Güney Kore'den Kuzey Kore'nin kömür ihracatına tedbir

Güney Kore, Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptırımları kapsamında Kuzey Kore'den kömür ihracatını engellemek üzere önlemlerini arttırdığını açıkladı

19 Temmuz 2018, Perşembe 10:28
A A
Güney Kore'den Kuzey Kore'nin kömür ihracatına tedbir

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, en son ocak ayında Kuzey'den kömür yüklediğinden şüphelenilen Togo bandıralı bir geminin ülkenin kara sularından geçişine izin verilmediği, öncesinde iki uluslararası geminin daha sahil güvenlik tarafından engellendiği belirtildi.

Açıklamada, tedbirlerin artarak devam edeceği ifade edildi.

BM Yaptırımlar Komitesi'nin yayınladığı yıllık raporda yer alan, geçen yıl Kuzey Kore'den kömür taşıyan iki geminin Güney Kore limanlarına girmesine izin sağlanarak Kuzey'e yönelik uluslararası yaptırımların ihlal edildiği iddiasına da değinilen açıklamada, bu iddiaların soruşturulduğu, sorumluların kim olduğu ve kömürün nereye aktarıldığının belirlenerek gerekli cezaların verileceği kaydedildi.

Güney Kore bu konuda resmi tutum olarak Kuzey'in tamamen nükleer silahlardan arındırılana kadar uluslararası yaptırımların sürüdürülmesi gerektiğini savunuyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.