Gündem Yurtlardaki asansörlere "kare kod" uygulaması

Yurtlardaki asansörlere "kare kod" uygulaması

Paylaş
Yurtlardaki asansörlere "kare kod" uygulaması

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı öğrenci yurtlarında yaşanan asansör kazalarıyla ilgili "Bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor. Asansör sözleşmeleri de mercek altına alındı" dedi. Bak, yurtlardaki asansörlere "kare kod" uygulamasının getirileceğini açıkladı.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bak, öğrenci yurtlarındaki asansör kazalarına ilişkin soru üzerine "Asansörlerimize Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile karekod uygulaması getiriyoruz. Oradan öğrenci her şeyi şeffaf şekilde görecek. Asansörün tipi, bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgiler karekoddan görülecek. Karekodların yerleştirilmesi çok kısa süre içinde tamamlanacak" dedi.

Haberin Devamı

ASANSÖRLER KONTROL EDİLİYOR

Milliyet'ten Aslıhan Atalay Karataş'ın haberine göre; bakanlığın yurtlardaki asansörler için mühendisleri görevlendirdiğini söyleyen Bak, "Bütün yurtlar tek tek dolaşılıyor, asansör sistemleri kontrol ediliyor. Asansör sözleşmeleri de mercek altına alındı. Aydın’daki asansör kazasında adli soruşturma kapsamında 3 kişi tutuklandı. İdari soruşturmada ise görevlendirilen bakanlık müfettişi rapor hazırlıyor" diye konuştu. Yurtlardaki asansörlerde güvenlik tertibatının olduğunu vurgulayan Bak, "Bu zamana kadar hiçbir yurdumuzda asansör düşme olayı olmamıştır. Voltaj düşmesi gibi durumlarda asansör kendini emniyete alarak, en alt kata, yani güvenli yere otomatik olarak iniyor. Öğrenci yurtlarındaki asansörlerin sözleşmeleri her sene yenileniyor, bakımları yapılıyor, her ay periyodik olarak muayene ediliyor, arıza var ise anında müdahale ediliyor" bilgisini paylaştı.

Haberin Devamı
SIRADAKİ HABER