Gebeliğin 8. Haftasında neler olur? Hamilelik pilatesi nedir?

Gebeliğin 8. Haftasında neler olur? Hamilelik pilatesi nedir?

Gebeliğin 8. haftası bebeğin embriyodan fetüse geçişinin yaşandığı zaman dilimidir. Gebelik belirtilerinin yoğun olarak yaşandığı bu dönem oldukça zorlu ve yıpratıcı geçiyor olabilir. Mide bulantıları, sabah rahatsızlıkları, yorgunluk belirtileri, mide sorunları bu dönem yoğun olarak görülüyor. Peki, Gebeliğin 8. Haftasında neler olur? Hamilelikte göğüs ucu neden kararır? Hamilelikte kaç kilo alınmalı? Hamilelikte MR çektirilir mi? Hamilelik pilatesi nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelikle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.
Vücut şeklimiz sağlığımız hakkında ne söylüyor?

Vücut şeklimiz sağlığımız hakkında ne söylüyor?

İster fazla kilolu olun, ister iri kemikli... Sonuçta hepimiz vücudumuzla ilgili sorunlar yaşıyoruz, öyle değil mi? Birçoğumuz, vücut şeklimizin sağlığımız üzerindeki etkisinin farkında değiliz. Vücut yapımız kalp rahatsızlıklarından PMS dönemi hastalıklarına kadar bünyemizde pek çok sorun yaratabiliyor.
Bebeklerde konak neden olur? Bebeklerde konak nasıl temizlenmeli?

Bebeklerde konak neden olur? Bebeklerde konak nasıl temizlenmeli?

Seboreik dermatit olarak da bilinen seboreik egzama ya da diğer bir değişle konak, kızarıklığa, pullu lekelere ve kepeklenmeye neden olan çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kafa derisini etkiler, ancak yüz, üst göğüs ve sırt gibi vücudun yağlı bölgelerinde de gelişebilir. Bebekler bu durumu geliştirdiğinde, bebek konağı olarak adlandırılır. Tipik olarak, doğumdan sonra ilk birkaç hafta içinde gelişir ve genellikle birkaç hafta veya ay içinde yavaş yavaş kaybolur. Peki, Bebeklerde konak neden olur? Bebeklerde konak nasıl temizlenmeli? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melike Özberk Koç bebeklerde konak hakkında bilgi verdi.
Bitki çaylarının faydaları nelerdir? Hangi bitki çayı neye iyi gelir?

Bitki çaylarının faydaları nelerdir? Hangi bitki çayı neye iyi gelir?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bağışıklığınızı güçlendirme yöntemleri aramaya başlayabilirsiniz. Soğuk havaların başlaması hastalıkların çoğalmasına neden oluyor. Hastalığa yakalanmamak için alınan önlemler gerçekten hastalığa yakalanmamanız için fayda sağlıyor veya daha hafif atlatmamıza yardımcı oluyor. Bitki çayları hastalıklar için alınabilecek en iyi önlemlerin başında geliyor. Hangi bitki çayı neye iyi geldiğini bilmek hastalığa yakalanmadan kurtulmamızı yada hafif atlatmamızı sağlıyor. Eğer "bitki çaylarının faydaları nelerdir, hangi bitki çayı neye iyi gelir" merak ediyorsanız detaylar haberimizde.
Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı nedir?

Sindirim sisteminin başından sonuna bütün noktalarını tutabilen ve belirtilerinin başka hastalıklarla karıştırılması dolayısıyla çok geç teşhis edilebilen bir hastalık Crohn. Daha çok bağırsaklarda görülse de gözler, damarlar ve cilt gibi akla gelmeyecek birçok noktada sorunlara yol açan bu hastalığın en tipik belirtileri ise genellikle şiddetli seyreden karın ağrısı ve kilo kaybı. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu Crohn hastalığı nedir, Crohn hastalığı nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarını açıkladı.
Rahim duvarı kalınlaşması nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması ne demektir? Rahim duvarı kalınlaşmasının sebepleri nelerdir? Bu durum nelere yol açar? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel, rahim duvarı kalınlaşmasıyla ilgili bilgi verdi.
Gebelikte kilo kontrolü için ne yapılmalı? Hamileler nasıl beslenmeli? Gebelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kilo kontrolü için ne yapılmalı? Hamileler nasıl beslenmeli? Gebelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kilo almamak için bazı kurallara uymak ve alışmak zor olabilir. Özellikle de hayatınızda karbonhidratları sıklıkla tüketiyorsanız. Gebelikte bazen de çevredeki insanlar da bizi yemeğe teşvik eder. Ancak gebelikte çok fazla kilo almak erken doğum riskini ve doğum komplikasyonlarını artırabilir. Peki, Gebelikte kilo kontrolü için ne yapılmalı? Hamileler nasıl beslenmeli? Gebelikte nelerden uzak durulmalı? Gebelikte kaç kilo alınmalı? Gebelikte hangi ayda kaç kilo alınmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nihal Çetin gebelikte kilo kontrolü ve beslenme konusunda bilgi verdi.
Hamile kalmak için en uygun zaman hangisi?

Hamile kalmak için en uygun zaman hangisi?

Çocuk isteyen çiftler genellikle korunmayı bıraktıkları gibi hamileliğin başlayacağını düşünür. Fakat gebelik için göz önünde bulundurulması gereken durumlar vardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel, hamile kalma dönemlerini anlattı.
Propolisin faydaları nelerdir?

Propolisin faydaları nelerdir?

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip olan propolisi uzmanlar, mevsim geçişlerinde de öneriyor. Propolis faydalarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara sizler için detaylandırdı.
21'inci yüzyılın vebası: İklim krizi

21'inci yüzyılın vebası: İklim krizi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); aşırı sıcaklıklar, stres, sıtma ve kolera gibi hastalıklarla insanlara doğrudan zarar veren iklim krizini 21’inci yüzyılın en büyük sağlık tehdidi olacağını dile getirdi. DSÖ, 101 ülkede yapılan araştırmaya göre; devletlerin karşı karşıya bulundukları felakate yeterli şekilde hazırlanmadıklarını, iklim kriziyle mücadele için gerekli finansmanın ayrılmadığını vurguladı. Öte yandan, bugün 5 Aralık Dünya Toprak Günü. Dünya genelinde toprak kirliliği yüzünden yılda 420 bin kişi ölüyor.
Hormon testi nedir? Hormon testi ne işe yarar?

Hormon testi nedir? Hormon testi ne işe yarar?

Hormon testi nedir? Hangi durumlarda uygulanır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel, hormon testiyle ilgili merak edilenleri anlattı.
Ovülasyon nedir? Ovülasyon dönemi belirtileri

Ovülasyon nedir? Ovülasyon dönemi belirtileri

Ovülasyon, menstrüasyon sırasında dişilerde bir yumurtanın salgılanması anlamına gelir. Yumurtalık folikülü adı verilen yumurtalık kısmının bir kısmı bir yumurtayı boşaltır. Ovülasyon sırasında ayrıca bir yumurta, oosit veya dişi gameti olarak da bilinir. Sadece olgunluğa eriştiğinde serbest bırakılır. Ovüllasyon nedir, ovülasyon dönemleri nelerdir sorularının cevaplarını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Karamürsel açıkladı.
Hafta hafta gebelik: Hamilelikte mantar neden olur? Hamilelikte hazımsızlık sorunları nasıl geçer?

Hafta hafta gebelik: Hamilelikte mantar neden olur? Hamilelikte hazımsızlık sorunları nasıl geçer?

Hamile olduğunuzun kesinleştiği dönemi atlattınız. Bir bebeği dünyaya getirme fikrini de yavaş yavaş alışmaya başlıyorsunuz. Bu dönem oldukça heyecan vericidir. Ancak gebelik semptomlarını idare etmek zor olabilir. Gebeliğin 6. haftasında belirtiler daha belirgin ve yorucu hale geliyor. Gebelikle birlikte bazı sorunlar da ortaya çıkıyor. Peki, Hamilelikte mantar neden olur? Hamilelikte hazımsızlık sorunları nasıl geçer? Hamilelikte kasık ağrıları endişelendirmeli mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat, gebelik döneminde ortaya çıkan sorunları ve doktor seçiminin önemini anlatıyor.
Makyaj çantaları tehlike saçıyor

Makyaj çantaları tehlike saçıyor

Makyaj çantaları, özen gösterilmediğinde sağlığı tehdit eden en tehlikeli bakterilerin yuvası oluyor. Güzelleşirken farkında olmadan hastalık kapabiliriz.
Göz kuruluğu neden olur?

Göz kuruluğu neden olur?

Göz kuruluğu, toplumda sık olarak gözlenen ve genelde hastalar tarafından bilinen bir hastalıktır. Dünyada milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu hastalık yaklaşık yüzde 35 oranında gözlenmektedir. Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay göz kuruluğu neden olur sorusunun cevabını verdi.
Erkek çocuklarda meme büyümesi (Jinekomasti) neden olur?

Erkek çocuklarda meme büyümesi (Jinekomasti) neden olur?

Bir erkeğin hayatındaki en ilginç zamanlardan biri de ergenliktir. Ergenlikte vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Ergenlikte vücut gelişir, testisler büyür, ses kalınlaşır, vücutta kıllanma başlar ve hormon üretimi artar. Bazı erkek çocuklarında meme büyümesi de olabilir. Buna Jinekomasti adı verilir. Ergenlik çağındaki erkek çocuklar için meme büyümesi çoğu zaman utandırıcı olabilir. Peki, Erkek çocuklarda meme büyümesi (Jinekomasti) neden olur? Meme büyümesi nasıl tedavi edilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran erkek çocuklarında görülen meme büyümesinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.
Geleneksel lezzet kurut hastalıklardan koruyor

Geleneksel lezzet kurut hastalıklardan koruyor

Kış mevsiminde şifa kaynağı olarak bilinen geleneksel lezzetlerden kurut satışa sunuldu. Uzun süre muhafaza etmek amacıyla yoğurdu kurutma yöntemi ile üretilen kurut, hastalıklardan koruyor, tansiyon, kalp ve şeker hastalıklarına iyi geliyor.
Bütünsel yaşam danışmanlığı nedir?

Bütünsel yaşam danışmanlığı nedir?

Genlerle nesilden nesile taşınan sadece göz renginiz ve hastalıklarınız değil… Mutsuzluk, bağımlılıklar ve travmalar… Tuğba Öztuğ, uzun yıllardır bütünsel yaşam danışmanlığı yaparak aile dizimi, reiki, yoga, nefes konularında bizlere hayat akışı içinde ihtiyacımız olan alanlarda ve kendimizi keşfetmek üzere çıktığımız yolda destek veriyor.
Çocuklara grip aşısı yaptırılmalı mı? Grip aşısı ne zaman yapılır?

Çocuklara grip aşısı yaptırılmalı mı? Grip aşısı ne zaman yapılır?

Soğuk havalarla birlikte grip enfeksiyonu vakaları da arttı. Yüksek ateş, öksürük, halsizlik ve kas ağrısı ile kendini gösteren grip, en çok çocukları, yaşlıları ve kronik hastalıkları olanları etkiliyor. Özellikle de kreş ve okullar gibi ortak alanlarda çocuklar enfeksiyonlardan daha çok etkileniyor. Peki, Çocuklara grip aşısı yaptırılmalı mı? Grip aşısı ne zaman yapılır? Çocuklarda soğuk algınlığı ve grip belirtileri nelerdir? İnfluenza nedir, belirtileri nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ grip aşısı hakkında bilgi verdi ve anne ve babaları bulaşıcı hastalıklara karşı uyardı.
Evcil hayvanlarınız için kış tavsiyeleri

Evcil hayvanlarınız için kış tavsiyeleri

Aralık ayına girdik ve resmen kış gelmiş oldu. Eğer bir köpek sahibiyseniz, kar demeden yağmur demeden köpeğinizi gezdirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Kedi sahipleri ise kışın evden dışarı adım atmasa bile kedisinin bir şekilde hastalık kapabileceğinin farkındadır. Uzun kış günlerinde evcil hayvanlarınızı hastalıklardan uzak tutmanız mümkün. İşte kış mevsiminde evcil hayvanlarınızın sağlığını korumanın yolları.