Gündem Türkiye tarihinde ilk! Tek seferde ele geçirilen en büyük miktar

Türkiye tarihinde ilk! Tek seferde ele geçirilen en büyük miktar

Türkiye tarihinde ilk! Tek seferde ele geçirilen en büyük miktar

Bursa'da kaçak sigara sarım fabrikasına yapılan baskında 50 milyon adet sarılmış sigara, 6 ton 950 kilo tütün ve 7 adet makaron doldurma makinesi ele geçirildi. Operasyonda 13'ü yabancı uyruklu toplamda 15 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri merkez Osmangazi ilçesi Emek Mahallesi'nde kurulan imalathaneye baskın düzenlendi. Operasyondan bir hafta önce merkez Osmangazi ilçesinde bir depoda 5 milyon 637 bin adet içi doldurulmuş makaron ele geçirildi. Bu baskında 1 kişi tutuklandı. Sonrasında buradan yola çıkan ekipler yaptıkları baskın sonucu 13'ü yabancı uyruklu 15 kişiyi gözaltına aldı. 

Türkiye tarihinde ilk olan operasyon Bursa'da gerçekleşti Bursa'da kaçak sigara sarım fabrikasına yapılan baskında 50 milyon adet sarılmış sigara, 6 ton 950 kilo tütün ve 7 adet makaron doldurma makinesi ele geçirildi. Operasyonda 13'ü yabancı uyruklu toplamda 15 kişi gözaltına alındı.

EK SEFERDE ELE GEÇİRİLEN EN BÜYÜK MİKTAR

Yapılan aramada ise, 50 milyon adet sarılmış sigara, 6 ton 950 kilo tütün, 2 bin 485 adet boş sigara rulosu, 795 kilo tutkal, 103 palet karton ve piyasa değeri 1 milyon dolar olan 7 adet makaron doldurma makinesi ele geçirildi. Yapılan baskın sonucu ele geçirilen ürünlerin 100 milyon lira değerinde olduğu öğrenildi.
Ele geçirilen tütün ve makaronların yakılarak imha edileceği öğrenildi.

Öte yandan, ele geçirilen miktarın tek seferde ele geçirilen en yüksek doldurulmuş makaron yakalaması olduğu bildirildi.

OPERASYONUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Bursa'da düzenlenen 50 milyon adet dolu makaronun ele geçirildiği operasyonun detayları ortaya çıktı. Geçen pazartesi günü Osmangazi ilçesi Nülüferköy Mahallesi'nde bir depoya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan baskında, 5 milyon 637 bin adet dolu makaron ele geçirdi. Operasyonda gözaltına alınan 1 kişi tutuklandı. Fiziki takibi sürdüren ekipler, yine Osmangazi ilçesinde bir fabrikada kaçak sigara üretimi yapıldığı bilgisine ulaştı.

Emek Mahallesi’nde 10 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu 2 katlı fabrikaya da bu sabaha karşı operasyon düzenlendi. Baskında 13’ü yabancı uyruklu, 15 şüpheli gözaltına alındı.

Fabrikada, 50 milyon dolu makaron, 6 bin 950 kilogram tütün, 5 milyon 778 bin filtre, 2 bin 485 rulo sigara kağıdı, 195 rulo sigara ağız kağıdı, 795 kilo tutkal, 103 palet karton ve 7 iş makinesi ele geçirildi. Kaçak sigara üretimin yapıldığı yabancı menşeli 7 iş makinesinin piyasa değerinin 1 milyon dolar olduğu belirlendi. Malzemelerin piyasa değerinin ise toplam 100 milyon TL olduğu tespit edildi. Malzemelerle 50 milyon adet daha dolu makaron üretiminin yapılabileceği açıklandı.

ŞÜPHELİLERİN BAZILARI UYURKEN YAKALANDI

KOM ekipleri düzenledikleri operasyonun görüntülerini de paylaştı. Sabaha karşı düzenlenen baskınla fabrikaya giren ekipler, üretim yapılan alandaki şüphelileri suçüstü yakalarken, bazı şüpheliler de fabrikanın üst katında kurulu yatakhanede gözaltına alındı.

Kaçak sigara üretimi için 15 gün önce kurulduğu belirlenen fabrikada gözaltına alınan 15 kişinin emniyetteki işlemleri sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Türkiye tarihine geçen operasyonu twitter hesabından paylaşarak, Bursa polisini tebrik etti.

 

SIRADAKİ HABER