Güneş'e en yakın 3. yıldız sistemi bulundu

Güneş'e en yakın 3. yıldız sistemi bulundu

Dünya'nın da içinde bulunduğu Güneş Sistemi'ne üçüncü en yakın yıldız sistemi bulundu

12 Mart 2013, Salı 15:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Astrophysical Journal Letters" dergisinde yayımlanan çalışmaya göre astronomlar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Wise teleskobunu kullanarak Dünya’dan 6,5 ışık yılı uzaklıkta bir çift sönmüş, kahverengi cüce yıldız keşfetti.

Birbirinin yörüngesinde dönen yıldızlara "WISE J104915.57-531906" adı verildi. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Bölümü’nden Prof. Kevin Luhman, "Bu yıldızlar, Güneş Sistemimizin son derece yakınında yer alıyor. Öyle ki 2006 yılına ait televizyon yayınları, şu an bu yıldızlara ulaşıyor" dedi.

Dünya’ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri, 4,1 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

İkinci en yakın yıldız sistemi ise 6 ışık yılı uzaklıktaki Barnard Yıldızı.

80 KAT DAHA FAZLA KÜTLEYE SAHİP 

Büyük yıldızlara gücünü veren nükleer tepkimeleri başlatamayacak kadar hafif olan kahverengi cüceler, yıldızlararası gaz bulutlarının çökmesi ile oluşuyor ve genellikle Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in kütlesinden 80 kat daha fazla kütleye sahip oluyor.

Yeteri kadar ısınamayan kahverengi cüceler, bir süre sonra sönüyor.

Prof. Luhman, kahverengi cücelerin yörüngelerinde gezegen olup olmadığını belirlemek için NASA tarafından üretilen ileri James Webb Uzay Teleskobu’nun kullanılacağını sözlerine ekledi.

AA 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saklı cennet Şenpazar doğa içinde izolasyon imkanı sunuyor