GündemKatil kocanın savunması: 'Beni yatak odasına almıyordu'

Katil kocanın savunması: 'Beni yatak odasına almıyordu'

Paylaş
Katil kocanın savunması: 'Beni yatak odasına almıyordu'

Eşini boğup, cesedinin yanında ağlayan koca hakim karşısına çıktı

Adana'da, geçen Haziran'da eşi 43 yaşındaki Nazlı Umakoğlu'nu boğazını sıkarak öldürdüğü suçlamasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan emekli memur 56 yaşındaki İmadettin Umakoğlu, savunmasına “Mahkemeyi saygıyla selamlıyorum” diyerek başladı, eşinin son 3-4 aydır kendisini yatak odasına almadığını iddia etti. Umakoğlu'nun ruh sağlının bozuk olduğu ve bu yüzden kendisinden habersiz ilaç verildiği, olaydan önce de ilaçları bittiği için verilemediği anlaşıldı.

Haberin Devamı

Olay, 1 Haziran'da Bahçelievler Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, İmadettin Umakoğlu, 23 yıllık eşi ev hanımı Nazlı Umakoğlu'nu, kendisine ilgi göstermediği ve yatak odasına almadığı gerekçesiyle elleriyle boğazını sıkarak öldürdü. Cinayetten sonra pişman olup başında ağladığı eşinin cesedini çocuklarının odasına kaldırıp, çıktığı sokakta babasıyla da tartışarak karakolluk olan Umakoğlu, polislerin babasıyla kendisini barıştırmasından sonra evine döndü. Çocuklarının odasındaki eşinin cesedini kendi yatak odalarına taşıyan Umakoğlu, cinayetten 7 saat sonra olayı bir yakınına anlatıp, saklandığı depoda polis ekipleri tarafından yakalandı.

‘BENİ ÖLDÜREMEDİĞİNİ SÖYLÜYORDU’

Eşini kasten öldürme suçundan Adana 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık, hakim karşısına çıktı. Savunmasına “Mahkemeyi saygıyla selamlıyorum” diyerek başlayan Umakoğlu, eşinin son 3-4 aydır kendisini yatak odasına almadığını iddia etti. Kendisinin diğer odada çocuklarıyla birlikte yattığını ve eşinin kendisini elleriyle boğmaya kalkıştığını ileri süren Umakoğlu, “Beni peçete gibi kullandı. Oysa ben ona çok değer verirdim. Baş tacı etmiştim. Benim boğazımı sıkmaya kalkıştı. Bana ‘Güçlü olduğun için seni öldüremiyorum’ derdi. Ben de ‘Niye öyle söylüyorsun. Bak çocuklarımız var. Onları evlendireceğiz’ dedim. Olay günü de en güzel elbiselerini giydi, süslendi. Ben de dışarı çıkıp gözetlemeye başladım. Sonra yeğenlerimin üzerleri çıplak halde geldiklerini gördüm. Ben de eşimin boğazını sıkarak öldürdüm. Sonra da yeğenlerimi kovaladım” dedi.

Haberin Devamı

‘İFTİRA ATIYOR’

Öldürülen Nazlı Umakoğlu'nun ağabeyi 55 yaşındaki Yusuf Kaplan, sanığın kız kardeşine iftira attığını ileri sürerek, “Yeğenlerim olay günü beni arayarak ‘Annemiz sizde mi?’ dedi. Kardeşim kocasından habersiz evden çıkmazdı. Üstelik kocasını da çok severdi. Yeğenlerim babalarının bizde olduğunu söylediğini bildirince ben de kardeşimin hayatından endişe ettim. Polisi aradım. Birlikte eve girdiğimizde kardeşimin yatak odasında çarşafa sarılı cesedini bulduk. Şikayetçiyim” dedi. Ağlayarak tanıklık yapan sanığın kardeşi 47 yaşındaki Uğur Umakoğlu ağabeyinin uzun süredir hasta olduğunu ve kendisinden habersiz ilaç verildiğini söyledi.

Haberin Devamı

Mahkeme heyeti, sanığın Adana Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilerek cezai ehliyetinin araştırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)