Güneş lekelerine karşı hızlı ve doğal çözümler

Özellikle yaz aylarında yüzde, kollarda ya da dekolte bölgelerinde görülen güneş lekeleri oldukça can sıkıcı olabiliyor ancak doğal birkaç çözümle bu sorunun önüne geçebilirsiniz... İşte güneş lekeleri hakkında her şey ve doğal çözüm yolları

28 Temmuz 2021, Çarşamba 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
GÜNEŞ LEKELERİ NEDİR?

GÜNEŞ LEKELERİ NEDİR?

Güneş lekeleri, korunmasız şekilde güneşe maruz kaldıktan sonra ciltte gelişen kahverengi lekelerdir. Bunun nedeni UV radyasyonun, melanosit adı verilen pigmentli cilt hücrelerinin çoğalmasına neden olmasıdır.

Şekil ve büyüklük bakımından farklılık gösterirler ve genellikle yüzünüz, omuzlarınız, ön kollarınız ve ellerinizin arkası gibi vücudunuzun güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde meydana gelirler.

Gerçek güneş lekeleri zararsızdır ve kanserli değildir ancak estetik amaçlarla tedavi edilebilir ya da doğal çözüm yollarıyla giderilebilir

GÜNEŞ LEKELERİ NEDEN OLUR?

GÜNEŞ LEKELERİ NEDEN OLUR?

 • Korumasız güneş ışınlarına maruz kalmak
 • yetersiz ya da yanlış koruma ürünleri kullanmak
 • kötü kozmetik ürünlerle ve makyajla güneşe çıkmak
 • çok fazla güneşte kalmak
 • açık tenli olmak
 • 40 yaşının üstünde olmak

güneş lekeleri oluşumunu tetikleyen durumlardır

Bununla birlikte bağışıklık sisteminin düştüğü dönemlerde veya kötü beslenme nedeniyle ya da hamilelik gibi özel durumlarda güneş lekeleri riski artabilmektedir.

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER?

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER?

Yazın teninize yansıttığı güzel bronzluğu yok eden güneş lekelerinden kurtulmak için yapabileceğiniz bazı doğal yöntemler hızla etkisini gösterecektir. Güneş lekeleri nasıl geçer? İşte güneş lekeleri için bazı doğal çözüm yolları...

Güneş lekelerine iyi gelen doğal besinler şöyledir;

 • Aloe vera
 • Meyan özü
 • C vitamini
 • Limon suyu
 • E vitamini
 • Elma sirkesi
 • Yeşil çay
 • Siyah çay
 • Kırmızı soğan
 • Bal


BAL

BAL

Antioksidanlarla dolu bal, yıllardır cilt ürünlerinde kullanılmaktadır. Yeni hücre büyümesini desteklediğine ve cilde uygulandığında güneş lekelerinin yok olmasına yardımcı olabilir.

Bal kuru ciltleri nemlendirir ve lekelerin kaybolmasında etkilidir. İyileştirici ve doku üretimini arttıran özelliği sayesinde cildinizi yeniler.

GÜNEŞ LEKELERİ İÇİN BAL MASKESİ

Öncelikle cildinizi temizleyin. Bir yemek kaşığı şeker, bir yemek kaşığı içme suyu, yarım limon suyunu karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın ve 5 dakika bekletin. Duruladıktan sonra 1 yemek kaşığı bal ve yarım limon suyunu karıştırın ve bir pamukla cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Bu maskeye mutlaka gece yapmalısınız, güneşe çıktığınız maske de güneş lekesine sebep olabilir.

C VİTAMİNİ

C VİTAMİNİ

Bu doğal antioksidanın, konu cildiniz ve güneş olduğunda birçok faydası vardır . Topikal L-askorbik asit cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korur, Kolajen üretimini destekler ve koyu lekelerin aydınlatılmasında etkili olduğu bulunmuştur.

GÜNEŞ LEKELERİ İÇİN LİMON SUYU KULLANIMI

Güneş lekelerine karşı en etkili malzemelerden biri limon suyu. İçerdiği asit sayesinde ölü derilerden kurtulmanızı sağlarken ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına da yardımcı olur. Bunun için limon suyunu güneş lekelerinin bulunduğu bölgelere sürüp 20 dakika boyunca bekletip ardından bu bölgeyi yıkayın.

Ancak önemli de bir uyarımız var. Cildinizde limon suyu varken güneşle hiçbir şekilde temas etmemeli. Bu yüzden bu yöntemi gece uygulamanız daha doğru olacaktır. Ayrıca limon suyu asitli olduğu için hassas cilde sahip olanlar kaşıntı ve kızarıklıklarla karşılaşabilir. Cildiniz hassassa bu yöntemi pek tercih etmeyebilirsiniz.

SİYAH ÇAY

SİYAH ÇAY

2011 çalışması Siyah çayın, dört hafta boyunca haftada altı gün, günde iki kez uygulandığında, kobaylar üzerindeki tabaklanmış lekeler üzerinde cilt aydınlatıcı bir etkisi olduğunu buldu.

GÜNEŞ LEKELERİ İÇİN ÇAY MASKESİ

Öncelikle çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Ardından süzüp çay tanelerini kaseye alın. Üzerine limon ve balı ilave edin. Hazırlanan karışımı gözlerine dikkat ederek tüm cildinize uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra dairesel hareketlerle temizleyin.

Çay ile yapacağınız maske ile cildinizdeki güneşten gelen zararlı ışınlardan oluşan lekeleri giderebilirsiniz. Bu maske ile ciltteki lekeler gitmekle kalmayıp aynı zamanda gözenekleri de sıkılaştıracaktır.

E VİTAMİNİ

E VİTAMİNİ

Zengin bir E vitamini takviyesi almak, güneşin zararlarına karşı koruma sağlar ve özellikle C vitamini ile birlikte alındığında cildinizin sağlığını iyileştirebilir. E vitamini yağı uygulamak , cildiniz için güneşin zararlarına karşı daha fazla fayda sağlar ve güneş lekelerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Güneş lekelerini yok etmek için, E vitamininden zengin beslenmenin yanı sıra eczaneden alacağınız e vitamini kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Düzenli uygulamanız gerektiğini ve uygulama sonrası güneşe çıkmamanız gerektiğini unutmayın.


Reçetesiz satılan güneş lekesi kremleri

Reçetesiz satılan güneş lekesi kremleri

Yüzünüzdeki güneş lekelerini gidermek için evde uygulayabileceğiniz reçetesiz satılan birçok topikal krem ​​vardır. Glikolik asit, hidroksi asit, hidrokinon, kojik asit veya deoksiarbutin içeren kremleri arayın.


MEYAN

MEYAN

Meyan özündeki aktif bileşenlerden bazıları, hamile kadınlarda yaygın olan ve “hamilelik maskesi” olarak adlandırılan melazma gibi güneşe maruz kalmanın neden olduğu diğer cilt renk bozukluklarını ve güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Güneş lekelerini hafifletmek için kullanılan birçok topikal krem, meyan özü içerir.

GÜNEŞ LEKELERİNİ GİDEREN MEYAN ÖZÜ MASKESİ

3 tatlı kaşığı meyan kökü tozu ve 1 yemek kaşığı sütü cam bir kasede macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Macun kıvamı olmadıysa, malzemelerden bir miktar daha ilave edebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, cilt pigmentasyonunu hafifletmeye ve cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

GÜNEŞ LEKELERİNİ GEÇİREN ELMA SİRKESİ MASKESİ

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 2 çay kaşığı demlenip soğumuş yeşil çay
 • 5 çay kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı bal

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra sivilceli bölgelerin üzerine masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz.  

KIRMIZI SOĞAN

KIRMIZI SOĞAN

Kurutulmuş kırmızı soğan kabuğu, 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre cildi aydınlatabilecek maddeler içeriyor.

LEKELERİ GİDEREN KIRMIZI SOĞAN UYGULAMASI

Bir dilim kırmızı soğanı güneş lekesinin üzerini ovarak cildinize uygulayın. Güneş lekeleri eğer yüzünüzdeyse soğanın gözlerinizle temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Daha sonra bölgeyi durulayın ve kokudan kurtulun. Bu doğal çözümler uygulamaya başlandıktan 1,5-2 ay kadar sonra etkisini gösterecektir.

SÜT

SÜT

Tıpkı ayran gibi, süt de güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek laktik asit bakımından yüksektir. Ekşi sütün cilt renk değişikliği tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

LEKELERİ İÇİN CİLDİ AYDINLATAN SÜT MASKESİ

 • 1 fincan süt
 • 1 kaşık yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım limonun suyu

Cilt beyazlaştırıcı süt, bal ve limon suyu maskesini denemeden önce hatırlatayım. Cildiniz çok hassas ise maske karışımını direkt yüzünüze uygulamayın.

YEŞİL ÇAY

YEŞİL ÇAY

Bazı kaynaklar cilde yeşil çay poşetleri uygulamanın güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yeşil çay poşetlerinin etkinliği konusunda özel olarak herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, yeşil çay ekstraktının depigmentasyon etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

GÜNEŞ LEKELERİ İÇİN YEŞİL ÇAY UYGULAMASI

 • Bir sıcak suyun içerisine yeşil çay poşetini bırakın.
 • Bir süre bekledikten sonra poşeti pamuğa sıkın. Son olarak bu pamukla lekelerin üzerinden geçin.
 • Bu yöntemi günde iki kez kullanabilirsiniz.

AYRAN

AYRAN

Ayran, cildinizi temizleyen ve yüzünüzü temizleyen laktik aside sahiptir. Zerdeçal macunu cildi enfeksiyonlardan korur ve doğal bir parlaklık verir. Besan cildinizin adaletini arttırır.

 • 3 çay kaşığı ayran
 • 1 tatlı kaşığı
 • Zerdeçal tozu

Tüm malzemeleri küçük bir yayda karıştırın ve ince bir hamur haline getirin. Bu macunu yüzünüze parmaklarınızla uygulayın ve kurumasını bekleyin. 20 dakika sonra, yüzünüzü yumuşak bir sabunla yıkayın ve kurulayın. Beklenen sonucu almak için bunu haftada bir kez yapın.


ALOE VERA

ALOE VERA

Aloe vera bitkilerinde bulunan aktif bileşikler olan aloin , güneş lekelerini ve diğer hiperpigmentasyonları hafifletebilir.

 • 4 yemek kaşığı aloe vera jelini (2 yaprak) bir blender'ın içerisine koyun.
 • Üzerine 2 yemek kaşığı yoğurt ve 6 yemek kaşığı salatalık suyu ilave edin.
 • Tüm malzemeleri güzelce karıştırın.
 • Hazırladığınız maskeyi cildinize sürün ve 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla durulayın


GÜNEŞ LEKELERİNE KARŞI MEDİKAL YÖNTEMLER

GÜNEŞ LEKELERİNE KARŞI MEDİKAL YÖNTEMLER

Güneş lekelerini giderebilecek veya görünümlerini önemli ölçüde azaltabilecek birkaç profesyonel tedavi mevcuttur. Bu tedavilerin tümü eğitimli bir cilt bakımı uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Lazer yenileme: Lazerle yüzey yenileme sırasında , güneşten zarar görmüş cilt tabakasını katman katman yok eden ışık huzmelerini iletmek için değnek benzeri bir cihaz kullanılır. Yüzde lazerle cilt yenileme, kaç güneş lekesinin tedavi edildiğine bağlı olarak 30 dakika ile iki saat arasında sürebilir. İyileşme genellikle 10 ila 21 gün arasında sürer.

Yoğun darbe ışığı (IPL): IPL , ciltteki güneş lekelerini hedeflemek için ışık enerjisi darbeleri kullanır. Bunu, renksiz noktaları ortadan kaldıran melanini ısıtarak ve yok ederek yapar. Bir IPL seansı genellikle 30 dakikadan az sürer ve çok az ağrıya neden olur veya hiç ağrıya neden olmaz. İhtiyaç duyulan seans sayısı kişiden kişiye değişir.

Kriyoterapi: Kriyoterapi, güneş lekelerini ve diğer cilt lezyonlarını sıvı nitrojen solüsyonu ile dondurarak yok eder. Güneş lekeleri gibi yüzeysel koyu lekelerin tedavisi için nitröz oksit (sıvı nitrojen yerine) kullanılabilir, çünkü o kadar agresif değildir ve kabarmaya neden olma olasılığı daha düşüktür. Kriyoterapi sadece birkaç dakika sürer ve genellikle iyi tolere edilir.

Kimyasal peeling: Bu prosedür, cilde bir asit solüsyonu uygulamayı içerir, bu da sonunda soyulan ve yeni cilde yol açan kontrollü bir yara oluşturur. Kimyasal peeling ağrılı olabilir ve birkaç dakika süren yanma hissine neden olabilir, ancak bu soğuk kompres ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir.

Mikrodermabrazyon: Mikrodermabrazyon , aşındırıcı uçlu özel bir aplikatör kullanarak cildinizin en dış tabakasını nazikçe çıkarır. Yaklaşık bir saat sürer, çok az veya hiç ağrıya neden olmaz ve anestezi gerektirmez. Tedaviden sonra cildiniz pembeleşecek ve gergin hissedeceksiniz


GÜNEŞ LEKELERİNİN RİSKLERİ VAR MI?

GÜNEŞ LEKELERİNİN RİSKLERİ VAR MI?

Güneş lekeleri zararsızdır ve sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmaz. Tedavi edilmeleri gerekmez ve doktorunuz genellikle güneş lekesi ile cilt kanseri gibi daha ciddi bir şey arasındaki farkı sadece ona bakarak söyleyebilir.

Güneş lekeleri için yapılan tedaviler genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi tedavi veya prosedürde olduğu gibi, her zaman bir miktar risk vardır. Herhangi bir evde tedaviyi kullanmadan önce daima doktorla konuşun.

Güneş lekeleriniz

 • normalden çok daha koyu ise,
 • boyutları büyüyorsa
 • kaşıntı, ağrı ya da kırmızılık varsa
 • kahverengi dışında bir renge sahipse

doktorunuzla görüşmenizde fayda olabilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Estetik operasyonları faciayla sonuçlanan 11 ünlü