Güneşten korunmanın 10 yolu

Bahar bitmek üzere ve yaz ayları da kapıda kendini gösterir oldu. Yaz mevsiminde güneş lekelerinden ve güneş yanıklarından kaçınmamızı ve güneşten korunmamızı sağlayacak 10 yol...

23 Mayıs 2018, Çarşamba 15:38 Son Güncelleme:
A A

Cildin çevresel etkilere karşı koruyucu doğal bir koruyucu tabakası bulunuyor. pH değeri 5.5 olan bu doğal tabakanın sağlıklı kalması için aynı pH değerine sahip ürünler kullanılmalı. Bu nedenle kullandığımız güneş kremlerinin de pH değeri 5.5 olmalı.

Yaz günlerinde çantanızda her zaman güneş kremi bulundurun. Arada güneş kreminizi tazelemeniz gerekebilir.

Güneş ışınlarının yaklaşık %90'ı ince bulutlardan geçebilir. Bu nedenle sadece güneşli günlerde değil, bulutlu havalarda da güneş kremi kullanın.

Haftada 2-3 defa 10-15'er dakika sadece elinizin üzeri bile güneş görse, gerekli D vitamini sentezi için yeterlidir. Bu düşünce ile fazla güneş ışınına maruz kalmaktan kaçının.

Kar, kuma göre 5 kat, denize göreyse 3 kat daha fazla güneş ışınlarını yansıtır. Bu nedenle sadece yazın değil 4 mevsim güneşten korunmak gereklidir.

Fondötenler, BB kremler gibi bazı makyaj ürünleri SPF'li olsa da yine de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Eski güneş kremlerini kullanmayın. Güneş kremlerinin ömrü bir yıldır. Bir yıl sonunda etkileri azalır.

Güneş koruyucunuzu üstünüzü giyinmeden önce uygulayın. Giyindikten sonra, kollarınız, ayak bilekleriniz ve dekolteniz gibi güneşe maruz kalan kimi noktalarda uygulamada zorlanabilirsiniz.

Gün içinde çok terliyorsanız, sadece plajda değil günlük hayatınızda da suya dayanıklı güneş kremlerini kullanmayı tercih edin.

Güneş kremini uyguladıktan sonra dışarı çıkmadan en az 20 dakika bekleyin. Kremin etkisini göstermesi için zamana ihtiyacı var.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.