Gündem Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Arabistan ziyareti öncesi konuştu: Yeni dönemin kapılarını aralayacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Arabistan ziyareti öncesi konuştu: Yeni dönemin kapılarını aralayacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Arabistan ziyareti öncesi konuştu: Yeni dönemin kapılarını aralayacak

Suudi Arabistan ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulunan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Ramazan ayındaki bu ziyaretimiz Suudi Arabistan'la yeni bir dönemin kapılarını aralayacak.' dedi. Erdoğan, Türkiye'deki ABD-Rusya esir takasıyla ilgili 'MİT'in devreye girmesiyle takas gerçekleşti, Putin'in teşekkür etmek için aradı.' ifadelerini kullandı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arabistan ziyareti öncesi konuştu Suudi Arabistan ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Ramazan ayındaki bu ziyaretimiz Suudi Arabistan'la yeni bir dönemin kapılarını aralayacak.' dedi. Erdoğan, Türkiye'deki ABD-Rusya esir takasıyla ilgili 'MİT'in devreye girmesiyle takas gerçekleşti, Putin'in teşekkür etmek için aradı.' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Ramazan aynı zamanda dayanışma, dostluk, kardeşlik bağlarını güçlendirme ayıdır. Bölgemizde sükunun hakim kılınması, çatışmaların sonlandırılması için samimiyetle çaba harcıyoruz. Aramızdaki siyasi, askeri, kültürel ilişkilerin artırılması noktasında yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisinde olacağız.

Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı yapısı Suudi yatırımcıları ülkemize çeken noktaların başında geliyor. Bu yıl Hac ve umrenin yeniden başlayacak olmasından memnuniyet duyuyorum. Diyanet İşleri Başkanlığımız için gerekli çalışmaları sürdürmektedir.

Türkiye - Suudi Arabistan ilişkilerini tüm boyutlarıyla gözden geçireceğiz. Bölgesel ve uluslararası gelişmeler de gündemimizde olacak. Tehditlerin karmaşıklaştığı bu dönemde diyalog ve işbirliği bölgenin istikrarı bakımından zaruridir. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun her fırsatta altını çiziyorum. Ziyaretimin karşılıklı güven ve saygı noktasında ilişkilerimizi daha da güçlendirmesine vesile olmasını diliyorum.

PUTİN'LE GÖRÜŞME

Bölgede barışın yakın olması temennisi içerisindeyiz. Guterres bize uğradı, sonra Moskova'ya geçti, sayın Putin'le, Lavrov'la yaptığı görüşmelerin de olumlu geçtiği istikametinde Guterres görüşmeden sonra beni tekrar aradı, görüşmelerin olumlu olduğu istikametinde bana bilgiler verdi. Putin'le yaptığım görüşmede Putin de aynı kanaatleri ifade etti. Putin'in arama gerekçesi malum Rusların Amerika'daki bir vatandaşlarının esir alınması, ABD'nin de Moskova'da vatandaşlarının esir alınması. Her ikisinin takasıyla alakalı biz devreye girdik. MİT'in devreye girmesiyle Ankara'da takas gerçekleşti. Bunun için Putin bize teşekkürde bulundu. 'Sizlerin bu konularda attığınız adımlara inanıyoruz. son adım da olumlu gelişme oldu, bundan dolayı teşekkür içina radım' dedi. Bundan sonra da sıkı temas halinde olalım, süreci olumlu şekilde neticelendirelim' dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'E TEPKİ

Bu zatın ifadeleri, vekil olduğu için cezai dava olamayacak ama manevi tazminat için avukatlarımız davalarını açıyorlar. Bunlarla hareket eden ağzı bozuk tipler kimlerse avukatlarımız davalarını açacaklar. Dokunulmazlığı olan var olmayan var. Olmayanlar için cezai davalar açılabilir. Adı Özgür ama soyadı çok garip olan bu zatla ilgili avukatlarımız davaları açıp, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'na hakaret yapılabilir mi, yapılamaz mı? Demek ki ders almamış. Avukatlarımız davalarını açacaklar. Bunlar manevi tazminat davalarıdır.

OSMAN KAVALA KARARI

AİHM'lik iş kalmadı artık bitti o iş. Burada hüküm giydi. Hüküm giydiği için bu işin AİHM'le alakası kalmadı. Bu ağırlaştırılmış müebbettir. Bu karara yerlisi yabancısı herkes saygı duymak zorunda. Başka ülkelerin hukuku var da bizim yok mu? Türkiye'de yerli Soros, Gezi olaylarının koordinatörlüğü sebebiyle devleti hiçe sayan ki bunun bedelini ödeyecektir.

BİDEN'LA DA GÖRÜŞME OLACAK MI?

Sayın Putin zaman beni arıyor, zaman zaman ben onu arıyorum. Biden ararsa onunla a bu görüşmeyi yaparız. Mesele kimin en zaman kiminle görüşeceği meselesidir.

 

SIRADAKİ HABER