Gündem Türk mühendisler üretti, Türk pilotlar uçurdu…CNN TÜRK KAAN’ın üretildiği tesiste!

Türk mühendisler üretti, Türk pilotlar uçurdu…CNN TÜRK KAAN’ın üretildiği tesiste!

Paylaş
Türk mühendisler üretti, Türk pilotlar uçurdu…CNN TÜRK KAAN’ın üretildiği tesiste!

Türkiye'nin ilk yerli ve insanlı savaş uçağı KAAN'ın üretildiği tesiste yerli uçak KAAN görüntülendi. Uzun zaman hava kuvvetlerinde F-16 pilotluğu yapan Gökhan Bayramoğlu özel açıklamalar yaptı. KAAN'a dair detaylar paylaştı. İşte TUSAŞ tesisinden çok özel anlar.

CNN TÜRK ekibinden Fulya Öztürk, Ahmet Akpolat ve Halil Kahraman, Türkiye'nin ilk yerli ve insanlı savaş uçağı KAAN'ın üretildiği tesise girerek yerli uçak KAAN'ı görüntüledi.

Haberin Devamı

Türkiye’nin yerli ve milli ilk insanlı savaş uçağının üretildiği merkez, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) yoğun güvenlik önlemleriyle çalışan tesis.

Türkiye'nin ilk yerli ve insanlı savaş uçağı KAAN'ın ilk uçuşu 21 Şubat, 2. uçuşu ise 6 Mayıs’ta oldu. 2. uçuşu yapan Test Pilotu Gökhan Bayramoğlu uzun yıllar hava kuvvetlerinde savaş pilotu olarak görev yaparak F-16 uçurdu.

Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti tek kişilik, çift motorlu, yüksek manevra kabiliyetli, gövde içi silah taşıyabilir, elektronik harp kabiliyetli, düşük radar görünürlüğü ve yapay zekayla artırılmış muharebe gücüne sahip.

Türkiye artık savunma sanayiinde ve havacılıkta başka boyutta, özellikle milli muharip uçak KAAN'ın uçmasıyla Türk havacılığında altın çağın kapıları açıldı. KAAN 2028'de Türk askeri tarafından kullanılacak.

Haberin Devamı
Yerli savaş uçağını uçuran pilot anlattı: Bu bir uçak değil, silah olacak