sakatlanma

sakatlanma Haberleri

sakatlanma haberleri sayfasında sakatlanma haberlerini bulabilir tüm sakatlanma haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. sakatlanma haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 31 haber bulunmaktadır.

Her yaştan insanın kas gücünü artırabilecek egzersiz yöntemi

Her yaştan insanın kas gücünü artırabilecek egzersiz yöntemi

Sağlık otoriteleri, daha sağlıklı kalmak, hayatın daha uzun ve konforlu olması için insanlara egzersiz yapmasını öneriyor. Ancak bu egzersizlerin nasıl yapılacağına dair standart bir program bulunmuyor. Kasları kuvvetlendirebilecek standart bir egzersiz programının eksikliği hissedilirken, 9 yaşından 90 yaşına kadar her bireyin kaslarını geliştirmeye yardımcı olacak bir egzersiz programı geliştirildi. Program eklem problemleri, sağlık sorunları olan, sakatlanma korkusuyla spor salonlarına gidemeyen insanların, sorunlarına rağmen egzersiz yapmasına da imkan tanıyor.
Fenerbahçe'de Attila Szalai için resmi açıklama

Fenerbahçe'de Attila Szalai için resmi açıklama

Fenerbahçe, Attila Szalai için çıkan haberlere yalanlama açıklaması yaptı. İddialara göre Szalai satılmıştı ve sakatlanmaması için yedek oturtuluyordu.
Egzersize başlayanların yaptığı 6 hata

Egzersize başlayanların yaptığı 6 hata

Egzersiz yapmak, sandığınız kadar basit değil. Yanlış bir harekette sakatlanmanız mümkün. Spor salonunda egzersiz yapmaya başladıysanız, öncelikle bir öğretmenden yardım almanızda fayda var. Eğer egzersiz esnasında duruşunuz yanlışsa, sakatlanma riskiniz de artıyor. İşte spor salonlarında egzersiz yaparken sakatlanmaya neden olabilecek 6 önemli hata. /ÖZEL
Dizleri güçlendirmek için 7 etkili yöntem

Dizleri güçlendirmek için 7 etkili yöntem

Pandemiyle birlikte fiziksel hareketlerimizin kısıtlanması en çok dizlerimizi etkiledi. Diz eklemlerinin şekli bozulurken, kas, tendon ve bağlar kısalmaya başladı, kasların kasılma gücü azaldı ve yeterince çalışmayan kaslar inceldi. Eklemin en önemli yapısı olan kıkırdaklar erken dejenere olmaya yüz tutarken, var olan bozukluk hızlandı. Yıpranma veya aşınma adını verdiğimiz kireçlenme derecesi yükseldi. Dizlerde ağrı, tutukluk, diz ekleminde ses ve aniden kilitlenme gibi sorunlarla çok sık yaşanmaya başladı. Peki dizleri güçlendirmek için ne yapmalıyız? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Halil Koyuncu anlattı...
Herkesin başına gelebilir: Spor sakatlanmalarını önlemek için ne yapılmalı?

Herkesin başına gelebilir: Spor sakatlanmalarını önlemek için ne yapılmalı?

Spor yaparken yaşanılan kasılma ve krampların en büyük sebeplerinin başında aşırı terleme ile tuz ve diğer minerallerin kaybı yer alıyor. Ancak spor esnasında sıklıkla karşılaşılabilecek kasılma ve kramp gibi sakatlanmalar, maden suyu tüketerek en aza indirilebilir.
Liverpool'da idareten stoper oynayan Jordan Henderson da ameliyat oldu

Liverpool'da idareten stoper oynayan Jordan Henderson da ameliyat oldu

Liverpool bu sezon adeta revire döndü. Özellikle stoper bölgesindeki tüm oyuncuların sakatlanması Klopp'un elini kolunu bağlıyor. Takımın 3 stoperi Joe Gomez, Joel Matip ve Virgil van Dijk uzun süreli sakatlandıktan sonra defansa idareten Jordan Henderson geçmişti. Ancak Henderson da sakatlandı.
Kilo vermenizi engelleyen hatta sakatlanmaya neden olan 10 egzersiz hatası

Kilo vermenizi engelleyen hatta sakatlanmaya neden olan 10 egzersiz hatası

Spor yaparken çoğumuzun hedefi aynı... İncelmek, güçlenmek, kaslanmak, şekle girmek? Ama egzersiz sırasında, öncesinde ya da sonrasında yaptığımız hatalar kilo vermemizi engelleyebilir, hatta sakatlıklara neden olabilir. Bir bakmışsınız, sizin poponuzu şekle sokmak için yaptığınız hareket bacaklarınızın kalınlaşmasına neden olmuş? Kilo vermenizi engelleyen hatta kimi zaman kilo almanıza neden olan egzersiz hatalarını anlattık.
Ayak ve iskelet sağlığınız ayakkabı seçiminizle başlar

Ayak ve iskelet sağlığınız ayakkabı seçiminizle başlar

Özellikle spor yapanlarda doğru spor ayakkabı seçimi ağrıların ve sakatlıkların önüne geçerken, yanlış spor ayakkabı ise sakatlanma riskini arttırır.
Hareketsiz yaşam felç riskini artırıyor

Hareketsiz yaşam felç riskini artırıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişi inme ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla felç geçiriyor. En sık üçüncü ölüm nedeni veya sakatlanma sebebi olarak karşımıza çıkan bu durum her yaştan insanı tehdit ediyor. Beyne giden damarların tıkanması ya da hasar görmesi sonucu felç geçirildiğini dile getiren Romatem Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Küçükçakır, "Zamanla yarış gerektiren bir problem diyebiliriz. Bu sorunun ilk üç aylık tedavi dönemi hayati önem taşıyor. Erken tedaviye başlamak kişi için ölüm ve sakatlık riskinin azalması demek" dedi.
Ergenlikte vücut geliştirme tehlikeli mi? Ergenlikte hangi sporlar yapılmalı?

Ergenlikte vücut geliştirme tehlikeli mi? Ergenlikte hangi sporlar yapılmalı?

Düzenli egzersiz, her yaşta gelişmek için sağlıklı bir alışkanlıktır. Özellikle de fiziksel değişikliklerin hızlı bir şekilde olduğu ergenlik dönemindeki çocuklar veya gençler için. Ergenlikte çocuklar sosyal dünyada kendine yer edinmek amacıyla spora yöneliyor. Uzmanlar, sporun ve fiziksel aktivitenin beden sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra ruh sağlığı açısından yararları olduğunu söylüyor. Ancak erken dönemde başlayan vücut geliştirme ve ağır idmanlar hem sakatlanmalara hem de büyümeye etki ediyor. Peki, ''Ergenlikte vücut geliştirme tehlikeli mi? Ergenlikte hangi sporlar yapılmalı? Spor Fizyolojisi Uzmanı Dr. Hasan Hüseyin Şahin ergenlikte spor yapma ve vücut geliştirme hakkında bilgi verdi.
Ev işlerinde sakatlanmamak için 15 öneri

Ev işlerinde sakatlanmamak için 15 öneri

Bahar temizliği vakti geldi ve herkes evini dip bucak temizlemeye başladı. Ev işi yaparken sağlığınızı büyük ölçüde riske attığınızın farkında mısınız? Ağır ev işi yapan kişilerin ortalama yüzde 60’ı her yıl kas iskelet sistemi ağrıları nedeniyle günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanmalar hatta sakatlıklar yaşıyor. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, evde temizlik yaparken sakatlanmanızı önleyecek 15 öneride bulundu.
Evde spor yaparken sakatlanmamak için 7 öneri

Evde spor yaparken sakatlanmamak için 7 öneri

Sakatlanmamak ve COVID-19 vakalarındaki yoğunluk nedeniyle riskli olan hastane ortamına girmemek için evde spor yaparken daha dikkatli olunması gerekiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ayak ve Ayak Bileği Cerrahı Op. Dr. Selim Muğrabi, evde spor aktivitelerinin sakatlanmadan yapılabilmesi için önemli tavsiyelerde bulundu. İşte sakatlanmaları önlemenin 7 yolu.
Hangi spor dalı, hangi sakatlığa neden oluyor?

Hangi spor dalı, hangi sakatlığa neden oluyor?

İyi ısınmama, uygun tekniklerle spor yapmamak, eksik ekipman ve yetersiz güvenlik önlemi gibi nedenlerle spor yaralanmalarının ana nedenlerini oluşturuyor. Peki, Hangi spor dalı, hangi sakatlığa neden oluyor? İşte detaylar…
nunnalysakatlanma050118

nunnalysakatlanma050118

nunnalysakatlanma050118
Personal Trainer’dan Tedavi Amaçlı Faydalanılır Mı?

Personal Trainer’dan Tedavi Amaçlı Faydalanılır Mı?

Yaralanma ve sakatlanma sonralarında rehabilitasyon sonrası kişinin kendini toparlaması için egzersiz yapması şart. Bir sakatlanan bireyin ilk yapması gereken doktora gitmesi, doktorla birlikte fizik tedaviye ihtiyacı varsa bunu temin etmesi, daha sonra da fizik tedavinin üzerine yaşamış olduğu sorunu en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak amaçlı egzersiz yapması şart. Zaten doktorlar da bunu tavsiye edecektir. Bu doğrultuda da kişinin bilinçli ve doğru egzersiz yapması bu donanıma sahip antrenörlerle sağlayabileceği bir özellik. En başta söylediğimiz gibi antrenörleri, kişisel antrenörlerin Spor Bilimleri Fakültesi mezunu olmasının en önemli unsuru budur. Çünkü biz bu işi bilimle birlikte, bilime dayandırarak yapmaktayız. Bu doğrultuda da sakatlanma sonrasında örnek vermek gerekirse bel fıtığı olmuş bir bireyi ele aldığımızda onun rehabilitasyon sonrası günlük yaşam kalitesini arttırma amaçlı bir Personal Trainer ile çalışması daha bilinçli egzersiz yapması gerekecektir.  
Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın en önemli faydalarına bakacak olursak, toplar damar basıncını hızlandırarak dokuların beslenmesini ve oksijenle dolmasını sağlar. Dolayısıyla cildi güzelleştirir. Sinirsel bağlantılar sebebiyle safra, bağırsak ve mide fonksiyonlarına yararı vardır. Deri üzerindeki baskıyla deri gerginliği ve parlaklığı artar. Lenf dolaşımı düzene girdiğinden dolayı vücuttaki ödem ve toksin gibi maddelerin atımı kolaylaşır. Masaj sırasında vücudumuzun doğru bölgelerine uygulanabilecek baskıyla omurga ve sırt ağrılarınız, selülitleriniz, adele kramplarınız, kronik ağrılarınız, uykusuzluk problemleriniz, kabızlık ve yumuşak doku sakatlanmaları gibi birçok rahatsızlığınız çözülebilir. Masajın oldukça faydası mevcuttur. Dediğim gibi birçok ağrılarınızdan kurtulmanıza sebebiyet gösterir. Ve sağlık olarak da sizi iyileştirmeye götüreceğinden dolayı masajı kesinlikle tavsiye ediyor ve faydalanmanızı diliyoruz.   Masaj hakkında tüm merak edilenleri Eda Topal ''Biliyor musun?'' için değerlendirdi. Detaylar ve daha fazlası için videoların tamamını izleyebilirsiniz.  
Fenerbahçe'ye Ekpe Udoh müjdesi!

Fenerbahçe'ye Ekpe Udoh müjdesi!

Darüşşafaka Doğuş maçında sakatlanmasının ardından hastaneye kaldırılan Ekpe Udoh'tan Sarı-Lacivertliler'i rahatlatan haber geldi.
Denize ve havuza atlarken bir kez daha düşünün

Denize ve havuza atlarken bir kez daha düşünün

Bilinçsizce yapılan yaz tatili aktivitelerinin sakatlanmalara ve boğulmalara neden olabileceğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, yazın özellikle gençlerin olmazsa olmaz eğlencelerinden su şakalarının ciddi sakatlanmalara hatta felç kalmaya bile yol açabileceğini söyledi
Dikkatsizlikleri hayatlarına maloluyordu

Dikkatsizlikleri hayatlarına maloluyordu

Üzerinde çalıştıkları iskeleyi emniyete almayan işçiler ucuz kurtuldu. İskelenin trafiğin akmakta olduğu yola doğru kaymasıyla bir işçi iskeleden düşerek hafif şekilde yaralanırken, bir diğeri ise araçların arasında kalmaktan mesai arkadaşının iskeleyi durdurmasıyla kurtuldu. İzleyenleri dehşete düşüren ihmalkarlık, hafif bir sakatlanma ile atlatılmış oldu
Sahalarda sakatlanmalara dikkat!

Sahalarda sakatlanmalara dikkat!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.İsmet Akçay, diz travmalarında bilinçsiz antrenman programlarının etkili olduğunu belirterek "Ortopedi kliniklerine diz eklem travması ile başvuran hastaların sorgusunda halı saha yaralanmaları ön plana çıkmaktadır" dedi