Gündem Lüks sitede kış bahçesi oyunu! Daireleri böyle genişlettiler

Lüks sitede kış bahçesi oyunu! Daireleri böyle genişlettiler

Paylaş
Lüks sitede kış bahçesi oyunu! Daireleri böyle genişlettiler

İstanbul Eyüpsultan'da yaklaşık 350 dairenin bulunduğu lüks sitede bazı mülk sahipleri, tahsis alanları kış bahçesi adı altında işgal etti. Sitede yaşayanlar duruma tepki göstererek kaçak yapılarla dairelerin metrekarelerinin arttırıldığını iddia edip, durumu yargıya taşıdı.

CNN Türk ekibinden Kübra Aydın ve Mehmet Onur'un haberine İstanbul Eyüpsultan'da yaklaşık 350 dairenin bulunduğu lüks sitede bazı mülk sahipleri, sitedeki tahsis alana kış bahçesi yapıp camekanla kapattı. Sitede yaşayanlar ise 'kaçak yapı' diyerek duruma isyan etti. Peki ortak alanlarda fazladan yer edinmenin yasal yaptırımı ne? Belediyelere görev düşüyor mu? Uzmanlar, lüks sitedeki kış bahçesi kriziyle ilgili konuştu.

Haberin Devamı

Site sakinlerinden Numan Yeşilmen bu duruma tepkilerini dile getirerek; "Camekanla kapatılmış yeşil alan yapılmış etrafı kapatılmış komple kullanıma kapatılmış ve şahsi bir alanı bir daire yapılmış resmen. Ortak alanın bazı bölümlerine de zarar verilmiş bu şekilde bir yapı yer yapılmış" dedi.

İMAR KİRLİLİĞİ NEDENİYLE CEZA DAVASI

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Batuhan Bulut ise; "Konunun ruhsata bağlanması gereken bir yapı olup ruhsatsız olması hasebiyle idari para cezası ve yıkım ve hatta ve hatta haklarında ceza davası açılacak derecede imar kirliligine neden olması suçundan kaynaklı olarak haklarında ceza davası soruşturmasına neden olacak sonuçlara varması dahi mümkün" dedi.

DAİRELERİN METREKARELERİ ARTTIRILIYOR

Haberin Devamı

Lüks sitede yaşayanlarlar, tahsisli alanı işgal edilmesi ve kış bahçesi yapılmasının dairelerin metrekarelerini arttırdığını belirterek konuyu hem belediyeye hem de yargıya taşıdı.

Gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran; yönetim planı dışına çıkıp dairenin metrekaresini ortak alanın kapatılamayacağını belirterek; "Eğer siz bir sitede oturuyorsanız ve bu durum yönetim planına işlenmişse asla metre karenizi artırmak için o bölmeyi duvarla öremezsiniz ya mekanda kapatamazsınız ve bununla ilgili izin almanız gerekir" şeklinde konuştu.

Siste sakinlerinden Haluk Arısal ise 50 metreden 12 metreye kadar kış bahçesi yaparak fazladan alan oluşturan daireler olduğunu ifade ederek; "2023 yılındaki yönetim başvuruda bulundu, özellikle belediyeye şikayette bulunuldu, belediye geldi, bir daire mühürledi fakat daha sonra yine açıldı. Yönetim değiştikten sonra imalata devam edildi" dedi.