lens kullanımı

lens kullanımı Haberleri

lens kullanımı haberleri sayfasında lens kullanımı haberlerini bulabilir tüm lens kullanımı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. lens kullanımı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 8 haber bulunmaktadır.

Akıllı lens nedir, kimlere uygulanabilir?

Akıllı lens nedir, kimlere uygulanabilir?

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen trifokal mercekler 40 yaş üzeri, uzağı, yakını ve orta mesafeyi göremeyen hastalara uygulanabilecek cerrahi esnasında implante edilebilecek merceklerdir. Trifokal mercekler ile yapılan cerrahi uygulama katarakt ameliyatına benzemektedir sadece kullanılan mercek türü değişmektedir. Hastanın doğuştan var olan doğal merceği yıllar içerisinde bazı değişikliklere maruz kalmaktadır ve görme netliği gittikçe azalmaktadır. Ayrıca lensin elastikiyeti de azalmaktadır. Bu ameliyat ile hastaların doğal mercekleri çıkartılmakta ve yerine 3 odaklı mercek yerleştirilmektedir. Hastaların bu merceklerin uygulanmasına uygun olması gerekir, detaylı ölçümler yapılır ve uygun hastalarda mükemmel görüş elde edilir.
Pandemi sürecinde kontakt lens kullanmak zararlı mı?

Pandemi sürecinde kontakt lens kullanmak zararlı mı?

Corona virüsün gözlerden de bulaşabildiği araştırmacılar tarafından ortaya çıkarılmıştı. Salgın döneminde kontakt lens kullanan kişiler ise riskli grupta yer alıyor. Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ümit Kamış, pandemi döneminde kontakt lens kullanımını çok önermediklerini, gözün durumuna göre lazer tedavisi uygulanabildiğini söyledi.
Kontakt lensler nasıl kullanılmalı?

Kontakt lensler nasıl kullanılmalı?

Özellikle gözlük kullanmak istemeyen insanların tercihi kontakt lensler oluyor. Kontakt lens kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise hijyen. Peki kontakt lensler ne kadar süre gözde kalabilir? Kontakt lenslerle uyumak mümkün mü? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay kontakt lensler ve kullanma yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Bu şikayetler varsa lens kullanımına ara verilmeli!

Bu şikayetler varsa lens kullanımına ara verilmeli!

Kontakt lens kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken belirtilere dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı, bazı belirtiler tespit edildiyse lens kullanımına ara verilmeli dedi.
Kontakt lens kullanımı corona virüs riskini artırır mı?

Kontakt lens kullanımı corona virüs riskini artırır mı?

Bugünlerde kontakt lens kullanımının, corona virüs ile enfekte olma ihtimalini arttırıp arttırmadığı, pek çok hastanın aklında olan sorulardan biri. Üstelik bu soruyu, internetteki arama motorlarından birine yazarsanız, pek çok kafa karıştırıcı yazı ile karşılaşabilirsiniz. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı, corona virüs salgını ve kontakt lens kullanımı ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Kontakt lens nedir?

Kontakt lens nedir?

Kontakt lens hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Murat Ün bilgi verdi. Görme bozukluğu olan ve gözlük kullanan hastaların gözde kırma kusurları için gözlük yerine kullandıkları aparattır.
Kontakt lens kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kontakt lens kullanım koşullarına uygun hareket edildiğinde oldukça kullanışlı bir yöntem olduğunu belirten Opr. Dr. Murat Ün, dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı. Kontakt lensle uyunmamalı, duş alınmamalı ve aylık değişimlerine dikkat edilmelidir.
İşten eve döndüğünüzde lenslerinizi çıkarın

İşten eve döndüğünüzde lenslerinizi çıkarın

Günümüzde kontakt lens kullananların sayısı giderek artıyor. Gerek renkli göze sahip olabilmek adına, gerekse de göz bozukluğu nedeniyle kullanılan kontakt lensler bazı basit kurallara dikkat edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, kontakt lens kullanımı ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu...