Ergenlik Bulgulari

Ergenlik Bulgulari Haberleri

Gecikmiş ergenlik tedavi yöntemleri nelerdir?

Gecikmiş ergenlik tedavi yöntemleri nelerdir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları & Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Boyraz “Gecikmiş ergenlik tedavi yöntemleri” hakkında bilinenleri sizler için anlattı. Çocuklarda gecikmiş ergenlik, ergenliğin zamanında olmamasına denir. Kızlarda 13 yaşında ergenlik bulguları yoksa ve 16 yaşına kadar ergenlik görülmediyse gecikmiş ergenlik tanısı konmaktadır. Bu durumda kızlarda östrojen hormonu tedavisi uygulanmaktadır. Erkeklerde ise testosteron hormonu tedavisi başlanmalıdır.
Erken ergenlik nedir, zararları nelerdir?

Erken ergenlik nedir, zararları nelerdir?

Erken ergenlik nedir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları & Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Boyraz “Erken ergenlik nedir? Zararları nelerdir?” hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı. Çocuklarda erken ergenlik tanısı kızlarda 8 yaş, erkeklerde ise 9 yaşından önce erken ergenlik bulgularının başlamasına denir. Erken ergenlik zararları çocuklarda boy kısalığı yapabilmekte, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini de etkilemektedir. Bu durumlar tespit edildiğinde gerekli ultrason ve hormon tetkikleri yapılarak erken ergenlik tanısı konulup tedaviye başlanmaktadır.
Çocuğunuz erken ergenliğe girmiş olabilir mi?

Çocuğunuz erken ergenliğe girmiş olabilir mi?

Erkeklerde 9, kızlarda 8 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının erken ergenlik olarak tanımlandığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Özkılıç, erken ergenliğin tedavisi hakkında bilgi verdi.