Güney Kore lideri ve Kuzey Kore lideri bir araya geldi

Güney Kore lideri ve Kuzey Kore lideri bir araya geldi

Güney Kore lideri Moon ile Kuzey Kore lideri Kim bir araya geldi. Türkiye saatiyle 03:30'da görüşen ikili bir ilki gerçekleştirdi

27 Nisan 2018, Cuma 07:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kim Jong Un, Güney Kore topraklarını ziyaret eden ilk Kuzey Kore lideri olarak tarihe geçti. Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri Ateşkes Köyü'nde bir araya geldi. Dünyanın konuştuğu görüntüler ekranlarda canlı olarak servis edildi. 
 

İLK KUZEY KORE LİDERİ OLDU


Görüşme için yerel saatle 06.40 sularında Pyongyang'dan yola çıkan  Kim, kendisinden az önce Panmunjom'a ulaşan Moon ile görüşmek için iki ülke  sınırının güney tarafına geçti. İki ülke liderlerinin 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı'ndan bu yana  üçüncü kez düzenlediği liderler zirvesinde Kim, Güney Kore topraklarına ayak  basan ilk Kuzey Kore lideri oldu. Ardından iki lider el ele kameralara poz verdi.

Kim-Moon görüşmesinde, daha önce Güney Kore makamlarından yapılan  açıklamaya göre, iki lider gündeminde Kore Yarımadası'nın yeniden birleşmesi, iki  Kore ilişkilerinin iyileştirilmesi ve nükleerden arındırılma konuları yer alacak. Tarihi zirve için bir araya gelen iki liderin, zirvenin yapılacağı  Panmunjom Ateşkes Köyü'nün Güney Kore'ye ait kısmında bulunan Barış Evi'nde kısa  bir sohbetin ardından yerel saatle 10.30'da resmi görüşmelere başlaması  bekleniyor.Görüşmenin ardından taraflar ayrı ayrı öğle yemeği yiyecek, öğle  arasından sonra tekrar bir araya gelerek birlikte fidan dikecek. İki ülkeden  getirilen toprakların serpileceği çam fidanının dikileceği yerin yanına "Buraya  barışı ve refahı ekiyoruz." yazılı bir anıt taşı konulacak. İki ülke liderleri bir günlük zirvenin sonucunu ortak basın  toplantısıyla duyurmadan önce beraber kısa bir yürüyüş yapıp sohbet edecek.  Zirve, Moon'un ev sahipliğinde yapılacak akşam yemeğiyle sona erecek.
 

AÇIKLAMA GELDİ


Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore Devlet Başkanı  Moon Jae-in'in tarihi görüşmesinde iki liderden olumlu mesajlar geldi. Sabahın erken saatlerinde Pyongyang'dan yola çıkan Kim, iki ülke  sınırındaki Panmunjom'un güney tarafına geçerek Barış Evi'nde Güney Kore Devlet  Başkanı Moon ile görüştü.

İki liderin önce el sıkışması, Güney Koreli askerlerden oluşan tören  mangasını selamlaması ile başlayan zirve akışı kapsamında Kim, Barış Evi'ndeki  ziyaretçi defterini imzaladı. Kim, "Şu andan itibaren yeni bir  tarih başlıyor,  bir barış çağının tarihi başlangıç noktasında." ifadesini kaleme aldı. Öngörülen program akışından 15 dakika önce başlayan zirvede, Kuzey  Kore lideri Kim'in  şubat ayında Güney Kore'ye özel temsilci sıfatıyla gönderdiği  kız kardeşi Kim Yo-jong da yer aldı.

Görüşmenin basına açık bölümünde Kim, Güney Kore Devlet Başkanı Moon  ile açık, samimi ve dürüstçe bir görüşme gerçekleştireceğini belirterek, zirveden  iyi bir sonuç almayı umduğunu söyledi.  "Bunun (zirvenin) geçmişteki gibi uygulanamayan sonuçları olması  yerine geleceğe kararlılıkla bakarken, birlikte el ele  yürüyebileceğimiz bir  şans olmasını umuyorum." diyen Kim, Moon'a "bu tarihi yerde" olmaktan çok heyecan  duyduğunu belirtti. Kim, Moon'a kendisi ile buluştuğu için teşekkür etti.
 

BARIŞIN SEMBOLÜ OLDU


Moon ise zirveyi düzenlemeyi kabul ettiği için Kim'e teşekkürlerini  sunarak, "Başkan Kim, askeri demarkasyon hattını geçti. Böylelikle Panmunjom, bir  ayrılığın değil barışın sembolü oldu." yorumunu yaptı. Dünyanın gözleri ve kulaklarının Panmunjom'a çevrildiğini vurgulayan  Güney Kore Devlet Başkanı Moon, denizaşırı ülkelerdeki vatandaşların yanı sıra  iki ülke halklarının zirveden beklentilerinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Moon, zirvede bir anlaşmaya ulaşmayı, dünyada barışı dileyen herkes ve  kendi halkları için mükemmel bir hediye oluşturabilmeyi dilediğini belirtti. Görüşmenin bitmesinin ardından Kim, siyah bir limuzine binerek  Panmunjom'un kuzey tarafına geçti. Öğleden sonra iki lider görüşmelerine devam  edecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Panama'da 6 büyüklüğünde deprem