekili dikili alanın zarar gördüğü tespit edilmiştir.”

Düzce:

“Düzce il genelinde dün sabahtan bu yana devam eden yoğun yağışlar sonrası Yığılca ilçesine 250,7 kilogram, Çilimli ilçesine 144 kilogram, Akçakoca ilçemizde 90,7 kilogram ve merkez ilçesine 98,2 kilogram yağış düşmüştür. Alınan ihbar sayısı 252 olup AFAD ve belediye ekiplerince müdahale edilmektedir. Merkezde 4 köy, Yığılca İlçesinde 15 köy olmak üzere 19 köyde elektrik kesintisi bulunmaktadır. Yığılca ilçesinde 24 köy yolu ulaşıma kapalıdır. Heyelan nedeniyle kapalı olan köy yollarında açma çalışmaları devam etmektedir. 96 tarım işçileri tahliye edilerek merkez KYK yurdunda misafir edilmekte olup, 474 vatandaşımız güvenli alanlara tahliye edildiği bilgisi alınmıştır. Düzce ilinde alınan bilgiye göre toplam 397 personel ve 208 araç sahada çalışmaktadır.”

Ordu:

“İl genelinde aralıklarla devam eden kuvvetli yağmur sonucunda Fatsa ilçesinde 85,9 kilogram, Perşembe ilçesine 122 kilogram yağış düşmüştür. 8 Temmuz tarihinde Ordu ili Fatsa, Altınordu ve Merkez ilçelerinde aşırı yağışlar meydana gelmiştir. İl genelinde 26 farklı bölgede heyelanın meydana geldiği, Ordu-Giresun Sahil Yolu’nun kapalı olduğu bilgisi alınmıştır. Alınan ihbar sayısı 601 olup ihbarlara AFAD, İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Belediye ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. Bölgede mahsur kalan 5 vatandaşımız kurtarılmıştır. Altınordu Merkezinde su basan işyerlerini temizlemek üzere toplam 85 personel sahada görev yapmaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi 822 personel ve 290 iş makinesi ile kırsal bölgelerde yol açma şehir merkezinde işyeri ve konutlardan su tahliyesi çalışmalarına devam etmektedir. Altınordu Belediyesi 261 personel ve 55 iş makinesi ile su tahliyesi, yol açma ve temizlik çalışmaları ve Karayolları 35 personel ve 18 iş makinesi ile kapanan yolların ulaşımının açılması için çalışmalara devam etmektedir. Defterdarlık 44 personel ile zarar tespit çalışmalarına devam etmektedir. Dün itibarıyla 351’i işyeri, 32’si konut ve 35’i araç olmak üzere, toplam 418 zarar tespit yapılmıştır.

Kastamonu:

“112 çağrı merkezinden alınan bilgiye göre 52 ihbar alınmıştır. Aşırı yağışlar sonucu tedbir amaçlı Hacı Ahmet köyünde 4 ev, İnebolu Hayrioğlu köyünde 5 hanede yaşayan vatandaşlar yakınlarının yanına tahliye edilmiştir. Şenpazarilçesinde Azkalaycı köyünde 2 ve Korucak mahallesinde 2 ev tedbir amacıyla tahliye edilmiş olup yaşanacak olumsuzluklara karşı iş makinaları bölgede bekletilmektedir. Sel, su baskını için Cide ilçesine Kastamonu AFAD, Ankara AFAD ve İzmir AFAD toplam 16 arama kurtarma personeli, 3 İHH gönüllüsü, 2 pick-up, 2 arama kurtarma aracı, 4 minibüs, 2 bot, 11 motopomp, 1 adet çamur pompası ve 1 adet dalgıç pompa ile ilçeye görevlendirilmiştir. Meydana gelen aşırı yağışlar sonucunda Cide ilçesi ana su hattı zarar görmüş olup ilçe merkezine içme suyu verilememektedir. Cide ilçesi Derebucağı köyü yolu ve Cide-Kurucaşile karayolu tedbir amacıyla ulaşıma kapatılmıştır.”

Samsun:

“8 Temmuz’da Samsun ili Canik ilçesi ve Çarşamba ilçesinde aşırı yağışlar meydana gelmiştir. Aşırı yağışlar sonucu Canik ilçesinde ev su baskını, Çarşamba ilçesinde selde kayıp olan vatandaşımızın cansız bedeni bulunmuştur. Alınan ihbar sayısı 4 olup ihbarlara Samsun İl AFAD (45 personel, 3 bot), İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Belediye ekipleri tarafından arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Kapalı yol bulunmamaktadır. Elektrik kesintisi yaşanmamaktadır.”

Artvin:

“8 Temmuz tarihinde Artvin İl genelinde aşırı yağışlar meydana gelmiştir. Aşırı yağışlar sonucu ev su baskınları meydana gelmiştir. Alınan ihbar sayısı 3 olup ihbarlara Artvin İl AFAD (5 personel, 2 bot), Van İl AFAD, İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Belediye ekipleri tarafından arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Olay bölgesine Van İl AFAD (5 personel, 2 dalgıç, 2 motopomp, 5 pompa 1 bot 1 araç) görevlendirilmiştir.”

Sinop:

“Sinop il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbir amaçlı Sinop İl AFAD (9 personel) Ankara İl AFAD (5 personel, 2 motopomp, 2 araç) görevlendirilmiştir.”

Giresun:

“Giresun ili Piraziz ilçesinde aşırı yağışlar sonucu su baskınları, toprak kayması, kaya düşmesi ve mahsur kalmalar meydana gelmiştir. Alınan ihbar sayısı 5 olup belediye ekiplerince müdahale edilmektedir. Mahsur kalan 3 vatandaş AFAD ekiplerince kurtarılmıştır.”

Bolu:

“Bolu il genelinde aşırı yağışlar sonucu sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Alınan ihbar sayısı 77 olup ihbarlara AFAD ve jandarma ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. Bolu Valiliği bünyesinde 138 araç, 4 motopomp ve 437 personel ile olay bölgesinde çalışmalara devam edilmektedir. 51 sel/su baskını, 30 mahsur kalma, 6 heyelan, 6 istinat duvarı çökmesi ve 2 trafik kazasına müdahale edilmiş olup ekipler sahada çalışmalarına devam etmektedir. Aşırı yağışlardan etkilenen 37 kişi yurt ve kamu misafirhanelerine yerleştirilmiştir. Aşırı yağışlar sonucu Mengen-Pazarköy yolu ulaşıma kapanmıştır. Bolu Dağı Tüneli İstanbul istikameti tek şeritten kontrollü olarak ulaşıma açıldığı bilgisi alınmıştır. Yeniçağ-Eskiçağ-Zonguldak yolu ulaşıma kapanmıştır. Aksaray İl AFAD’dan ve Niğde İl AFAD’dan personel ve motopomp görevlendirmesi yapılmıştır.”

Karabük:

“Karabük ili ve ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle 112 çağrı merkezine 26 ihbar geldiği bilgisi alınmıştır. An itibarıyla Yenice ilçesi Kayadibi Köyü Cami mevkiinde 3 vatandaşın yol çökmesi nedeniyle mahsur kaldığı, kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisi alınmıştır. Gökçebey-Yenice yolunun sel hasarları nedeniyle trafiğe kapandığı bilgisi alınmıştır. Kayadibi köyünde su baskını olduğu olay bölgesine 1 AKT aracı ve 3 personel sevk edilmiş olup 3 evin tahliyesi gerçekleştirilmiştir.”

Rize:

“Rize il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı Rize İl AFAD (57 personel, 1 bot) teyakkuz halinde beklemektedir.”

Trabzon:

“Trabzon ili ve ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle 112 çağrı merkezi tarafından 17 ihbar alındığı bilgisi alınmıştır. Trabzon il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı Trabzon İl AFAD (22 personel, 1 bot) teyakkuz halinde beklemektedir. İl genelinde elektrik ve su kesintisi yaşanmamaktadır. Kapalı yol bulunmamaktadır.”

BAKAN URALOĞLU, BOLU'DA SON DURUMU AÇIKLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yoğun yağışlar sonrasında yaşanan selin vurduğu Bolu’da incelemelerde bulundu, Doğu ve Batı Karadeniz’de etkili olan sağanak yağış sonrası kapanan yollara ilişkin son durumu paylaştı, bu gece yaşanabilecek olumsuzluklara karşı da tüm ekiplerin teyakkuz halinde olacaklarını söyledi.

Bolu Dağı Tüneli Kontrol Merkezinde açıklama yapan Bakan Uraloğlu, selin hemen ardından karayolu personellerinin başta olmak üzere tüm yetkili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde canhıraş çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti, 14 yolun ulaşıma açıldığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, son 24 saat içerisinde Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Bolu, Sakarya ve Rize gibi Sahil kesimdeki Karadeniz illerinde yaşanan yağışlar nedeniyle sel ve heyelan afetleri yaşadığını belirterek, “İçişleri Bakanlığımıza bağlı kolluk güçlerimizle yaptığımız koordinasyonda Ankara yönünden İstanbul yönüne gidecek olan araçları, Eskişehir-Sakarya üzerine yönlendirdik. Ben buradan sizin aracılığınızla da bu yolu açıncaya kadar İstanbul istikametine gidecek olanların mutlaka Eskişehir güzergâhını kullanmalarını tavsiye ediyorum. Arkadaşlarımızla biraz önce inceledik, ciddi bir malzeme gelmiş ama gece şartlarıyla halen yağış ve akış devam ettiği için can güvenliği açısından bir çalışma yapamıyoruz. Takip ediyoruz. Günün ilk ışıklarıyla ekiplerimizi hazırladık ve orada çalışmalarımızı yürütmüş olacağız. Gün içerisinde açma gayreti içerisinde olacağız. Ben buradan özellikle şunu belirtmek istiyorum, bütün heyelan bölgelerinde gerek Batı Karadeniz'de gerekse burada biz her ne kadar kendi araçlarımızla konuşlanmışsak heyelanın ya da oluşan tereddütlerin büyüklüğüne göre ilave araçlar getirmemiz gerekiyor ve getiriyoruz. Ancak bütün sürücülerimizi buradan uyarmak istiyorum, emniyet şeridini kapatmamalarını istiyoruz. Zonguldak, Karabük, Samsun, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun, Ordu, Giresun, Sakarya, Kastamonu, Bolu ve çevre illerinde yağışın devam edeceği öngörülüyor. Dolayısıyla biz de takipçisi olacağız ama bu bahsettiğimiz illerde, seyahat edecek vatandaşlarımızın çok zorunlu olmayan durumlarda seyahat etmemelerini istiyoruz. Seyahat edeceklerde, bütün yolda çalışan ekiplerimize onların yönlendirmelerini uymalarını tavsiye ediyorum. Biz bütün kurumlarımızla beraber sahadayız” dedi.

YAĞIŞ ALAN İLLER

Bakan Uraloğlu, yoğun yağış nedeniyle ulaşıma kapanan yollarla ilgili şu bilgilere yer verdi:

“Ereğli - Zonguldak Yolu 51 – 52’nci kilometreler arası,
Ereğli - Zonguldak Yolu 53 – 54’ncü km arası,
Ereğli - Zonguldak Yolu 56 – 57’nci km arası,
Ilıksu mevki, Kilimli - Filyos - Saltukova Yolu 25 – 26’ncı km arası,
Bartın - Arıt Yolu 0,1. km bulunan Karadere Köprüsü mevki,
Bartın - Amasra Yolu 0 - 2 km arası Amasra Tüneli mevki,
Bartın - Kurucaşile Yolu 30 – 32’nci km arası,
Zonguldak - Devrek Yolu 28’nci km arası,
Örmeci Köprüsü mevki, Bartın - Kozcağız - Perşembe Yolu 9’ncu km,
Zonguldak - Devrek Yolu 78’nci km,
Çaycuma - Bartın Yolu 22’nci km Karapınar Kavşağı mevki,
Bartın - Arıt Yolu 6’ncı km Kaşbaşı Köprüsü mevki, Kozcağız - Hasankadı Yolu 7’nci km ulaşıma açılmıştır.”

14 YOLUMUZ ULAŞIMA AÇILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yoğun yağışlar sonucunda oluşan heyelan nedeniyle kapanan 14 yolun ulaşıma açıldığını, yağışların bugün de devam edeceğini belirterek, sürücüleri uyardı, zorunlu olmadıkça yola çıkılmaması gerektiğini söyledi. Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun bu konudaki açıklamaları şöyle:

"ÇOK ELZEM OLMADIĞI MÜDDETÇE YOLA ÇIKMAYIN"

“Şimdiden Ereğli - Zonguldak Yolu, Kilimli - Filyos - Saltukova Yolu, Bartın - Arıt Yolu, Bartın - Amasra Yolu, Bartın - Kurucaşile Yolu, Zonguldak - Devrek Yolu gibi kapanan yollarımızdan 14’ünü açtık. Ankara - İstanbul Otoyol’u ile birlikte 7 güzergâhta da yol açma çalışmalarına devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere Bolu Dağı Tüneli'nden sonra TEM Otoyolu'nda da heyelan meydana geldi. Şu an Ankara - İstanbul yönü trafiğe kapalı ama ekiplerimiz süratle yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan yol kullanıcılarımızın da ikinci bir duyuruya kadar Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya istikametini kullanmaları gerekiyor. Ankara'dan İstanbul'a giden sürücülerimiz Abant gişelerinden D- 100'e yöneldiğinden dolayı o güzergâhta da yoğun bir Trafik oluştu. O yüzden vatandaşlarımızdan gerekmedikçe yola çıkmamalarını eğer çıkacaklarsa da yollarımızda çalışmalarda bulunan tüm ekiplerimizden gelen talimatlara uysunlar. Yollarımızda bulunan değişken mesaj ve trafik işaretlerimizde paylaşılan bilgilere de riayet etsinler. Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre mevsim normalleri üzerindeki sağanak yağışların yarın da etkisini sürdüreceği öngörülüyor. Bu nedenle özellikle Bartın, Zonguldak, Karabük, Trabzon, Rize, Artvin, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Sakarya, Kastamonu, Bolu ve çevre illerimizde yola çıkacak vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını, çok elzem olmadığı müddetçe yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN YERLİKAYA: TURUNCU ALARM DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sel felaketinin yaşandığı Bartın'a geldi. Bakanlar, ilk olarak Bartın Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) ziyaret etti. Bakan Tunç ve Yerlikaya’yı burada Bartın Valisi Nurtaç Arslan ve AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz karşıladı. Sel felaketinin yaşandığı köylere enerji verilebilmesi ve kapalı yolların açılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Yerlikaya, "Bölgeye toplam 4 bin 283 personel, 52 helikopter ve 439 iş makinesi görevlendirilmiştir. Dün gece saatlerinde başlayan aşırı yağışlar sonrası şu ana kadar 588 ihbar alınmıştır. Son 24 saatte Amasra 183 kilogram, Bartın merkezde 135 kilogram yağış düşmüştür. İlimiz genelinde 126 vatandaşımız bot ve iş makinelerimizle kurtarıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre yarın saat 15.00'e kadar sağanak yağış beklenmekte ve turuncu alarm devam etmektedir. Bin 297 personelimiz görev yapmaktadır. Yarın gelecek personelle birlikte 3 bin 330 personele çıkacak. Enerji verilemeyen köylerimize enerji verilebilmesi için kapalı olan yolların açılması için çalışmalarımız devam etmektedir." dedi.

'ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ CAN KAYBIMIZ YOK'

Yağışların bu gece ve yarın da devam etmesinin beklendiğini belirten Bakan Yerlikaya, "Yağışların bu gece ve yarın Bartın'da etkisini sürdürmesi bekleniyor. Yarın saat 15.00'e kadar metrekareye 100 kilogram üzerine yağış düşeceği tahmin ediliyor. Bartın havzasında ve bölgedeki havzalardaki yağışlar depolanarak afetin daha da büyümesi önlenmiştir. Şükürler olsun ki can kaybımız bulunmamaktadır. Yarın 30 milyon ödenek Valilik hesabına aktarılacaktır. Cumhurbaşkanımız gelişmeleri an be an takip ediyor ve talimatlarını alıyoruz. Tarım Orman, Enerji, Çevre, Ulaştırma Bakanımız ile birlikte sürekli koordinasyon halindeyiz. AFAD Başkanımız ve bakan yardımcılarımız buradalar. Kuvvetli yağışla birlikte uyarımızı vatandaşlarımızın dere yataklarından uzak durmalarını, zemini düşük binalarda bulunmamalarını önemle arz ediyoruz. Her zaman dua ediyoruz. Allah tüm afetlerden bizleri korusun. Batı ve Orta Karadeniz'deki tüm şehirlerimize, tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN TUNÇ: BARAJLAR İL MERKEZİNİ BÜYÜK BİR FELAKETTEN KURTARDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise can kaybının olmamasının tesellileri olduğunu belirterek, "Batı ve Orta Karadeniz'de yaşanan yağışlar ve sel afetleriyle karşı karşıya kalındı. Bartın'da ilçe belde ve köylerinde 200 kilograma varan yağışlar taşkınlara neden oldu. Bartın halkına ve çevre illerimize, Zonguldak, Karabük, Düzce, Bolu, Sakarya, Sinop, Ordu, Kastamonu illerimizdeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Can kaybı olmaması tesellimiz. Maddi hasarlara ilişkin devletimizin tüm kurumları, Bakanımızla birlikte bölgeye intikal ettik. Çalışmalara nezaret edeceğiz. Maddi hasarların bir an önce giderilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

Bakan Tunç, barajların su tutarak büyük bir afetten kurtardığını ifade ederek, "Bartın Kirazlıköprü barajımız yüzde 60 doluluk oranıyla il merkezimizi büyük bir afetten kurtarmış bulunuyor. Kozcağız barajımız doluluk oranı yüzde 15 henüz su tutmaya başlamayan bir barajımız ama bu tür afetlerde hızlı taşkınlarda ilimizi koruyan bir barajımız. Kışla barajımızda doluluk oranı yüzde 15. Taşkınların, hasarların büyük bölümü yaka selleri dediğimiz, taşkınlara neden oldu. Beldelerimizde hasarlarımız meydana geldi. Bartın ırmağını besleyen ana kollar var. Buralardaki doluluk oranı yüzde 100. Ulus Çayımız yüzde 100 doluluk oranı. Ama Bartın merkeze gelmesini barajlarımız engelliyor. Yarın da yağışların devam edeceğini meteoroloji bildiriyor. Valiliğimizin uyarılarına vatandaşlarımızın dikkat etmesinde büyük fayda olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

"BARINMA İLE İLGİLİ PROBLEMİMİZ YOK"

Taşkınlar nedeniyle mahsur kalan vatandaşların güvenli bölgelere nakillerin gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Turç, "AFAD Başkanımız sel anından itibaren ilimize intikal ettiler. Mahsur kalan vatandaşlarımız helikopterlerle, iş makineleri ve botlarla kurtarıldı. Barınma ile ilgili problemimiz yok. Bu gecede biz sürekli Valimiz, İçişleri Bakanımız ve devletin tüm kurumlarıyla beraber takip ediyoruz. Komşu illerimizde takibimiz devam ediyor. İnşallah daha büyük bir felaket olmadan bu taşkın etkisini de atlatırız. Cumhurbaşkanımız bölgeyi an be an takip ediyoruz. Tekrar tüm bölge halkına, Batı ve orta Karadeniz'e geçmiş olsun diyorum. Turuncu uyarılar devam ediyor. Teyakkuz halinde devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

SAKARYA'DA DERE TAŞTI, MAHALLEYİ SU BASTI

Sakarya'nın Karasu ilçesine bağlı Darıçayırı Mahallesi'nin içinden geçen dere taşarak mahalle merkezini sular altında bıraktı. Mahalledeki iş yerleri ve evleri su bastı. Mahsur kalan vatandaşlar, traktör ve iş makineleri yardımı ile güvenli yerlere taşındı. Bölgede ekiplerin çalışmaları sürüyor.

5 İŞÇİ AFAD EKİPLERİ TARAFINDAN KURTARILDI

Düzce'de sel nedeniyle Konuralp Mahallesi Melen Deresi kenarında bulunan beton santralinde, aralarında Konuralp eski belde Belediye Başkanı İbrahim Aykut'un da bulunduğu 6 kişi mahsur kaldı. Aykut ve santralde çalışan 5 işçi AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

İNEĞİNİ KENDİSİNİ KURTARDI

Akyazı köyünde bir kişi su basan ahırında mahsur kalan ineğini kendisi imkanlarıyla kurtardı. İnsan boyuna ulaşan sel suyunun içine giren kişi, ineğini alarak suyun dışına çıkardı.

SULAR ANİDEN YÜKSELİNCE ALT GEÇİTTE MAHSUR KALDILAR

Akınlar Mahallesi Küçük Sanayi Sitesi alt geçidinde Melen Çayı'nın taşmasıyla sular aniden yükselince alt geçit suyla doldu. Bir sürücü, eşi ve yanında bulunan bir yakını, hafif ticari aracın içinde mahsur kaldı. Etraftaki vatandaşların fark etmesi ile mahsur kalan aile, araçtan çıkarılıp güvenli bir yere alındı. Hafif ticari araç ise daha sonra çekiciyle bulunduğu yerden kaldırıldı.

BEYKÖY'DE BİR EV SULARLA SÜRÜKLENDİ

Beyköy Beldesi'nde de Uğur Suyu Deresi kenarında bulunan tek katlı bir ev ise yıkılarak Sel sularına kapıldı. Daha önce alınan tedbirler kapsamında tahliye edilen, içinde kimsenin olmadığı ev bir anda yerle bir olup sularla sürüklendi.