GündemSuriye’nin Tel Abyad kentinde patlama: 2 Türk polis şehit oldu, 7 Türk polisi yaralandı

Suriye’nin Tel Abyad kentinde patlama: 2 Türk polis şehit oldu, 7 Türk polisi yaralandı

Paylaş
Suriye’nin Tel Abyad kentinde patlama: 2 Türk polis şehit oldu, 7 Türk polisi yaralandı

Suriye'nin Tel Abyad kentinde terör örgütü PKK/PYD'nin bombalı eylemlerde kullanmak üzere hazırladığı patlayıcıların imha edilmesinde sırasında yaşanan patlamada, 2 Türk ile 1 Suriyeli yerel polis şehit oldu, 7'si Türk 11 polis de yaralandı.

Türkiye ile Suriye yerel polisi, terör örgütü PKK/PYD'nin Türkiye'de bombalı eylem düzenleyeceği, bu eylemlerde kullanılacak patlayıcıların Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında, Barış Pınarı Harekatı ile teröristlerden arındırılan Suriye'nin Tel Abyad'da bulunduğu istihbaratı sonrası çalışma başlattı.

Haberin Devamı

Belirlenen adreste yapılan aramada, terör örgütüne ait patlayıcılar bulundu. Patlayıcıların imha edilmesi sırasında, öğle saatlerinde patlama meydana geldi. Şiddet patlamada 2 Türk polisi ile 1 yerel polis, şehit oldu. 4'ü yerel, 7'si Türk 11 polis de yaralandı. Yaralılar, bölgeden tahliye edilip, Akçakale Devlet Hastanesi'ne getirildi. Yaralı polislerin hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.

Suriye’de yaşanan patlamada 2 polis şehit oldu, 7 polis yaralandı

ŞANLIURFA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin Şanlıurfa Valiliği'nden de yapılan açıklamada, "Akçakale sorumluluk bölgesinde bulunan Tel Abyad bölgesi polis noktasında yapılan arama-tarama çalışmalarında; PKK-PYD terör örgütünün ülkemiz genelinde yapmayı planladığı bombalı saldırı eylemlerinde kullanacağı patlayıcı malzemeler tespit edilmiş olup, bu patlayıcı maddeler infilak etmiştir. Olay esnasında; 2 polis memurumuz şehit olmuştur, 1 yerel polis memuru şehit olmuştur. 4'ü yerel olmak üzere 11 polis memuru hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralanmıştır. Yaralı polislerimiz Akçakale Devlet Hastanesi'ne intikal ettirilmiş olup, tedavilerine başlanılmıştır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Aziz milletimizin başı sağ olsun" denildi.

Haberin Devamı

BAKAN AKAR'DAN TAZİYE MESAJI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da şehit askerler için yayımladığı taziye mesajında, "Kahraman silah arkadaşlarımız, 30 Nisan 2023 tarihinde şehit olmuşlardır. Kahraman şehitlerimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah'tan rahmet; kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim" dedi.

ANKARA'YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Suriye’nin Telabyad bölgesinde PKK/PYD terör örgütünce kullanılmak üzere bulunan patlayıcı maddenin imhası sırasında şehit olan Bomba İmha Uzmanı Polis Memuru Özgür Barçın’ın acı haberi Ankara’nın Sincan ilçesindeki ailesine verildi.

Suriye’nin Telabyad bölgesinde arama tarama faaliyetleri sonucu terör örgütü PKK/PYD tarafından bombalı saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan patlayıcı maddelerin tespiti ve imhası sırasında meydana gelen patlamada 2 polis memuru yaralanmış ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu. Şehitlerden Ankara’nın Sincan ilçesine kayıtlı Özgür Barçın’ın haberi baba evine verildi. Şehir Özgür Barçın’ın evli ve 1 kız, 2 erkek olmak üzere 3 çocuk babası olduğu öğrenildi. Ankara’nın Sincan ilçesinde Plevne Mahallesi'nde bulunan baba evine taziye çadırı kuruldu. Şehit Özgür Barçın’ın Şanlıurfa GAP Havalimanı'ndan törenle Ankara’ya uğurlanacağı öğrenildi.

Haberin Devamı

“Şehidimiz annesini arayarak bir hafta sonra onu görmek için izin alacağını söylüyor”
Şehit Barçın’ın bir hafta sonra izine çıkacağı ve iki gün önce annesini aradığı öğrenilirken şehidin akrabası Şahin Mayda, “Ülkemizin başı sağolsun, kelimeler tarifsiz kalıyor. Allah bunları yapanları kahretsin. Ülkemizi bölmeye çalışanları kahretsin. Dilerim bu ezanlar şahit, Allah bunları yanlarına koymaz. Çoluğu çocuğu babasız kaldı. Diyecek bir şey bulamıyorum. Allah rahmet eylesin. Şehitlik mertebesine yakıştırsın. Şehidimiz annesini arayarak bir hafta sonra annesini görmek için izin alacağını söylüyor. Ama nasip olmayınca şehidimizin naaşı geliyor. Allah herkese şehitlik mertebesini nasip etsin. Ülkemizi kimse bölemeyecek, kimse ayıramayacak. Ne kadar nifak tohumları ekseler de başaramayacaklar. Allah onları kahretsin“ ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı