detaylı ultrason

detaylı ultrason Haberleri

detaylı ultrason haberleri sayfasında detaylı ultrason haberlerini bulabilir tüm detaylı ultrason haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. detaylı ultrason haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 7 haber bulunmaktadır.

Gebelikte yapılan detaylı ultrasonun önemi

Gebelikte yapılan detaylı ultrasonun önemi

Gebelikte yapılacak dört boyutlu, detaylı ultrasonun doğumsal hastalıkların yüzde 70'ini tespit ettiğine ve hayati önem taşıdığına dikkat çeken Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cihan Çetin, "11 ila 14’üncü gebelik haftaları ile 18 ila 23’üncü gebelik haftaları önemli. Bu haftalarda yapılacak görüntülemede bazı genetik hastalıklar taranabilir, organ gelişimindeki kusurlar belirlenebilir” dedi.
İkinci düzey ayrıntılı ultrasonografi nedir? Neden yaptırılmalıdır?

İkinci düzey ayrıntılı ultrasonografi nedir? Neden yaptırılmalıdır?

Gebelikte yapılacak rutin takiplerin yanı sıra ultrasonografı ile bebeğin yakından takip edilmesi oldukça önemlidir. Bebeğin iç organlarının gelişimi genellikle 24. gebelik haftasında tamamlanmış olur, o nedenle detaylı bir ultrasonografi yapılacaksa bu 22. ve 24 hafta arasında yapılmalıdır. Anne adayı herhangi bir risk altında değilse, tarama programını tamamlamak için ikinci düzey ultrasonografi ile detaylı ultrasonografi yapmak bu bağlamda önemlidir. Çünkü detaylı ultrasonografi, genetik tarama testlerinin göstermediği yalnızca bebeğin iç organlarının ve plasentanın durumu hakkında bilgi verir. İkinci düzey ultrasonografinin yapılma gerekçelerini Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak açıkladı.
Fetal eko nedir?

Fetal eko nedir?

Fetal eko nedir ve kimlere önerilir? 35 yaş üstü gebelere, kalp rahatsızlığı olan anne baba adaylarına, önceki bebeklerinde kalp ve kromozomal rahatsızlık yaşamış bebekleri olan ebeveynlere bebeklerinin kalp sağlığını daha detaylı tetkik ettirmeleri önerilir. Özellikle gebeliklerin 22. ve 24. haftalarında detaylı ultrasonografi ile anne karnındaki bebeğin kalbinin incelenmesine fetal eko denir. Hiçbir riskin olmadığı durumlarda dahi 40 yaş üzeri gebeliklerde fetal eko önerilir. Fetal ekonun kullanım amacını Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak anlattı.
Hamileliğin 20. haftasında neler oluyor? Hamilelikte detaylı ultrason gerekli mi?

Hamileliğin 20. haftasında neler oluyor? Hamilelikte detaylı ultrason gerekli mi?

Hamileliğin 20. Haftası hamileliğin ikinci trimester dönemi olarak adlandırılıyor. Hamileliğin yarısına ulaştığınız bu dönemde karnınız belirgin hale gelmeye başlıyor. Bebeğinizin hareketlerini hissettiğiniz bu dönemde haftada 1 kilo almaya başlayabilirsiniz. Peki, Hamileliğin 20. haftasında neler oluyor? Hamilelikte saç boyanır mı? Hamilelikte cilt koyulaşması neden olur? Gebelik maskesi nedir? Hamilelikte Doppler testi nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelikte merak edilen soruları yanıtladı.
Gebelikte yapılan detaylı ultrason nedir, ne zaman yapılır?

Gebelikte yapılan detaylı ultrason nedir, ne zaman yapılır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Perinatoloji Uzmanı Op.Dr. Burcu Karamürsel cevapladı: Gebelikte yapılan detaylı ultrason nedir, ne zaman yapılır?
Bebeğinizle tanışın! Ayrıntılı ultrason kaçıncı haftada yapılır? 4D Ultrason nedir?

Bebeğinizle tanışın! Ayrıntılı ultrason kaçıncı haftada yapılır? 4D Ultrason nedir?

Ayrıntılı ultrason veya detaylı ultrason gebeliğin 11-13 haftasında sıklıkla tercih edilen görüntüleme tekniğidir. Yüksek frekanstaki ses dalgalarıyla ekrana yansıtılan bir diğer görüntüleme tekniği olan 4D ultrason bebek bekleyenlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Peki “4D Ultrason nedir?” “Ayrıntılı (detaylı) ultrason kaçıncı haftada yapılır?” işte merak edilen soruların cevapları…
Anne karnında teşhis konuluyor

Anne karnında teşhis konuluyor

Detaylı ultrason yapılıyor