Rahim Agzi

Rahim Agzi Haberleri

Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir?

Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir?

Rahim ağzı açıklığı nedir? Normal doğum için gerekli olan rahim ağzı açıklığı ne kadar olmalıdır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan sorumuzu sizler için yanıtladı.
Doğumun başladığını nasıl anlarım?

Doğumun başladığını nasıl anlarım?

Doğumun başladığını gösteren bazı ögeler vardır, bunlardan en önemlisi gebeliğin son haftalarında, bebeğin doğum kanalına girmesinden dolayı rahmin tepe noktasında bir alçalma görülmesidir, bir diğer gösterge ise halk arasında nişan olarak bilinen ve doğum başlangıcından 24-48 saat önce gelen kanlı mukus akıntısıdır. Bu kanlı akıntı rahim ağzını tıkayan kanlı mukus tıkacıdır ve anne adayına doğum ağrılarının artık başlayacağının sinyalini verir. Su kesesinin açılması ve doğum ağrılarının aktif, belirleyici ve artan basınçla olması da doğum başlangıcının diğer göstergeleridir. Doğumun başladığını nasıl anlarım diyorsanız cevabı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gökaslan’ın anlatımıyla videomuzda.
Bebekler ve çocuklara hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı?

Bebekler ve çocuklara hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı?

Bebekler ve çocukların bazı hastalıklardan korunması için aşı takviminin takibi önemli. Tıbbi bir gereklilik olan aşı, bebeklerin ve çocukların enfeksiyonlardan korunması için hayati önem sahip. Peki, hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı? İşte çocuklar ve bebekler için aşı takvimi…
Diyet ve spor yaparak menopozu rahat atlatın

Diyet ve spor yaparak menopozu rahat atlatın

Menopoza girecek kadında adet düzensizliği ve lekelenmeler başlıyor. Bu yumurtalıkların tembelleştiğini, hormon salınımının azaldığını gösteriyor. Menopozu rahat geçirmek için diyetinize çok dikkat edin ve spor yapın.
Servikal yetmezlik nedir? Servikal yetmezlik nedenleri ve belirtileri nelerdir? Servikal yetmezlik tedavisi

Servikal yetmezlik nedir? Servikal yetmezlik nedenleri ve belirtileri nelerdir? Servikal yetmezlik tedavisi

Hamilelikte erken doğuma ve düşüğe sebebiyet veren kadın hastalıklarından bir tanesi de servikal yetmezliğidir. Bir diğer adıyla rahim ağzı yetmezlik olarak da bilinir. Eğer siz de servikal yetmezlik nedir merak ediyor, rahim ağzı yetmezliği nedenleri ve belirtilerini öğrenmek istiyorsanız "Servikal yetmezlik nedir? Servikal yetmezlik nedenleri ve belirtileri nelerdir? Servikal yetmezlik tedavisi" haberimize bir göz atın.
Rahim ağzı kanserine karşı aşılı önlem

Rahim ağzı kanserine karşı aşılı önlem

Kanser, modern çağda ölüm sebepleri arasında en üst sıralarda yer alan bir hastalık olarak yer alıyor. Gelişmeden önce tanıyabildiğimiz ve önlemini alabildiğimiz kanser türleri ise çok az sayıda. “Rahim Ağzı (Serviks) kanseri gerek erken tanı gerekse gelişmesini önleyebilme konusunda belki de en şanslı olduğumuz kanser türüdür” ifadelerini kullanan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü rahim ağzı kanserinin tedavi yöntemini ve alınacak önlemleri anlattı.
Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? (Yumurtlama takvimi)

Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? (Yumurtlama takvimi)

Yakın gelecekte hamile kalmaya planlıyor veya hamilelikten korunmaya çalışıyorsanız ne zaman yumurtlayacağınızı bilmek önemli. Yumurtlama dönemini hesaplayarak veya yumurtlama takvimi oluşturarak hamile kalma olasılığınızı büyük ölçüde artırabilir ya da hamile kalmaktan korunabilirsiniz. Peki, yumurtlama günü nasıl hesaplanır? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt yumurtlama dönemini hesaplama ve yumurtlama takvimini oluşturmanın yollarını anlattı.
Rahim ağzı yetmezliği düşüğe neden olur mu?

Rahim ağzı yetmezliği düşüğe neden olur mu?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir; Rahim ağzı yetmezliği düşüğe neden olur mu? Konusuyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı. Rahim ağzı yetmezliği tekrarlayan düşüğün nedenlerinden birisidir. Tekrarlayan düşüğü olan hastalarda gebelik takipleri yapılır, rahim ağzının 25mm altında olduğu olgularda dikkatli olunmalı eğer geçmişinde düşük problemi yaşanmışsada mutlaka gebeliğin 11 ve 13. Haftaları arasında da rahim ağzına dikiş işlemi uygulanmalıdır. Rahim ağzı yetmezliği durumlarda uygulanan destekleyici tedavi düşük problemini büyük oranda önlemektedir.
Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri nedir?

“Rahim ağzı kanseri nedir?” Sorusunu Dr. Taner Usta cevapladı. Rahim ağzı kanseri, rahmin vajenden görülen kısmında kontrolsüz hücre büyümesidir. Bunu artıran en önemli etken HPV virüsüdür, bunun olup olmadığını da yapılacak smear taraması ile anlamak mümkündür.
Hamileliğin 36. haftasında neler oluyor? Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir?

Hamileliğin 36. haftasında neler oluyor? Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir?

Hamileliğin 36. haftası hamileliğinizin son ayına ulaştığınız anlamına geliyor. Hamileliğin hemen hemen her ayında değişen ve çoğu zaman yıkıcı hale gelen hamilelik belirtilerine rağmen bu son ayın keyfini çıkarın. Her hamilelik benzersizdir, bu yüzden her anını doğru beslenerek geçirmek önemli. Doğumda sizi nelerin beklediğini bilmiyor, bu konuda endişeleriniz veya korkularınız artmış olabilir. Sizin için doğum öncesi ve doğum anı ile ilgili merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat’ a sorduk. Peki, Hamileliğin 36. Haftasında neler oluyor? Makat geliş bebek nedir? Neden olur? Hamile yogasıyla doğum nefes çalışmasının önemi nedir? Doğum nasıl gerçekleşir? Aşamaları nelerdir? Doğum sürecinde rahim ağzı açıklığı nedir? İşte merak edilen soruların cevapları…
Hamileliğin 34. haftasında neler oluyor? Bebeğim karnımda beni duyabilir mi?

Hamileliğin 34. haftasında neler oluyor? Bebeğim karnımda beni duyabilir mi?

Hamileliğin 34. haftası doğuma yaklaştığınız ve bebeğinizin de büyümeye devam ettiği bir dönemdir. Bebek bekleyen anneler için en stresli dönem olan bu dönemde kramplar, kasılmalar ve ağrılar sık görülen hamilelik belirtilerindendir. Doğumun gerçekleşeceği zamana çok az bir süre kala Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelik süreci ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Peki, Hamileliğin 34. haftasında neler oluyor? Prematüre nedir? Prematüre doğuma neler sebep oluyor? Hamilelikte kramp neden olur ve ne zaman başlar? Bebeğim karnımda beni duyabilir mi? İşte merak edilen soruların cevapları...
Ergenlik jinekolojik muayenesinde anne desteği önemli

Ergenlik jinekolojik muayenesinde anne desteği önemli

Çocukluk döneminden genç kızlığa geçiş dönemi olarak adlandırılan ergenlik dönemi oldukça karmaşık süreçlerinden biridir. Ergenliğe adım atan kızlar, vajinal akıntı, kaşıntı, ağrı, enfeksiyon şüphesi, erkeksi tüylenme ve kanama gibi bazı sorunlar yaşayabilir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gümüştaş çocuk ve ergen yaş grubundaki kızlarda ortaya çıkan jinekolojik sorunlar ile ilgili bilgi verdi.
Rahim ağzı kanseri hakkında her şey

Rahim ağzı kanseri hakkında her şey

Rahim ağzı kanseri, tüm dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci tür. Ocak ayı tüm dünyada rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.
Hamilelik döneminde hangi testler yaptırılmalı?

Hamilelik döneminde hangi testler yaptırılmalı?

Hamileliğin ilk dönemlerinde düzenli kontroller önemlidir. Bebeğinizin gelişimi ve sağlığını izlemeye yönelik yapılan kontrol ve testler onun ve annenin geleceği için önem taşıyor. Bazı gebelik komplikasyonlarını aza indirmek, hastalıkların erken teşhisi ve vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçmek için doktorunuz bazı hamilelik testlerini yapmanızı isteyebilir. Peki, hamilelik döneminde hangi testler yaptırılmalı? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Yavuz Şimşek hamilelik öncesi ve sonrasında yapılması gereken testler hakkında bilgi verdi.
Hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı? İşte Çocuklar ve bebekler için aşı takvimi

Hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı? İşte Çocuklar ve bebekler için aşı takvimi

Bebekler ve çocukların büyüyüp gelişmeleri ve bazı hastalıklardan korunması için aşı takviminin takibi önemli. Tıbbi bir gereklilik olan aşı bebeklerin ve çocukların enfeksiyonlardan korunması ve hayati riskleri en aza indirmek için gereklidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Nihal Madak Binboğa bebek ve çocuklarda aşı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. Peki, Hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı? İşte Çocuklar ve bebekler için aşı takvimi…
Anne adaylarının kabusu düşüğün nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarının kabusu düşüğün nedenleri ve tedavisi

Çoğu kadın için hayatında yaşayacağı en özel anlardan biridir bebek sahibi olmak. Bir mucizeyi hayata getirmek ve ilklerine şahit olmak. Ancak hikaye her zaman böyle bitmeyebilir. Birçok neden bağlı olarak bebek dünyaya gelmeden anne adayı düşük yaşayabilir. Düşüğün bir son olmadığını söyleyen Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu, konu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı...