Gündem Yazar Alev Alatlı hayatını kaybetti

Yazar Alev Alatlı hayatını kaybetti

Paylaş
Yazar Alev Alatlı hayatını kaybetti

Yazar ve eğitimci Alev Alatlı bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bakan Koca, "Bir süredir tedavi altındaydı. Kendisini ziyarete gittiğimde, 'Bu toprakları daha çok sevdirmeliyiz' demişti. Bu sözünü aydınlarımıza, yöneticilere, ülkemizin bugününe, yarınlarına etki etme gücüne sahip herkese yönelik bir vasiyet olarak anlamıştım" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taziye mesajında, "Alev Alatlı, eserleri ve fikirleriyle aramızda yaşamaya devam edecektir" dedi.

Yazar Alev Alatlı bir süredir tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti

Haberin Devamı

Bakan Koca, Alev Alatlı'nın vefatıyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Alev Hanımı kaybettik.

Bir süredir tedavi altındaydı. Kendisini ziyarete gittiğimde, “Bu toprakları daha çok sevdirmeliyiz.” demişti. Bu sözünü aydınlarımıza, yöneticilere, ülkemizin bugününe, yarınlarına etki etme gücüne sahip herkese yönelik bir vasiyet olarak anlamıştım. Alev Alatlı, fikir ve sanat hayatımızın büyük isimlerindendi. 2014 yılında edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü başta olmak üzere, pek çok ödülle onurlandırılmıştı. Hepimizin başı sağ olsun."

 

TAZİYE MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Vefatını yola çıkarken derin bir üzüntüyle öğrendiğimiz Alev Alatlı Hocamız Allah'tan rahmet diliyorum. Ülkemizin son dönemde yetiştirdiği en önemli münevverlerinden olan Alev Alatlı, eserleri ve fikirleriyle aramızda yaşamaya devam edecektir.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi, mütefekkir, yazar ve eğitimci Alev Alatlı’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Zor zamanlarındaki cesaretini, haktan ve mazlumdan yana duruşunu hiçbir zaman unutmayacağız. Alev Alatlı; fikirleri ile hepimize ilham kaynağı olmuş, dilimize güç katmış, Türkiye ve dünya okumaları ile zihinlerimizi ve gönüllerimizi zenginleştirmiştir. Aslolan helalleşmek olmalıdır demişti. Hakkımız helal olsun, başımız sağ olsun.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Kültür, sanat ve edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi, yazar ve eğitimci Alev Alatlı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş: Türkiye Yüzyılı idealinin fikir işçilerinden, bu topraklara büyük bir sadakat ve tutkuyla bağlı büyüğümüz, Alev Alatlı'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Ülkemizin son dönemlerde yetiştirdiği en büyük aydınlarından ve en güzel yürekli insanlarından biriydi Alev Alatlı. Bugün emaneti teslim ederek Rahmet-i Rahmana kavuştu...

Haberin Devamı

Geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul'daki evinde kendisini ziyaret etmiş, nasihatlerini dinleme lütfuna mazhar olmuştuk. Ardında yerli ve millî bir şuurla, bu ülkeye ve bu ülke insanına hakkıyla hizmet etme bilincini bıraktı. Ruhu şâd, mekanı cennet olsun. Ailesinin, yakınlarının, edebiyat camiasının ve hepimizin başı sağ olsun.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Ülkemizin değerlerini ve kültürünü merkeze alan eserleriyle bizlere ışık tutan, edebiyat dünyamızın kıymetli temsilcilerinden Alev Alatlı’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Ülkemizin değerli düşünür ve yazarlarından Alev Alatlı hanımefendinin vefatını derin bir teessür ile öğrendim. Sanata adadığı hayatı, bu topraklara olan sevgisi ve Filistin davasına verdiği destek ile Türk milletinin gönlünde taht kuran, Alev Hanımı milletimiz asla unutmayacaktır. Kendisine Cenab-ı Hakk’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Haberin Devamı

CNN TÜRK'e konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Görüşmeye çok takati yoktu, zihni açıktı fakat vücut iyi değildi. Aşağı yukarı 6 aydır görüşmedik. 40 yıllık bir dostluğumuz var, mühim bir yazardı. 80'li yıllarda farklı kanatlar arasındaki yakınlaşmayı temsil etti. Enteresan bir eğitimi var, başarılı bir üniversitemizin ilk kuşak talebelerinden. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, “Düşün ve edebiyat dünyamızın münevver ismi, ayakları bu topraklara basan, satırları Türkiye kokan bilge yazarımız Alev Alatlı’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Başımız sağ olsun. Allah rahmet eylesin”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Bilim ve edebiyat alanındaki çalışmaları, engin birikimi ve yaptığı öncü çalışmalarıyla hafızalarımıza kazınan Yazar ve Eğitimci Alev Alatlı Hanımefendi’ye Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve okurlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Abdulkadir Uraloğlu, “Fikir dünyamızın mümtaz isimlerinden Alev Alatlı hocamızın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Her sözüyle, her eseriyle istikametimizi bin yıldır vatan bildiğimiz topraklardan feyz alarak tayin etmemiz gerektiğini öğreten Alev hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Başımız sağ olsun”

Haberin Devamı

ABB Başkanı Mansur Yavaş: Cumhuriyet tarihimizin önemli yazar ve eğitimcilerinden Sn. Alev Alatlı’ya Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun.

ALEV ALATLI KİMDİR?

Liseyi babası Ertuğrul Alatlı'nın askerî ataşe olarak görev yaptığı Tokyo'da okudu. Ekonomi & İstatistik lisansını ODTÜ'den, Ekonomi ve Ekonometri yüksek lisansını "Fulbright" bursu ile gittiği Vanderbilt University'den (Nashville, Tennessee) aldı.

Bilâhare felsefe öğrenimine başlayan Alatlı, doktora programına New Hampshire'daki Dartmouth College'de başladı. İlahiyat konusunda ve düşünce ve medeniyet tarihi üzerinde yoğunlaştı fakat doktora derecesini alamadan 1974'te Türkiye'ye döndü. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevlisi, Devlet Planlama Teşkilatı'nda kıdemli ekonomist olarak çalıştı. California Üniversitesi ile ortak psiko-dilbilim çalışmaları yürüttü. Cumhuriyet Gazetesi bünyesinde Bizim English dergisini çıkaran Alatlı, daha sonra Türk Yazarlar Kooperatifinde (YAZKO) başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Filistin davasının tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı 1986 yılında Tunus'ta sürgünde bulunan Yaser Arafat tarafından "Özgürlük Madalyası"yla onurlandırılmıştır. Aydınlanma Değil, Merhamet! adlı romanıyla ise 2006 yılında Moskova'da "Mikhail A. Sholokhov 100. Yıl Roman Ödülü"nü kazanmıştır.

Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosunun 10.12.2012 tarihli toplantısında, yazar Alev Alatlı'ya "Fahri Doktora" unvanı verilmesine karar verilmiş; unvan, 25 Aralık 2012 tarihinde düzenlenen törenle takdim edilmiştir.

Alev Alatlı, Edebiyat alanında 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne lâyık görülmüştür.

19 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Alev Alatlı'nın "Dünya Nöbeti - Gogol'un İzinde 2. Kitap" adlı eserinin Rusça'sını hediye etmiştir.

Alev Alatlı, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 24 Haziran seçimlerinin ardından oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu'na üye olarak atanmıştır. Kurulda ayrıca Orhan Gencebay, Murat Bardakçı, Hülya Koçyiğit, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Ümit Meriç gibi isimler yer almaktadır.

Yazar Alev Alatlı İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti