Gündem 'Testere' cinayetinde tahliye

'Testere' cinayetinde tahliye

'Testere' cinayetinde tahliye

16 yaşındaki kız arkadaşını 37 yerinden bıçaklayıp öldürerek, cesedini derin dondurucuda saklayan genç, CMK'nın 102'nci maddesi gereği serbest kaldı

İzmir'in Urla ilçesinde 2005 yılının Kasım ayında, kız arkadaşı Funda İşsiz’i 37 yerinden bıçakla öldürerek, cesedini kullanılmayan bir binadaki derin dondurucuda saklayan ve yerel mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Celalettin Erkal da mahkumiyeti Yargıtay’da onaylanmadığı için CMK’nın 102’nci maddesi gereği serbest kaldı.

KISKANÇLIK KRİZİ

2005 yılının Kasım ayında, babası Selçuk Erkal’ın Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Elekronik Bölümü öğrencisi, şu anda 24 yaşında olan Celalettin Erkal, kız arkadaşı Urla Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Funda İşsiz’i bıçakla öldürerek cesedini kapalı olan bir otelin yakınındaki kullanılmayan binaya sakladığını itiraf etmişti.

Binada yapılan aramada, çalışmayan bir derin dondurucuda 37 yerinden bıçaklanarak öldürülmüş genç kızın cesedi bulunmuştu. Celalettin Erkal, cinayeti Funda İşsiz’in cep telefonunda bulduğu mesajlar üzerine, aldatıldığından şüphelenerek işlediğini öne sürmüştü.

'CİNAYETİ TESTERE FİLMİNDEKİ GİBİ İŞLEDİM'

Erkal, ifadesinde, "Önce ikimiz birlikte alkol aldık. Aşktan, evlenmekten bahsederken, tesadüfen cep telefonunda başka erkeğe yazılmış mesajını gördüm. Bunun ne olduğunu sorduğum sırada birden gözüm karardı, önce tartaklayıp ardından da bıçakladım. Daha sonra cesedi saklayıp eve gittim. Bana olan bakışlarını unutamadığım için olayı babama anlattım. Aşkımın kurbanı oldum. Cinayeti daha önce seyrettiğim ’Testere’ filmindeki gibi işledim" dedi.

İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Erkal, ’cinayetin canavarca hisle işlendiği’ gerekçesiyle önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın yakınlarına olayı anlatıp polise teslim olması nedeniyle bu ceza ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Yargılama sürecinde, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi de sanık Erkal’a ’cezai ehliyeti tamdır’ raporu verdi. Sanık avukatı, kararı temyiz etti.

KARAR BOZULDU

Temyiz üzerine Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını İstanbul Adli Tıp Kurumu raporunun eksik olduğu gerekçesiyle bozdu. Mahkeme eksikleri giderip önceki cezanın aynısını verdi. Sanığın avukatı kararı tekrar temyiz etti.

Dosya ikinci kez Yargıtay’a giderken şu ana kadar bir sonuç çıkmadı. Celalettin Erkal’ın avukatı dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne geçtiğimiz ay dilekçeyle başvurup, müvekilinin 5 yılı aşkın süredir tutuklu olarak cezaevinde bulunduğunu belirtti, yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) tutukluk sürelerini düzenleyen 102’nci maddesinden yararlanmasını talep etti. Dilekçeyi yerinde bulan Yargıtay 1. Ceza Dairesi 31 Ocak’ta, Celalettin Erkal’ı tutuklu bulunduğu Uşak Cezaevi’nden tahliye edilmesi yönünde karar verdi. Celalettin Erkal, yasa gereği cezaevinden tahliye oldu.

Funda İşsiz’in ailesinin 200 bin TL manevi, 200 bin TL maddi olmak üzere 400 bin TL tazminat istemiyle Urla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava henüz sonuçlanmadı.

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

SIRADAKİ HABER