Güne Başlarken | 19 Mayıs 2020

Güne Başlarken | 19 Mayıs 2020

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere hediye ettiği bu güzel günün sabahından günaydın. 4 günlük sokağa çıkma yasağı bu gece itibarıyla bitecek. Ramazan Bayramı'na ise sadece 5 gün kaldı. Ramazan ayının son haftasına girdiğimiz bu günlerde Güne Başlarken ile hem Ramazan'da nasıl sağlıklı kalınır hem de güne başlarken bilmen gerekenler nelerdir, haydi beraber bakalım.

19 Mayıs 2020, Salı 08:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sen uyurken neler oldu?

Corona virüs önlemleri nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine herkes evden katılacak. Saat 19.19’da Türkiye’deki tüm statlar ışıklandırılacak ve hoparlörlerden İstiklal Marşı çalınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm vatandaşları saat 19.19’da balkonlara çıkıp birlikte İstiklal Marşı okumaya çağırdı.

Milli futbolcular Enes Ünal ve Okay Yokuşlu'nun da aralarında bulunduğu Türk sporcular, 19 Mayıs'ı kutlayarak, evde kalınan bugünlerde herkese "hareketsiz kalmayın, spor yapın" çağrısında bulundu.

Sosyal Koruma Kalkanı ile vatandaşlara 11,5 milyar lira destek sağlandı

Massachusetts merkezli biyoteknoloji firması Moderna, üzerinde çalıştıkları Kovid-19 aşısının, 1. faz klinik deney aşamasında, insan vücudunda, Kovid-19'u geçiren kişilerin vücudundakine benzer bağışıklık üretmeyi başardıklarını duyurdu.


Güne Dair Notlar

 • 19 Mayıs günü saat 7.17'de dolar 6,87 TL, euro ise 7,50 TL.
Hava durumu ise şöyle: 
İstanbul, 16°C, 26°C  Az bulutlu ve açık
Antalya, 27°C, 37°C  İç kesimleri yer yer parçalı bulutlu
Ankara, 15°C, 31°C  Az bulutlu ve açık
Trabzon, 14°C, 19°C  Parçalı, yer yer çok bulutlu
Diyarbakır,  13°C, 31°C Az bulutlu ve açık

Detaylı hava durumu için seni şöyle alalım: Meteoroloji

Ramazan ayı nasıl sağlıklı geçirilir?

Hafızayı güçlendiren 11 besin

Bazen çok fazla unutkanlık yaşadığınızı siz de fark etmişsinizdir. Bu durumda yediğimiz besinlerin etkileri oldukça önemli. Bazı besinler içerikleri vitamin, mineral ve besleyici değerler sayesinde beyni koruyor ve unutkanlığın önüne geçiyor. İşte her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz beyin dostu, hafızayı güçlendiren 11 besin.

Akşam evde n'apsak?

Televizyonda ne var?: Hekimoğlu-Tekrar (Kanal D), Garip (Star TV), Güldür Güldür Show- Tekrar (SHOW)

Dizi önerisi: Kurtuluş (1994)

Film önerisi: Veda (2010)

Kitap önerisi: Turgut Özakman - 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da

Günlük burç yorumları (19 Mayıs 2020)

 • KOÇ: Yatırım konusunda ilginç fikirler geliştireceksiniz. Sabah saatlerinde düşük olan enerjiniz günün ilerleyen saatlerinde düzelecek. Çevrenizde gelişen olaylara dikkat etmelisiniz. Bazı konularda farklı fikirlerdesiniz. 
 • BOĞA: Alacağınız haberlerin sizi motive etmesiyle iş ilişkileriniz hız kazanacak. Olaylara farklı şekilde yaklaşmanız sizi ilginç biri yapıyor. Güçlü dostluklara önem veriyorsunuz. Bazen gereksiz bir titizlik sergiliyorsunuz. 
 • İKİZLER: Durum değerlendirmesi yaparken mantık tarafınız ağır basıyor. Bugün, bulunduğunuz şartları benimsemekte tereddütleriniz var. Duygularınızdaki savaşın sizi rahatsız edecek boyuta gelmesine izin vermeyin. 
 • YENGEÇ: Arkadaşlarınızın fikrinden yola çıkarak işinizle ilgili değişiklik yapabilirsiniz. Zeka ve iletişim gezegeni Merkür yatırımın hız kazanacağını gösteriyor. Çevre koşullarının düzeldiğini görmek sizi olumlu etkiliyor. 
 • ASLAN: Hiçbir konuda haksız duruma düşmek istemiyorsunuz. Ama olayları hep kendi açınızdan görmeye alışmışsınız. Bugün, kişisel zevkleriniz daha çok önem kazanıyor. Kendinizle ilgili bazı çalışmalar içinde olacaksınız. 
 • BAŞAK: Çevrenizden destek aldığınız zaman kendinizi daha mutlu hissediyorsunuz. Birlik ve beraberlik duygularınız epey yoğun. İş hayatınızda sert bir görünüm sergilemenize rağmen yakınlarınız ne kadar sıcak olduğunuzu biliyor. 
 • TERAZİ: İnatçı yapınızı bilenler yenilikler konusunda sizi ikna edemiyorlar. Çevrenizin desteğini reddediyor, bildiğinizden şaşmıyorsunuz. Bugün, yanlış konularda ısrarcı davranmanız yüzünden hatalar yapabilirsiniz. 
 • AKREP: Uzun süredir beklediğiniz ortamı yakalayacaksınız. Aşırı davranışlardan uzak kalmayı başarabilirseniz kendinizi daha rahat ifade ettiğinizi göreceksiniz. Ailenin yaşlı kişileri ile duygusal bağlarınızı güçlendiriyorsunuz. 
 • YAY: Bugün marjinal düşünceler içinde olmanıza rağmen hislerinizi kontrol altında tutmayı başarıyorsunuz. Aşk ve özgürlüğün bir arada olması mümkün değil ve siz oyunuzu özgürlükten yana kullanıyorsunuz. Zarar görebilirsiniz. 
 • OĞLAK: Bulunduğunuz ortamı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bugünlerde sizi zorlayacak hareketlerden vazgeçin. Son günlerde gereksiz bir şekilde vücudunuza yükleniyorsunuz. Bazı işleri çevrenizle paylaşabilirsiniz. 
 • KOVA: Son günlerde iş yaşantınızda değişimler yaşıyorsunuz. Aklınıza gelen çılgın düşüncelerden vazgeçmeli ve fırsatları kullanmalısınız. Çevrenizde sizin kontrolünüz dışında gelişen olaylara hazırlıklı olun. 
 • BALIK: Çevrenizde gelişen olayların iyi takipçisiniz. Ama bugün duygularınızı kendinize saklamak istemeyeceksiniz. Otoriteye başkaldırmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyorsunuz. Bugün sakin kalmayı denemelisiniz.

19 Mayıs gününe damga vuran olaylar

 • Mustafa Kemal Paşa, Milli Mücadeleyi başlatmak için, Bandırma vapuruyla İstanbul'dan ayrılarak Samsun'a çıktı. 19 Mayıs, 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla millî bayram olarak kabul edildi. 1919
 • İstanbul Dolmabahçe Stadyumunun temeli atıldı. 1940
 • İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği ile İstanbul Teknik Üniversitesi Talebe Birliği birleşti. Böylece, kısa adı TMTF olan Türkiye Milli Talebe Federasyonu kuruldu. 1948
 • Güney Kore'de yapılan darbeden sonra, Başkan Po Sun Yun, görevinden istifa etti. 1961
 • Valery Giscard d'Estaing Fransa cumhurbaşkanlığına seçildi. 1974
 • Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alpaslan Türkeş "Katil Ecevit", "Komünistler Moskova'ya", "Elde kuran, hedef Turan" sloganlarını yasakladı. 1977
 • 1 Mayıs günü sokağa çıktıkları için tutuklanan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran ve 330 partili serbest bırakıldı. 1979
 • Türkiye, Fransa'dan Yılmaz Güney'in iadesini istedi. 1982


Günün testi

Günün videosu


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İftar yemeğinde 13 kişiye virüs bulaştı