Nezle

Nezle Haberleri

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Soğuk algınlığı ve nezleye sık yakalanıyorsanız, kış aylarında bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye daha fazla dikkat etmelisiniz. Bağışıklık sisteminizin grip veya herhangi bir enfeksiyona karşı dayanıklı olması için yıl boyunca aktif çalışması lazım. Uzman Doktor Mehmet Ali Elmacıoğlu, kış mevsiminde bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirileceğini anlattı.
Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı üst solunum yolu enfeksiyonlarında bazen de hafif seyreden nezle ile birlikte olmaktadır. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunu Dr. Koray Hacıoğlu cevapladı. Hava değişimi, sıcaklık değişimi ya da burun kanallarının küçük olması gibi nedenlere bağlı olan burun tıkanıklığı için bebeklerin bulunduğu ortamı 22-24 derece aralığına getirmeliyiz. Nem oranı da yüzde 35-45 aralığında olmalıdır. Ayrıca okyanus suları gibi destekleyicilerden de faydalanabiliriz.
Virüs kapmamak için Osman Müftüoğlu’ndan 10 öneri

Virüs kapmamak için Osman Müftüoğlu’ndan 10 öneri

Havaalanları ve uçakların grip, nezle veya korona virüs benzeri mikropların en yoğun olduğu yerler olduğunu açıklayan Osman Müftüoğlu bu gibi ortamlarda virüs kapmamak için 10 öneriyi sıraladı.
Toplu alanlarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Toplu alanlarda bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Soğuk havaların etkisini gösterdiği şu günlerde nezle, gribal enfeksiyonlar, sinüzit, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, zatürre ve bronşit gibi hastalıklar sık görülüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Ceyhun Dalkan hastalıklardan korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı.
Uzmanlar çocuklarda süper enfeksiyona karşı aileleri uyarıyor

Uzmanlar çocuklarda süper enfeksiyona karşı aileleri uyarıyor

Kış aylarıyla birlikte soğuk algınlığı ve grip mevsimi de geldi. Özellikle çocuklarda artan grip ve benzeri hastalıklar her yıl değişiklik gösteriyor. Özellikle çocuklarda nezle ve griple başlayan hastalıklar daha sonra enfeksiyona dönüşebiliyor. Buna ‘Süper enfeksiyon’ ismi veriliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Vedat Oruk, virüs ve bakteriyel enfeksiyonun birleşimi olan süper enfeksiyonun daha çok çocukları hasta ettiğini belirterek, şekil değiştiren virüsler konusunda uyardı.
Hamileliğin 16. Haftasında neler oluyor? Hamilelikte ağız ve burun kuruluğu neden olur?

Hamileliğin 16. Haftasında neler oluyor? Hamilelikte ağız ve burun kuruluğu neden olur?

Hamileliğin 16. haftası bebek bekleyen çiftler için hamileliğin en heyecan verici dönemlerinden biri. Bebeğin ilk hareketlerini hissetmeye başlayacağınız bu dönemde uykusuzluk yaşayabilir, ruh halinizde ani değişiklikler hissedebilirsiniz. Peki, Hamilelikte ağız ve burun kuruluğu neden olur? Hamilelikte kullanılan multivitamin takviyeleri nelerdir? Hamilelik nezlesi nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat anlattı.
Çocukları kış hastalıklarından nasıl koruruz?

Çocukları kış hastalıklarından nasıl koruruz?

Uzmanlar, havaların soğumasıyla birlikte grip, nezle ve zatürre gibi hastalıklara bağlı ölümlerin olabileceği konusunda uyarıyor. Özellikle de çocukları grip, nezle ve zatürre gibi hastalıklardan korunmak için aşının önemine vurgu yapıyor. Peki, Çocukları kış hastalıklarından nasıl koruruz? Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Acar ileri derecelerdeki hastalıklardan korunma ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Grip veya nezleyken tüketilmemesi gereken gıdalar

Grip veya nezleyken tüketilmemesi gereken gıdalar

Havaların soğumaya başlamasıyla grip, nezle, farenjit, sinüzit gibi hastalıklar da yavaş yavaş kapıyı çalmaya başlıyor. Bu tür üst solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla burun tıkanıklığı, halsizlik, hapşırık, burun akıntısı gibi olumsuz durumlar ortaya çıkıyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş, üst solumun yolu enfeksiyonlarında uzak durulması gereken besinler hakkında bilgi verdi.
Bademcik şişmesi nasıl geçer? Bademcik hangi durumlarda alınır?

Bademcik şişmesi nasıl geçer? Bademcik hangi durumlarda alınır?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte nezle ve grip ile birlikte çocuklar başta olmak üzere en sık görülen hastalıklardan biri de bademcik enfeksiyonlarıdır. Bademcikler nedeniyle yaşanan nefes alma zorluğu, ağzı açık uyuma, horlama, büyüme-gelişme geriliği gibi durumlara karşı uzmanlar uyarıyor. Peki, Bademcik şişmesi nasıl geçer? Bademcik hangi durumlarda alınır? KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, bademcik enfeksiyonu ve tedavi yöntemlerini anlattı.
Sinüzitle başetme yöntemleri

Sinüzitle başetme yöntemleri

Yüzünüzü soğuktan koruyun Mevsim normallerine uygun giyinin. Çok soğuk, kuru ve rüzgarlı havalarda burun deliklerini ve yüzünüzü de koruyun. Kuru havalarda burun iç örtüsü de (mukozalar) kuruyor ve bu durum burun salgısını katılaştırıp, akımı zorlaştırarak sinüslerde daha kolay sıvı birikimi ve enfeksiyona yol açıyor. Nezle ve grip nedeniyle gelişen burun akıntısı ve burun tıkanıklığı da uzun bir süre devam ederse sinüslerde enfeksiyon gelişmesine yol açabiliyor. Ortamı nemlendirin Bulunduğunuz ortamın ısısına ve nemine dikkat edin; gerekirse bir köşeye koyacağınız bir kap sıcak su ile ortamı nemlendirin. Yastığınıza dikkat edin Yüksek yastıkta uyumak sinüs akıntılarının daha rahat geçişini sağladığı için başınızın yüksekte olmasına dikkat edin, yüksek yastık kullanın. Burun yıkaması yapın Tuzlu, karbonatlı sular ile bol bol burun yıkaması yaparak sinüs akıntılarını temizleyin. Evde 1 litre temiz ılık suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek bu karışımı kendiniz de yapabilirsiniz. Hijyeni sağlayın Bakteri ve virüsleri azaltmak için sık sık ortamı havalandırarak bulunduğunuz mekanın havasının temizlenmesine özen gösterin. Yorgan, battaniye ve halıları düzenli olarak temizletmeniz de ev tozu akarlarının azalmasını sağlayıp, alerjinin tetiklenmesini önlüyor. Sağlıklı beslenin Başta su olmak üzere bol sıvı tüketin; her gün sebze ve meyveye beslenmenizde yer verin; düzenli uyuyun. Bu şekilde bağışıklık sistemi kuvvetlenerek sinüziti tetikleyecek olası hastalıklara karşı koruyor. Grip aşısı yaptırın Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış “Özellikle kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üzerindeki kişiler gibi risk grubunda bulunanların grip aşısı yaptırmayı ihmal etmemesi gerekir” diyor.
Çocukları soğuk havalar değil kapalı ortamlar hasta ediyor

Çocukları soğuk havalar değil kapalı ortamlar hasta ediyor

Sonbaharın son ayına sayılı günler kaldı, kış ise kapıda. Kış aylarında özellikle çocukları etkileyen nezle, grip, zatürre, bronşit, farenjit ve tonsillit gibi hastalıkların tavan yaptığı bu dönemi daha kolay geçirebilmek için alınacak önlemler oldukça basit. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, çocukluk döneminde tedaviden ziyade hastalıktan korunmanın önemine dikkat çekiyor.
Bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler

Bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler

Eylül ayının gelmesi ile sonbahar soğukları kapımıza dayandı. Değişen hava sıcaklıkları ile birlikte halsizlik, nezle ve grip gibi hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bu hastalıklardan korunabilmek mümkün mü? Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. Sinem Usuk, açıkladı.
Grip ölüme neden olabilir!

Grip ölüme neden olabilir!

Havaların aniden ısınıp aniden soğuması ile soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi şikayetler arttı. Mevsim geçişlerinde sıklıkla rastlanan grip vakaları ile ilgili uzmanlar uyarıyor.
Sonbahar alerji ataklarını tetikleyebilir!

Sonbahar alerji ataklarını tetikleyebilir!

Yabani ot ve çalı polenlerinin ağustos sonu ve eylül ayı başında rüzgarla uzak bölgelere taşınabildiği, bu durumun özellikle alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artışa neden olduğu belirtildi.
Pencere kenarına yuva yapan kerkenezlere bakıyorlar

Pencere kenarına yuva yapan kerkenezlere bakıyorlar

Pencere kenarına yuva yapan kerkenezlere bakıyorlar
Halsizlik, gözlerde yanma, burun akıntısı... Şimdi yaz gribinin tam mevsimi

Halsizlik, gözlerde yanma, burun akıntısı... Şimdi yaz gribinin tam mevsimi

Her yıl bu zamanlarda halsizlik, gözlerde yanma, burun akıntısı ile karşılaşıyorsanız dikkat! Havanın ısındığı, doğanın canlandığı, güneşin yüzünü gösterdiği bu aylar alerjinin de habercisi... Polenler nedeniyle alerjik astım hastalarını uyaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinitin soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini belirtti
Alerjiyi nezle sanıp hafife almayın!

Alerjiyi nezle sanıp hafife almayın!

Bahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte alerjik hastalıklara bağlı bulgularda büyük bir artış yaşanıyor. Bahar alerjisi deyimi daha çok halk arasında “saman nezlesi” olarak bilinen alerjik rinittir. Burunda akıntı, hapşırık, kaşınma, gözlerde kızarıklık, sulanma gibi belirtiler gösterir ancak bunlarla birlikte astım bulgularında da artış olabilir. Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Cemalettin Dost Zeyrek bahar dönemlerinde özellikle çocuklarda alerjilere karşı alınması gereken önlemleri ve yapılması gerekenleri sıraladı
Dikkat! Alerji mevsimi başladı

Dikkat! Alerji mevsimi başladı

Baharın gelişinin habercilerinden biri de polenler... Ağırlıklı olarak bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler, alerjik rinite de yol açabiliyor. Peki alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi nedir, neden olur? Özellikle bahar aylarında artan ve grip ile karıştırılan saman nezlesi hakkında merak edilenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Rana Işık anlattı
Soğuk algınlığına ilaç olan besinler

Soğuk algınlığına ilaç olan besinler

Baharla birlikte artan salgın hastalıklara karşı bazı bitkiler koruyucu kalkan görev görüyor. Özellikle zencefil, mürver ve hünnap gibi bitkiler nezle, grip ve soğuk algınlığına ilaç gibi geliyor...
Bahar aylarının kabusu saman nezlesi

Bahar aylarının kabusu saman nezlesi

Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi nedir, neden olur? Özellikle bahar aylarında artan ve grip ile karıştırılan saman nezlesi hakkında merak edilenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kanan Abbaslı anlatıyor...