Cezeri

Cezeri Haberleri

Türkiye’nin ilk uçan arabası havalandı

Türkiye’nin ilk uçan arabası havalandı

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.
Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri havalandı

Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri havalandı

BAYKAR tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.
İlk yerli süper kahraman animasyonu

İlk yerli süper kahraman animasyonu

Aksiyon ve macera türündeki anlatımıyla çocukların bilime olan ilgisine katkıda bulunmayı hedefleyen filmde, alışıldık süper kahramanların yerine "Hezarfen", "Hayyan", "Cezeri" ve "Lagari" gibi yerli bilim insanları yer alacak. "Efsane Takım-Bilim Kahramanları" 3 nisanda vizyona girecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının da destekleriyle hazırlanan "Efsane Takım-Bilim Kahramanları", dikkat çekici hikayesiyle çocuklara yerli bilim insanlarının yakından tanıtılması amaçlanıyor. Dukka Medya tarafından hayata geçirilen ve hazırlıkları 3 yıl süren animasyon filminin senaryosunda, aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapan Suat Emuce imzası bulunuyor.
El Cezeri kimdir? El Cezeri neyi icat etmiştir?

El Cezeri kimdir? El Cezeri neyi icat etmiştir?

13. yüzyılın büyük mühendisi Cezeri, evrensel bilim tarihinin görkemli dehalarından biri olarak kabul ediliyor. Birikimi, icatları, bakış açısı ve mühendislik felsefesi itibariyle Cezeri, elliden fazla makine ve aracın teknolojik tasarımlarını yapmış ve bu makineleri teorik planlamada bırakmayıp üretmiş ve çalıştırmıştır. Bu büyük dehayı merak edenler internette El Cezeri kimdir? El Cezeri neyi icat etmiştir? Sorularını aratıyor. İşte El Cezeri’nin bilinmeyen hikayesi…
Sosyal medya hesaplarınızdan sizi dinliyorlar

Sosyal medya hesaplarınızdan sizi dinliyorlar

Sosyal medya üzerinde "Cezeri Siber Güvenlik Akademisi" adıyla bir araya gelen "beyaz şapkalı" hackerlar, KKTC’de üniversite öğrencilerine konferans verdi